20 hodin do olympijského snu?

10.09.2019 - red
počet přečtení: 1155
vytvořeno 10.09.2019, upraveno 10.09.2019

ECHO PŘED ŠANGHAJSKOU BITVOU O TOKIJSKÝ POKLAD Čínská horečka pro český národní tým vrcholí! Eskadra lvů stojí v Šanghaji před šancí čtyřicetiletí. Tak obří motivaci jejich australský soupeř s takřka předplacenou vstupenkou na každý podnik pod pěti pruhy nemá, byť mu stále chybí světová či olympijská medaile. Češi se pod bezednými koši na olympiádě objevili naposledy v Moskvě před 39 lety. Teď od ní stojí dvě výhry. Jednu svou a jednu – ano opět americkou. Hitový první soupeř na světovém šampionátu jejich kroky provází i dál a jako by mimochodem jim sem tam vypomáhá. Tu s postupem ze základní skupiny, tu dvěma výhrami nad Řeky a Brazilci k průniku do čtvrtfinále. A pokud po dnešním čtvrtfinálovém vyřazení Srbů od Argentiny zítra mladá družina sedmdesátníka Gregga Popoviche skolí Francii (vysílá ČT Sport od 13:00), bude už od olympiády v Tokiu dělit lvy jen 40 minut výkonu jejich kariér. Jejich životů. Budou stát tak blízko od dlouhé dekády naprosto nepředstavitelného milníku, o jakém se jim ještě při poslední přípravě v Koreji nezdálo ani v nejbujnějších fantaziích. Vzhledem k tomu, že v semifinále už je Argentina a Španělsko, při středečním postupu USA by se lvům nabízela jedinečná šance, jaká už nemusí v dohledné galaxii přijít. Ginzburgovi ostří hoši by ovšem k uzmutí druhé a poslední přímé evropské jízdenky do Tokia museli složit možná nejtěžší váhu tohoto turnaje – dosud neporažený tým Austrálie (duel vysílá ČT Sport od 15:00), který v přípravě jako jediný pokořil i Spojené státy a který táhne více než 58 body kvartet z NBA Mills, Dellavedova, Baynes a Ingles. Poslední je vítězem Euroligy, první tři jsou šampiony NBA, stejně jako další ex-borec z nejlepší ligy Andrew Bogut.

„Už jsme počítali ty scénáře, co je k tomu potřeba, a v hlavě to člověk má,“ neskrývá power forward Martin Kříž, že všichni lvi si jsou historické příležitosti vědomi. Také ale ví, že jeho tým už několikrát překonal, co se od něj čekalo, a že žádat ještě víc než pozici mezi nejlepšími osmi celky planety vlastně není fér, byť jeden z rozehrávačů české sestavy by zde nejspíš nesouhlasil.

2003NzA.jpg

„Nejdřív nás ale čeká Austrálie,“ vrací pak přece jen všechny do střídmější reality Kříž, který teď se spoluhráči hýbe republikou a líčí na triumfální návrat do Česka, nyní už bez ohledu na další výsledky.

„Píše mi spousta lidí, že jsme docela zblbli republiku. Ještě si to naplno neuvědomujeme, protože jsme tisíce kilometrů daleko, ale věřím, že náš úspěch pomůže popularitě českého basketbalu a věřím, že ty lidi zblázníme ještě o nějaké patro víc,“ doufá.

Tým se během úterního dopoledne přemístil po dvouhodinovém letu z Šen-čenu zpět do Šanghaje, kde jej nyní čeká jeden, či dva zápasy. V případě čtvrfinálového triumfu ihned zamíří na vrchol turnaje do Pekingu, kde bude hrát v pátek a v neděli. Pokud s „protinožci“ padne, hned ve čtvrtek narazí na (den odpočívající) Poláky v souboji o páté až osmé místo a v sobotu by pohádkový turnaj završil v Pekingu duelem o konečné umístění.

„Všechno to cestování tu není příjemné ani pro jeden tým, ale nikdo se nezlobí, že se muselo zpět do Šanghaje. Budeme hrát čtvrtfinále mistrovství světa a to se jen tak někomu nepoštěstí,“ odmítá si stěžovat Kříž, v jehož týmu i na cestách panuje dobrá nálada, i díky nikdy nekončícím hláškám a hecování Tomáše Satoranského.

„A já bych chtěl za náš tým říct, že do čtvrtfinále dáme úplné maximum a doufám, že jsme tu ještě neřekli poslední slovo,“ hlásí ještě Kříž.
 


Sebevědomí mu dává - i přes možnost trvajícího oslabení o forwarda Schilba (možnost jeho zapojení byla v úterý večer podle doktora týmu Pavla Římana na 60 procentech) – i jeho osobní stav. „Dnes jsem se na tréninku poprvé cítil jinak než těch posledních 14 dnů a v podstatě poprvé jsem se cítil jako před zraněním. A každým dnem je to lepší a lepší,“ vrátí se power forward ke zřejmě rekordu světovového zdravotnictví v rychlosti comebacku po utržení achilovky.

Kříž si je ovšem také vědom velké zkušenosti středečního soupeře. „Má čtyři současné a dva bývalé hráče NBA a je to jediný tým, který v přípravě porazil Spojené státy, což mu dává určitý respekt. My ale do toho jdeme bez obav, protože jakmile člověk cítí moc velký respekt, zápas je mnohem složitější, a to určitě nechceme. Naopak Australanům chceme od začátku vnutit naši rychlou běhavou hru a uhrát co nejlepší výsledek,“ vykládá Kříž, aby se po poslední větě ihned opravil: „Co nejlepší výsledek jsem nechtěl říct. My chceme vyhrát!“

O australské body se nejvíc stará kvartet z NBA, tedy rozehrávač Mills (21,8, Francouzům dal naposledy 30), forward Ingles (11,4 bodu, 6,2 asistence, 5,8 doskoku), centr Baynes (14,8 bodu a 6 doskoků) a rozehrávač Dellavedova (10,4 bodu a 6,6 asistence). „Dvěma hlavními strůjci výkonů australského týmu jsou Patty Mills a Joe Ingles. Nezbyde nám, než si je pohlídat a zkusit je odříznout od balonu, aby měli co nejmenší prostor a dostali jsme je pod tlak od první minuty,“ plánuje Kříž.

Australané, kteří během posledních tří utkání zdolali o pět bodů silnou Litvu a o dva neméně zdatnou Francii, disponují třetím nej útokem MS (91,6, 10,6 trojky na utkání při úspěšnosti 41 procent), navíc mají i fyzicky nadupaný tým, který v přípravné odvetě v Melbourne přeskákal i USA. „Aniž bych nás chtěl podceňovat, ty špičkové týmy mají ve fyzičnosti nad námi navrch. My jsme ale schopni to dorovnat bojovností, agresivitou, houževnatostí a týmovou prací. Hráli jsme proti Řecku s MVP NBA, kterého snad kromě LeBrona Jamese na světe svými fyzickými parametry nikdo nepřevyšuje, a s fyzickou hrou se tedy umíme vypořádat,“ varuje soupeře Kříž.

2004MDl.jpg

Favorita se nebojí ani jeho kolega ze základní pětky Ondřej Balvín, doručující zatím na MS téměř double double na utkání (10,4 bodu a 9,4 doskoku). „Na tomhle turnaji se může stát už cokoli, a i když je Austrálie jedním z největších favoritů, my se nebojíme,“ hlásí bojovně centr, který dobře zná vojska protivníkova.

„Mills je excelentní rozehrávač, Ingles skvělý střelec a mimo jiné nejlepší asistent základní fáze MS (8,7). Pod košem jsou pak pivoti Baynes a Bogut. Oba už za sebou mají slušnou kariéru v NBA a já se těším na to osobní srovnání. Australané ale hrají dobře i jako celý tým.“

Aktuálně nejlepší doskakovač MS z 16 týmů druhé fáze povede lvy k další zteči soupeře při lovu odražených míčů, aby po Turcích a o 4 čísla vyšších Řecích Češi pokořili i o centimetr menší Australany (průměr 199). „Doskoky hrají na téhle úrovni velkou roli a my je kontrolujeme teď už proti jakémukoli soupeři. Turci byli vysocí i fyzičtí, to samé Řecko nebo i Brazílie. Když se nám v tomhle daří, jsme schopni eliminovat sílu soupeře a tím i jeho morálku,“ je si vědom Balvín.

Podle něj už se v této fázi šampionátu stírá, kdo má kolik titulů a individuálních trofejí. „Stejně jako proti Řecku, kde měl soupeř několik vítězů Euroligy i MVP NBA, platí, že pokud hrajete správně, je jedno proti komu nastupujete. A už se několikrát ukázalo, že tady tituly a trofeje nic neznamenají. Rozhodují kvality hráčů a to, jestli jsou schopni je prodávat po celou dobu turnaje na hřišti.“

I když se postupně zlepšuje stav levého kotníku Blaka Schilba, na fyzicky zřejmě hodně náročný zápas to podle doktora českého týmu Pavla Římana ještě nevypadá. „Už nepotřebuje berle, tým fyzioterapeutů a masérů dělá maximum. Každopádně letecký přesun ze Šen-čenu mu moc neprospěl. Dneska už zkoušel sedět na rotopedu, ve středu zkusíme individuální trénink. Otok ustupuje, což je pozitivní signál. Už se cítí líp, bolesti jsou menší. Víceméně nekulhá, uvidíme, jak to bude pokračovat dál. Budeme doufat, že se bude ještě schopen zapojit do hry. Teď bych tomu dával 50 až 60 procent. Bude samozřejmě trochu záležet i na důležitosti zápasu, ale spíš do budoucna, do konce turnaje. Pokud by se během dnešní noci nestalo něco extrémně pozitivního, obzvlášť proti velmi fyzicky vyspělým Australanům si nemyslím, že to bude Blake schopen absolvovat. Na prvním místě určitě je, aby mu nehrozilo další poranění,“ shrnul situaci Říman.