12. šestkař NBA. A Jelínek ničil Vitorii

04.12.2019 - red
počet přečtení: 375
vytvořeno 04.12.2019, upraveno 04.12.2019

LEGIE V ZAHRANIČÍ Čtvrtý Čech v NBA Tomáš Satoranský je aktuálně 12. šestkařem NBA z hráčů s aspoň 30 pokusy a v listopadu měl své nadále rostoucí průměry už na kótách 10,5 bodu a 5,5 asistence s trojkami 46 procent! Ondřej Balvín je už zase druhým doskakovačem ACB. Vít Krejčí se Zaragozou po Barceloně doma složil i Real Madrid! David Jelínek sestřelil svůj bývalý tým z Vitorie 18 body a byl top skórerem Andorry. A Blake Schilb je 28. nejužitečnějším hráčem francouzské ProA a také už jejím 17. asistentem. To jsou hlavní poselství českých legií z posledních bitev na zahraničních frontách.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (Chicago Bulls)
Chicago (dál bez křídla Portera) nabralo za poslední dny nenutnou a velmi těsnou porážku v Portlandu (107-103), aby poté dobylo Sacramento 106-113 a s bilancí 7-14 sídlí na 11. místě Východní konference NBA, když osmé Orlando to má 9-11.

Obranný průměr Chicaga se udržel na 110,1 bodu a je 16. v lize (1. Denver 101,9). Útok se zlepšil o 0,2 (na 106,4 bodu) a je 22. v soutěži (1. Houston 120,9), doskok se zhoršil o další 4 desetiny (23. s 43,5, 1. Milwaukee 51,6), ve střelbě z pole je tým předposlední (nadále 42,5, 1. Milwaukee 48,3), v trojkách se posunul na 22. příčku s 34,6 (vylepšení o 0,6, 1. Detroit 39,9), ve ztrátách zůstal na 15. místě se 14,8 (1. Dallas a Boston 12,5). Zároveň si nadále vynucuje nejvyšší počet ztrát soupeřů (17,9) a sklízí i nejvíc zisků (9,7).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň polovinou utkání nadále 5. střelcem Bulls (za poslední 2 zápasy šel z 9,2 na 9,6, což je jeho kariérní maximum), nadále je nejlepším asistentem (z 5,1 na 5,2, v lize je 26.), nadále druhým lupičem míčů (z 1,5 na 1,4), nadále čtvrtým v poměru asistencí a ztrát (stále 2,4), nadále druhým nejvíc ztrácejícím hráčem (z 2,2 na 2,1), nadále šestým doskakovačem (z 3,4 na 3,3), nadále čtvrtým v užitečnosti PER (z 14,55 na 14,78) a nadále čtvrtým nejvytíženějším mužem (z 26,1 na 26,6 minuty). Podle úspěšnosti střelby trojek je nyní až třetí (z 43,9 na 41,5, bilance 65/27), ve dvojkách je nadále pátý (ze 47,7 na 48,4, bilance 95/46) a v šestkách z hráčů s více pokusy nadále nejlepší (z 85,7 na 90,3, bilance 31/28), přičemž v rámci celé NBA je z hráčů s aspoň 30 pokusy na 12. pozici. Na kontě má po čtvrtině soutěže nadále jen 4 dunky (v minulé sezoně celkem 25) a také už pětkrát v řadě skóroval dvojciferně, přičemž v listopadu měl průměry 10,5 bodu a 5,5 asistence s trojkami 46 procent.

V Portlandu (domácí stále bez Nurkiče) tým nastoupil v základu s Dunnem a hned v úvodu LaVine nepřevzal najíždějícího hráče zacloněného Satoranského (hrál i se zhmožděným prstem na noze) a po snadném koši domácích se Čech po svém hvězdném spoluhráči jen vyčítavě otočil. Vzápětí po spoustě zápasů konečně zahrál i zády ke koši do menšího obránce (se získaným faulem), také to však bylo nadlouho naposled. Brzy přišla i jeho otevřená trojka a chytrý nájezd, aby po uloupení míče McCollumovi vyslal asistencí do brejku Dunna. Jenže domácí lídr Lillard příliš větral v obraně LaVinea, Markkanen máloco doskočil, tým nestíhal v osobní, ani týmové obraně a všichni Bulls si stále dokola chodili pro bloky od centra Blazers Whitesidea (v utkání 10, rekord klubu!), a tak Satoranský po 7 minutách střídal za stavu 14-14.

Vrátil se za 35-32 6:20 do půle, kdy stejně jako v první sekvenci místy přebíral pozici 1 Dunn. Satoranský tu nabil na trojky právě Dunnovi a také LaVineovi, aby ve třetí části přidal 2 šestky, trojku i asistenci na trojku a podkošové zakončení Markkanena, načež střídal 15 minut do konce za 79-71. Náhradníci pak dokázali srovnat a dál se hrálo prsa na prsa. Satoranský naskočil 7:26 do konce za 91-84, vyzval k dunku Cartera, k floateru Dunna, sám proměnil zakončení po otočce, rozjel úspěšný brejk a jeho asistence na trojku LaVinea už znamenala snížení na 105-103 32 sekund do konce. Jenže pak dopichem 9 sekund před koncem rozhodl Whiteside.

Jeho tým vedle něj táhli i zbývající členové základu Lillard (28), Anthony (23+11 doskoků), McCollum (20) a Hood (19). Za hosty odpovídali LaVine (28, trojky 11/5), Carter (16), Markkanen (13), zálonží rozehrávač White (13+1 asistence, -5 za 21 minut), Satotanský (12+8 asistencí na 1 ztrátu, 3 doskoky, 1 zisk, -2 za 30 minut, z pole 8/4) a další rozehrávač Dunn (9+2 asistence na 5 ztrát, -6 za 29 minut). Záložní rozehrávač Arcidiacono měl 3+2 asistence na 2 ztráty a +1 za 15 minut. Bulls měli lepší trojky (10-14) a body z brejků (10-19), ale srazila je 38procentní palba z pole.

V Sacramentu (Kings bez Foxe a Bagleyho) poprvé v sezoně ofenzivně klíčoví Bulls LaVine (28, trojky 7/5, TH 11/9) a Markkanen (20, trojky 8/4) dali oba nejméně 20 bodů a Chicago dokázalo i přesto, že celý základ skončil zejména kvůli bídnému startu v minusu, vydřít triumf. Satoranský svůj velmi solidní 34minutový výkon završil na 14 bodech (z pole 9/3, TH 8/8, -6), 5 asistencích na 4 ztráty, 2 doskocích a 1 zisku.

Satoranský, který odehrál prvních 8 minut do stavu 19-12 a v obraně začal na forwardu Barnesovi, zahájil zaseknutým nájezdem a úspěšným zakončením po otočce a fintě, ale pak minuté trojky v podání jeho i kolegů, kteří navíc hloupě ztráceli při driblinku i míjeli zpod koše, vedly k propadu, přičemž domácí naopak skórovali až příliš snadno z bezprostřední blízkosti.

Druhá vlna hostů pak ale přinesla nasazení do obrany i na doskok, sklidila některé šťastné koše a rychleji než základu jí koloval míč. Proti ztrácejícím domácím otočila především ona z 23-12 na 29-38. Právě tady se 5:30 do půle vrátil Satoranský, aby při lepším druhém vstupu základu dokormidloval poločas k vedení 44-55. V nájezdu mezi dvěma soupeři uvolnil k dunku Cartera, oloupil o míč Bogdanoviče, s nímž se tu bránil, a okamžitě poslal asistenci do brejku Dunnovi na +16. Navíc v obraně lítal v rotacích a vypomáhal na nájezdy, kde jen mohl.

Ve 3. části po jeho šestkách Bulls vedli už 50-69. Dokázal tu vykrýt i hru vyššího Barnese zády, později přidal šestky, parádní zakončení z eurostepu a střídal po 8 minutách za vedení 64-77. Pak se ale hosté dopouštěli neuvážeností v útoku a Kings se začali vracet.

Satoranský se vrátil už do startu 4. části (za 74-84), dvakrát nabil na trojku Whiteovi, proměnil dvě šestky po získaném faulu v nájezdu, včas pod košem postavenou výpomocí získal faul, sám ale také dvakrát ztratil, aby se revanšoval asistencí na trojku tentokrát úderného Markkanena i těžkou dvojkou v poslední vteřině útoku po už zastaveném driblingu přes mohutného Srba Bjelicu. Když se domácí dostali až na 2 body, Markkanen 4 šestkami pomohl udržet odstup 4 bodů, LaVine přidal trojku na +7, Satoranský dával 32 sekund do konce dvě šestky na +5 a LaVine došestkoval poslední sekundy.

Bulls, kteří měli za celý zápas jen 3 útočné doskoky a celkem pouze 75 střel, byli lepší z trojek (9-16) i šestek (dané 17-25). Vedle tří nejlepších střelců byli dvojciferní i White (11+3 asistence a +13 za 21 minut) a centr Carter (10+10 doskoků). Dunn skončil na 6 bodech a 4 asistencích na 1 ztrátu za 30 minut (-7) a Arcidiacono na 4 bodech a 1 asistenci na 3 ztráty za 12 minut (+10). Domácí tlačili Hield (26), Holmes (20), Bjelica (18), Barnes (16).

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce v 10. kole turecké ligy selhal na kurtu spolulídra Karsiyaky (68-57) a nyní se dělí o třetí místo. Tým bez Jana Veselého, Kaliniče, De Cola a Westermanna byl zničen na doskoku a body zpod koše.

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao)
Sladké dny Bilbaa se v posledních týdnech začínají tenčit, když tým nabral v ACB už 4 porážky z pěti posledních kol. V 11. dějství nováček padl v Badaloně 97-86 a s bilancí 5-6 se dělí o deváté místo. Záklaní centr Ondřej Balvín přispěl 6 body (z pole 2/1, TH 4/4 ze 7F+, -2), 8 doskoky a 1 asistencí za 20 minut. V pořadí užitečnosti udržel reprezentační centr 9. místo a mezi doskakovači si polepšil návratem na 2. příčku s průměrem 8,1.

VÍT KREJČÍ (Zaragoza)
Velká jízda Zaragozy letošní seznou stále nekončí. V 11. kole ACB tým doma před 10.195 fanoušky rozebral na atomy Real (84-67) a je třetí (8-3), když jen o výhru zaostává právě za Realem a také za Barcelonou. Vít Krejčí po 20 sekundách z minulého týdne naskočil opět jen na kratičký úsek, čítající 46 sekund.

DAVID JELÍNEK (Andorra)
Andorra (6-5) v 11. kole ACB rozebrala doma euroligovou Vitorii 97-82 a dělí se o šesté místo. Střídající David Jelínek se před 4230 diváků blýskl proti svému bývalému týmu jako top skórer a druhý nejužitečnjší hráč 18 body (z pole 8/5, +6) a 3 doskoky za 25 minut.

PATRIK AUDA (Boulazac)
Momentálně desátý celek francouzské ligy Boulazac (5-8) žádný nový zápas nehrál. Patrik Auda je s 15,2 bodu 12. střelcem soutěže a také sdíleně 28. nejužitečnějším hráčem spolu s Blakem Schilbem.

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
Sdíleně osmý tým francouzské ProA Chalons-Reims (5-7) ve svém posledním utkání padl doma s Monakem 89-100 a zapsal už třetí porážku v řadě. Základní forward a nejvytíženější hráč domácích Blake Schilb za 30 minut nasbíral 8 bodů (z pole 7/3), 7 doskoků a 4 asistence. Aktuálně je už 17. asistentem soutěže.

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
O jedenácté místo se po 11. kole italské ligy dělí Virtus Roma (5-6), který prohrál ve Varese o parník 99-69. Základní guard Tomáš Kyzlink za 31 minut stihl na jeho poměry jen 7 bodů (z pole 10/3, -25), 5 asistencí a 3 doskoky. S průměrem 13,5 bodu se propadl na 23. místo mezi ligovými střelci a na 31. příčku mezi nejužitečnějšími hráči

FILIP HALADA (Handlová)
Handlová (5-7) se pomalu sune do středu tabulky slovenské ligy, v níž naposledy uspěla v Prievidze 74-79. Střídající Filip Halada po 20 minutách ve hře našel u svého jména 2 body (z pole 3/1), 2 doskoky, 2 zisky a 1 asistenci.