11458 za den! Oladipo out. Nemůžu dýchat!

06.07.2020 - red
počet přečtení: 424
vytvořeno 06.07.2020, upraveno 06.07.2020

PANDEMICKÉ DĚNÍ V NBA A VE SVĚTĚ Televizní hlas Charles Barkley už dopředu vyhlašuje, že přežít v komplexu Walta Disneyho s 22 týmy NBA a jejich obslužným personálem bez většího propuknutí nákazy koronaviru je mission impossible. A ve stejném světle tak vidí i šanci na dohrání sezony ve floridském resortu, neboť právě Florida zaznamenala o víkendu další rekord v počtu nově nakažených lidí. V neděli to bylo více než 10 tisíc a v sobotu dokonce 11.458. Celkový počet už překonal 200 tisíc, což při populaci 21,5 milionu znamená, že nakažený je už bezmála každý stý obyvatel státu. A objevují se i nové případy mezi samotnými hráči, několik klubů už navíc muselo zastavit přípravu. Podle zámořských zdrojů jsou to Milwaukee, Sacramento, Denver, Miami, Clippers, Phoenix a Brooklyn. Do odjezdu do Orlanda už tyto kluby svá tréninková zařízení ani otvírat nebudou. Je také třeba dodat, že každý nakažený hráč musí povinně projít následnou karanténou a před přesunem do areálu v Orlandu mít dva negativní testy.

Hned další dva hráče s pozitivním testem (z užší rotace) po již dříve nahlášeném Derricku Jonesovi mají Miami Heat. U Clippers stejně dopadl guard Landry Shamet.

Hlavní opora Indiany Victor Oladipo je pak dalším z předních mužů, kteří se z dohrávky sezony omluvili, čímž se dále oslabují hvězdné stavy týmů. Forward Bostonu Gordon Hayward podle ESPN pro změnu plánuje opustit areál kvůli narození syna, což hráči mají povoleno. Pokud tak v září Celtics ještě budou ve hře, na několik dní (kvůli následné povinné karanténě) by se museli v play-off obejít bez Haywarda.
 

New Orleans už jistě budou bez 67letého asistenta Jeffa Bzdelika, jemuž to nejspíš s ohledem na věk bylo doporučeno týmovými specialisty. Zatím navíc není jisté, jak dopadne situace kolem 65letého kouče Pelicans Alvina Gentryho. Zatím ale plánuje na místo dohrávky odjet. Naopak chybět bude 66letý asistent Lakers Lionel Hollins.

NBA už také vydala pravidla pro případ, že někteří z hráčů nestihnou podstoupit plánovaný koronatest dva dny před odjezdem do Orlanda. V takovém případě budou muset cestovat po vlastní ose později. Budou-li cestovat autem, musí mít poté dva negativní testy, pokud poletí běžným dopravním spojem, budou muset mít dokonce tři negativní výsledky. Dva negativní testy budou potřebovat před vstupem do Disneyho království i hráči, kteří dříve měli pozitivní test.

Liga již zveřejnila program 33 přípravných zápasů, jež týmy odehrají mezi 22. a 28. červencem, přičemž podle ESPN platí, že na sebe narazí buď týmy z opačných konferencí, nebo soupeři, kteří se s největší pravděpodobností nepotkají v prvním kole play-off. Na Floridu se budou přesouvat od zítřka až do čtvrtka, kdy v Orlandu oficiálně začíná příprava. Až do získání dvou negativních testů musí ale hráči setrvat ve svých hotelových pokojích.
 


Liga už se také s hráčskou asociací dohodla na téměř třech desítkách výrazů, které si hráči mohou dát na dresy namísto jmenovky v rámci upozornění na problémy s rasismem a občanskou (ne)rovnoprávností v USA.

Použitelná hesla jsou: Black Lives Matter (Životy černochů jsou důležité), Say Their Names (Řekněte jejich jména, slogan upozorňující na oběti policejní brutality a protičernošského násilí v USA), Vote (Choďte k volbám), I Can’t Breathe (Nemohu „dýchat“), Justice (Spravedlnost), Peace (Mír), Equality (Rovnost), Freedom (Svoboda), Enough (Už dost), Power to the People (Moc lidem), Justice Now (Spravedlnost okamžitě), Say Her Name (Řekněte její jméno), Sí Se Puede (ze 70. let 20. století pocházející španělská verze motta „Ano, my to dokážeme“), Liberation (Rovnoprávnost, Osvobození), See Us (Sledujte nás), Hear Us (Slyšte nás), Respect Us (Respektujte nás), Love Us (Mějte nás rádi), Listen (Naslouchejte), Listen to Us (Naslouchejte nám), Stand Up (Povstaňte), Ally (Spojenec), Anti-Racist (Antirasista), I Am A Man (Jsem Člověk), Speak Up (Mluvte nahlas), How Many More (Kolik ještě dalších), Group Economics (Hájit naše zájmy), Education Reform (Reforma vzdělání) a Mentor (Učitel, Rádce).
 


Jednou z mála korona zpráv z mimoamerického časoprostoru je nástup do karantény Tylera Dorseyho z Maccabi Tel Aviv, neboť v budově, kde bydlí, se objevila nakažená osoba a Američana tak mohl virus potenciálně zasáhnout také. Izraelská liga je poslední národní ligou, která se ještě v Evropě (kam Izrael v rámci basketbalu či fotbalu spadá) dohrává.