Zápisky z hořké premiéry Čecha u Bulls

24.10.2019 - red
počet přečtení: 202
vytvořeno 24.10.2019, upraveno 24.10.2019

DEBUT TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA CHICAGO Pořádně mrzutý debut v dresu Chicago Bulls zažil v Charlotte základní rozehrávač hostů Tomáš Satoranský. A víc než z osobního pohledu, kdy sice dal jen 2 body (z pole 5/1) a měl pouze 3 asistence, ale za 24 minut neztratil míč, přidal blok a hlavně pětky s ním ve hře skončily +4 body, to bylo z pohledu týmového. Chicago se po bídné první půli prokutalo ve čtvrté čtvrtině až do vedení 108-118, aby padlo 126-125, když inkasovalo 23 trojek! To značí nejen klubový rekord Hornets v základní hrací době, ale i rekord celé NBA v zahajovacím zápase sezony. A i vzhledem k tomu, jak snadno Charlotte přehrávala Bulls v rychlém přechodu do útoku a jak lehce v postupném útoku překonávala obránce 1 na 1 a vytvářela si nůše otevřených trojek, nevěstilo to pro hosty nic dobrého, neboť mladý a nezkušený tým Charlotte byl podle některých odhadů pasován na nejhorší bilanci letošní sezony.

Už první čtvrtina (37-28) naznačila defenzivní potíže Bulls, které podtrhlo i 63 bodů (včetně 10 trojek) inkasovaných v poločase a 126 po 48 minutách. V nekonečných rotacích rozhození hosté vůbec nestíhali včas dobíhat ke střelcům na oblouku a pak už jen sledovali trojkový déšť domácích.

Tým do půle držel 16 body i 9 doskoky především finský power forward Markkanen, který svých prvních 26 bodů při velké aktivitě směrem dovnitř dal bez jediné trojky (ač je skvělý trojkař) a celkem zapsal 35 bodů a 17 doskoků. Nakonec ale byl -8 bodů za svých 34 minut, když i on měl podíl na slabé „návratové obraně“ a nedostatečném krytí podkošového prostoru.

Satoranskému nevyšly první těžké nájezdy a za 16 minut (poločas zahajoval a končil) v první půli tak neskóroval a byl -6, když měl plné nohy práce s pohyblivým prvním playmakerem Charlotte Rozierem.

Ve třetí čtvrtině ale začal sytit LaVinea, sám profičel přes celé hřiště ke 2 brejkovým bodům, jimiž po svém skvělém bloku pomohl už ke snížení na 67-66. Bulls tu zlepšili obranu, skórovali z útočných doskoků a Markkanen už obracel na 73-75. Satoranský střídal necelých 18 minut do konce za stavu 74-77. Aktuálně až třetí rozehrávač Bulls a dobrý obranář Dunn byl po přestřelce třetí čtvrtiny (33-40) ve čtvrté 7 body a 2 zisky u šňůry 1-14 na 105-115, když se týmu dařila brejková hra a jako ve velké části zápasu byl na kurtu se třemi guardy (a prakticky rozehrávači). To ale v útoku často znamenalo i přemíru driblování a držení míče na místě, což byl zřetelný rozdíl oproti bleskovým cirkulacím míče domácích, jejichž kouč Borego se v minulosti osm let školil v San Antoniu jako asistent Gregga Popoviche.

Za stavu 108-118 Bulls nechali domácím další trojky, v útoku přidávali hloupé ztráty, White dvakrát nezakončil nájezdové situace a domácí otočili na 123-119. Aktivní Markkanen pak ještě šestkami dával hostům dílčí naděje, 2:17 do konce se vrátil na kurt i Satoranský, ale když střelecky matný lídr týmu LaVine (první koš ze hry dal až po 19 minutách) za stavu 126-123 4 sekundy do konce místo trojky jen najel do koše za dva body, bylo po nadějích Bulls definitivně.

Zach LaVine po utkání uvedl, že k dispozici měl od kouče několik scénářů, a když neviděl šanci na trojku, snažil se aspoň snížit a pokusit se ještě něco vytěžit ze zbývajícího času.

Jeho tým zaostal ve trojkách (44/23 – 30/9), ale přeskákal soupeře v útoku (9-20), i díky menšímu počtu ztrát (19-12) měl o 17 střel víc, ve druhé půli stáhl i manko v brejcích (na 25-21) a drtivou převahu měl zpod koše (42-78), s čímž by při jen trochu lepší obraně musel zápas vyhrát.

Za Markkanena se střelecky zavěsili nováček White (v debutu v lize 17+7 asistencí, +6), power forward Young (17, trojky 5/3), guard LaVine (16+7 asistencí), pivot Carter (12+9 doskoků) a rozehrávač Dunn (11+4 zisky, -8).

Domácí nejvíc sytilo číslo 12 letošního draftu forward Washington, který v debutu zaznamenal 27 bodů se 7 trojkami, kdy druhé číslo je rekordem ligy. Záložní rozehrávač Graham se zaskvěl 23 body (trojky 7/6, 8 asistencí) a Bacon přihodil 22 bodů. Jen 11 minut bez bodu odehrál forward Batum, který odstoupil ve druhé půli se zlomeným prstem.