Zaktivizovaný „Sato“ s Pistons válel!

21.11.2019 - red
počet přečtení: 203
vytvořeno 21.11.2019, upraveno 21.11.2019

DUEL CHICAGA S DETROITEM Tomáš Satoranský si po utkání s Milwaukee, kdy poprvé v sezoně nehrál koncovku, vzal k srdci slova kouče Jima Boylena, nepouštěl tolik do hry lídra LaVineho (pouhých 5 bodů a 11/2 z pole) s jeho nesmyslnými nájezdy a step backy a od startu do cíle vedl Bulls svou možná nejaktivnější hrou v této sezoně k jistému domácímu vítězství 109-89, jež Chicago s bilancí 5-10 posunulo na dosah pozic pro play-off. Český dirigent završil svůj koncert mocným dunkem z protiútoku 2 na 1, dvojkou z driblinku a vzápětí i trojkou po „oldschoolovém“ vyvěšení obránce ala Reggie Miller. 90 sekund do konce za vedení 105-88 už mohl jít v klidu střídat. Svůj parádní 26minutový výkon s výbornou obranou naplnil v kulise 18.119 fanoušků 15 body (z pole 11/6, trojky 5/3, +17), 4 doskoky, 2 zisky a 7 asistencemi na 3 ztráty.

Také dvakrát fauloval a obě osobní chyby stály za to. Když se už v první čtvrtině pivotu Drummondovi odvážně postavil na průraz a stihl zaujmout stabilní pozici, byl mu stejně odpískán faul. O pár minut později se na druhé straně naopak pískal faul útočícímu domácímu hráči, ač obránce byl jasně v pohybu. A druhý Satoranského faul přišel v situaci, kdy se útočně doskakující Griffin s míčem v rukou do českého soupeře začal točit loktem napřed a vrazil mu ho do brady. Jako už tolikrát se i tady pískalo na jméno. Když třeba Rose z Detroitu v nájezdu vrazil do včas postaveného Arcidiacona, byl to faul obránce. Aby za chvíli na druhé straně tatáž situace byla faulem útočícího domácího hráče, což kouče Boylena přimělo k zuřivé gestikulaci až u půlicí čáry. Pak se ale přece spálil i Rose, při dalším vražení do stojícího Arcidiacona se pískal útočný faul i jemu. A hráči už ani neměli sílu kroutit nad touhle loterií hlavou.

Bulls (stále bez křídla Portera a také bez dalšího křídla Hutchisona i pivota Korneta) měli silný start (v základu na křídle s rozehrávačem Harrisonem), a to hodně díky Satoranskému, který chtěl mít pod palcem každý útok a tentokrát ne pouze při svém prvním střídání. Nejdřív poslal z nájezdu kouzelnickou přihrávku na dunk Markkanena, když se mu míč nechtěně dostal až za tělo. Pak LaVine nezachytil Satoranského pas na alley-oop, což jako by předznamenalo v zápase častou situaci, kdy Bulls přišli o míč v pick-and-rollech při příhře driblujícho na sbíhajícího spoluhráče, který často záhadně nedokázal míč zpracovat.

Když se přidá spousta minel zpod koše, nájezdů předem odsouzených k nezdaru či nepřipravených střel, je nemalým překvapením dokonce 109 nasázených bodů.

Satoranský extrémně tahal rychlé protiútoky, po jednom nabil zpod koše na další dunk (v posledních zápasech se trápícímu) Markkanenovi, kterému tak záhy pomohl se chytit, vzápětí asistoval na trojku Harrisona a střídal po 6 minutách za vedení 19-10.

Hloupé ztráty i fauly druhé vlny i ponechávání otevřených střelců hostů pak pustily Detroit zpět, aby se Satoranský vrátil za 45-40 7 minut před půlí. Ke dvojce a v brejku i k dunku vyzval Harrisona a na posledních 45 vteřin druhé čtvrtiny byl už stažen.

Ve třetím dějství ihned nabil do nájezdu Harrisonovi a vzápětí se prosadil floaterem, čímž zaplašil několik minel ze druhé čtvrtiny, přidal dvě otevřené trojky a vysunul vedení nad 10 bodů, aby střídal po 6,5 minutách za 71-60. I přesto, že hosté ponechali ve hře Drummonda, Griffina a Rose, druhá vlna Bulls dokázala udržet náskok až do 4. části a dokonce jej navýšit až na 89-71, když se rozjel power forward Young, a tým po třech čtvrtinách vedl na body z druhých šancí 19-8, ač soupeř má v Drummondovi jednoho z nejlepších doskakovačů ligy.

Satoranský se vrátil 8:30 do konce za 91-75 a vystřihl svou skvostnou 7bodovou sekvenci. Jeho tým, který podruhé v sezoně neinkasoval stovku, měl převahu zpod koše (48-36), z brejků (18-9), na doskoku (55-46) a také z trojek (14-8). Střelecky jej vedle Satoranského vedli Markkanen (24), Harrison (15+11 doskoků a 5 asistencí na 2 ztráty, +29 za 26 minut, dosud hrál v sezoně pouhých 12 minut), Carter (12+15 doskoků) a záložní rozehrávač White (12+1 asistence, -3 za 23 minut). Další záložní dirigenti skončili takto: Dunn 6+5 asistencí na 1 ztrátu, +3 za 22 minut a Arcidiacono 9+2 asistencí na 1 ztrátu, +7 za 21 minut.

Z pole 33procentní a popáté v řadě poražené Pistons (bez Snella a R-Jacksona) táhli Rose (18), na polovině své někdejší formy hrající Griffin (16), dále Kennard (14), Galloway (13) a Wood (12+10 doskoků). Jen 6 bodů se 14 doskoky stihl 6 minut před koncem vyfaulovaný a často zdvojovaný Drummond.