Zachu, dovol nám pomoct ti

20.01.2021 - red
počet přečtení: 227
vytvořeno 20.01.2021, upraveno 20.01.2021

DĚNÍ V TÁBOŘE BULLS I když týmu ostudně uniklo vítězství v Oklahomě z 22bodového vedení (porážka 127-125 v prodloužení), Bulls se i tak po dvou výhrách z posledních tří zápasů (v Dallasu 101-117 a doma s Houstonem 125-120) dělí už o deváté místo ve Východní konferenci NBA (s bilancí 6-8) a ukazují další zajímavé náznaky svého růstu, byť stále čekají na návrat druhého rozehrávače Tomáše Satoranského z „covidového vězení“. Vzhledem k tomu, že před posledním utkáním doma s Houstonem se už rozcvičoval, měl by jeho další zápasový zápis být již blízko.

Útok jeho Chicaga se během posledních tří utkání zlepšil už na 4. místo v lize (117,4) a na 13. se zvedl doskok (44,8), navíc je tým osmý z pole (47,8), sedmý v trojkách (38,5) a šestý v šestkách (80,5). Avšak obrana je stále – i přesto, že si vynucuje 11. nejvyšší počet ztrát (14,4) - osmadvacátá (120,0), předposlední je celek ve ztrátách (17,2) a čtvrtý nejhorší v počtu faulů (21,6), navíc povoluje sedmou nejvyšší úspěšnost trojek (38,2).

Duel s Oklahomou skončil pro tým už skoro typicky - čtvrtou porážkou v řadě o 4 či méně bodů, přičemž tým pokaždé inkasoval nejméně 115 bodů. Jenže padnout z vedení o 22 bodů 21 minut před koncem, to už je jiné kafe. Do té doby se přitom týmu i přes hloupé ztráty a místy díry v obraně kolem koše dařilo, v útoku sázel koše ze seběhů a stále vedl. Jenže pak usnul na vavřínech vysokého náskoku, začal vršit neuvěřitelně laciné ztráty (marnost předváděl především první rozehrávač White, který byl 2. střelcem týmu s 22 body, 9 doskoky a 7 asistencemi na 4 ztráty a -6 body za 44 minuty, trojky 9/4) a zejména tím Thunder nastartoval. A domácí se z brejků, trojek a trvalého hrnutí pod koš dostali už 3:30 před koncem 3. části na 81-83.

Bulls se přesto i díky útočnému doskoku a trojkám LaVinea vyšvihli 4:30 ještě do trháku 99-115, aby ještě 2 minuty do konce vedli o 10, ale pak je další ztráty (včetně dvou útočných faulů) a neuvážená zakončení popravila. Oklahoma si ze hry dolů 16 sekund před koncem 4. části vynutila prodloužení, na jehož konci chicagský lídr LaVine (35 bodů, trojky 14/8) minul těžkou trojku na výhru.

A kouči Billymu Donovanvi po zápase nezbylo než přiznat: „Kluci chtějí vyhrávat, ale ještě nevědí, jak. Teprve se to učí. Dokud se nenaučíme líp si hlídat míč, bude pro nás těžké vyhrávat. Navíc spousta těch ztrát jde jen za námi.“ Podle Donovana se navíc těžko vyhrává i bez lepších trestných hodů (tedy bez menšího počtu faulů) a s horšími doskoky.

Bulls (bez Satoranského, Hutchisona) sice přestříleli domácí z trojek (45/15 – 46/21) a také je přeskákali (54-66), ale zabily je ztráty (13-24) a mnohem slabší hra do koše (58-34). Umožnili tak Thunder (bez Horforda, Gilgeous-Alexander zaznamenal kariérní maximum 33 bodů) jejich první domácí výhru sezony – na šestý pokus. Navíc podle statistik se jen jednou z 2931 případů za posledních pět sezon stalo, že tým ztratil zápas z vedení o 10 dvě minuty do konce.

Vzápětí se ale Chicago (bez Satoranského a Hutchisona) vzchopilo v Dallasu, s nímž první zápas doma vyhrálo díky absencím Dončiče s Porzingisem. Tentokrát Mavs sice obě hvězdy měli, ale chyběli jim pro změnu Hardaway, Brunson, Kleber, Finney-Smith, Powell a Richardson. Zápas se tak změnil v souboj Dončič versus Chicago, a i když Slovinec fenomenálně podržel Dallas 30 body už do půle, tým i tak zaostával 52-67 a po vychladnutí své top star ve druhém poločase už se ke zvratu nepřiblížil.

Bulls se tentokrát omezili na 14 ztrát, rozbili domácí z šestek (19/11 – 33/24), měli 14 zisků ze 17 jejich ztrát, také 32 asistencí na 43 tref z pole a zpod koše vyhráli 58-64. Pole půltuctu dvojciferných střelců vedli Markkanen (29+10 doskoků) a guard Temple (21), přičemž hned 61 bodů zajistili náhradníci. Velkou zajímavostí byla nula rozehrávače Whitea a pouhých 10 bodů LaVinea. Ten však za 31 minut přidat i 10 asistencí a potvrdil svůj pozvolný přerod v týmovějšího hráče, který nyní zejména v prvních poločasech po napíchnutí obrany hledá spoluhráče, než aby si bral dříve obvyklé vlastní střely.

Nažhavení Býci hned následující večer doma zdolali i Houston (prohráli s ním předchozích 7 zápasů), který se nyní učí fungovat bez hvězdného Jamese Hardena. Bulls hned v první čtvrtině získali vedení 25-13 z penetrací LaVine a Whitea, kteří spoustu míčů odkládali dál, tým se navíc snažil hrát přes své dlouhé a vyhýbal se nepřipraveným střelám. Většinu svých minutých pokusů však nepodporoval aktivitou na útočném doskoku, ovšem hosté v tom byli ještě pasivnější, a tak byl větším problémem opět vysoký počet ztrát (19-17), v nichž ale nezaostával ani Houston (bez Walla, S-Browna), jenž chyboval hned 10krát za prvních 12 minut.

I tentokrát až později zapnul střelecky LaVine (prvních 18 minut bez trefy z pole), přičemž tým měl i bez kvarteta Porter, Williams, Satoranský, Hutchison opět šest dvojciferných střelců, když v útoku dobře sdílel míč. Hlavně díky LaVineovi (33) si i později udržel náskok a v závěru rozhodl vedle trojek i hrou do koše. Nakonec tak přežil dva třicetibodové výkony hostů (Oladipo při debutu za Rockets 32, Wood 30), jež přestřílel z trojek (45/20 – 40/17) i šestek (19-11) a také je přeskákal (47-36, v útoku 10-2). Kaňkou však byl při slabé podkošové vozbě soupeře poměr bodů zpod koše (40-58).

Bulls i v tomto zápase potvrdili, že mají druhou nejrychlejší hru ligy. „To je sice hezké, vy ale musíte vidět i to, jak moc skórujete z přechodové fáze, a to se nám zatím moc nedaří. Jsme tým, který musí hrát rychle a vytvářet si střely právě z přechodové fáze,” podotkl kouč Donovan.

Tomu už se nyní víc zamlouvá, že tým začíná mít efektivnější hru, s dobrým pohybem a sbíháním ke koši bez míče, stále ale chce větší aktivitu a produkci z vymezeného území, což by pak odkrývalo lepší pozice i z oblouku.

Podle Donovana je důležité to, co se týmu nyní daří, a sice mít pravidelně pět až sedm dvojciferných střelců, což by při nutné aktivitě a pohybu celé pětice na hřišti dále vylepšilo ofenzivu týmu. Mimochodem - sedm střelců na 10 a více bodech už měl tým ve čtyřech ze 14 utkání. A už šestkrát v řadě nasázel nejméně 115 bodů.

„Máme tu spoustu střelců a všichni už se začínáme učit, jak líp hýbat míčem. I já už líp vím, kdy střílet a kdy poslat balon dál,“ řekl pátý střelec ligy Zach LaVine (už má na kontě 7 třicetibodových zápasů), na němž je vidět tato proměna snad nejvýrazněji.

„Zach ví, že se na svá čísla dostane i teď. I dál bude mít v ruce hodně míčů. Otázkou ale je – dokáže nás zapojit tak, abychom mu mohli pomoct? Zatím v tom odvádí velmi dobrou práci,“ pochválil mladšího kolegu veterán Thad Young.

„Minulou sezonu jsem mu tohle říkal pořád – „Zachu, dovol nám, ať ti můžeme pomoct“. A pak, ve čtvrté čtvrtině, to už bude tvoje show. Nechceme, abys do ní šel unavený, protože tam tě budeme opravdu potřebovat. Samozřejmě pokud proti sobě nemá zdvojení, ví, že 1 na 1 zvládne překonat kohokoli,“ dodal Young.

Proměny lídra si všiml i Denzel Valentine. „Posunul se na nový level, víc se kouká na video, víc s námi mluví o tom, kam bychom chtěli dostávat míč. A druhý den po tréninku probírá s našimi dlouhými Markkanenem a Carterem, jak zlepšit pick-and-roll.“

A co na to sám LaVine, který nyní i jako rozehrávač vede tým, který měl minulé dvě sezony jeden z nejhorších útoků NBA? „Posledních pár let už mě soupeři začali zdvojovat a já se musím naučit, že je neporazím sám. Musím vědět, jak přihrát, a před sezonou jsem se tomu u videa hodně věnoval.“

Hodiny strávené u videa mu zřejmě pomohly i v poslední minutě proti Rockets, kdy za vedení o tři místo vlastní akce našel na trojce volného Markkanena a ten zápas uklidil do bezpečí...