Wizards roztočili ruletu o Satoranského

27.06.2019 - red
počet přečtení: 839
vytvořeno 27.06.2019, upraveno 27.06.2019

HRA O ČESKÉHO LVA Washington Wizards podle zámořských zdrojů dali „kvalifikační nabídku“ triu svých dosavadních hráčů – Satoranskému, Bryantovi a Portisovi -, kteří se tím stali „omezenými volnými hráči“. Co to znamená? Především to, že klub má o další služby českého rozehrávače zájem. Otázkou však je, jak velký.

„Kvalifikační nabídku“ dostávají hráči na konci svých nováčkovských kontraktů a jde pouze o roční smlouvu, na jejímž konci by se Satoranský stal volným hráčem bez omezení. A právě „kvalifikační nabídka“, jež musí být podána před začátkem července, je uvádí na trh „omezených volných hráčů“. Výše této nabídky (pro Satoranského činí 3,9 milionu dolarů, což není žádný šlágr) vychází z hráčovy předchozí platové situace (v případě Satoranského hrubé 3 miliony dolarů na rok), jeho draftové pozice (32) a herního využití (v poslední sezoně průměr 27 minut, za celé tři roky pak 21,6). Pokud by tato nabídka učiněna nebyla, hráč by se stal počínaje červencem „volným hráčem bez omezení“, což se však těm dobrým obvykle nestává.

Jakmile „kvalifikační nabídku“ tým dá, daný hráč ji pak může, ale také nemusí podepsat. Vždy záleží na individuální situaci, a ač Satoranský dal určité signály, že by ve Washingtonu mohl zůstat – už proto, aby v jiném klubu nemusel budovat svou pozici od začátku -, roli bude hrát i to, že nyní stojí před podpisem možná životního kontraktu po své dosud nejlepší sezoně, což je kapitál, který nejspíš nebude chtít promarnit přijetím jen roční smlouvy.
 


Pokud by „kvalifikační nabídku“ nepodepsal, vstoupil by na trh „omezených volných hráčů“. V tu chvíli by mu jakýkoli jiný tým mohl dát určitou nabídku (více než dvoletý kontrakt), kterou by v tomto případě Washington musel do tří dnů dorovnat, jinak by o českého dirigenta přišel. A tahle situace už může být docela vysokou hrou s nejistým koncem.

Podle Chase Hughese z NBC by nicméně zájem o Satoranského služby neměl být malý. Jedná se prý především o kluby jako Dallas, Indiana, Orlando a Boston, případně Phoenix. Celtics ale při možném odchodu Kyrieho Irvinga mají podle zámořských expertů nejvíc spadeno na Kembu Walkera z Charlotte, Phoenix pro změnu na D´Angela Russella z Brooklynu.

Mimochodem, tohle léto se „volnými hráči“ stane zhruba 200 mužů, což je 40 procent celé NBA. A napětí zvyšuje fakt, že pod platovými stropy týmů má být dvakrát víc peněz než minulé dva roky dohromady. Očekává se tak udělování kontraktů ve výšinách roku 2016, kdy doprovodní hráči brali smlouvy hráčů základu a průměrní borci ze základních pětek inkasovali gáže hvězd.

Proti Tomáši Satoranskému však do určité míry hraje fakt, že volných rozehrávačů je letos hodně, včetně řady těch špičkových. To se týká především Kemby Walkera, Kyrieho Irvinga a D'Angela Russella. Dále jsou ve hře Malcolm Brogdon, Terry Rozier, Ricky Rubio, Derrick Rose, Elfrid Payton, Patrick Beverley, Darren Collison a Rajon Rondo. A to už je opravdu velká síla.

Ač Wizards i Satoranský předběžný zájem pokračovat i dál spolu už dříve naznačili, do jarního odvolání prezidenta Grunfelda se podle NBC jednání moc nepohnula. Čechovu situaci by ale mohlo vylepšit to, že aktuálně dělá klíčová rozhodnutí dočasný šéf klubu Tommy Sheppard, který má z vedení k Satoranskému nejblíž, jezdil jej nejčastěji kontrolovat do Evropy a přiměl ho i k odchodu do Washingtonu v létě 2016.

Finanční ruleta o Tomáše Satoranského každopádně byla roztočena a bude zajímavé sledovat, na jakém čísle a zejména v jakém klubu se kulička nakonec zastaví…