Uff! Poprvé druhá v řadě. A Sato 13+8

05.12.2019 - red
počet přečtení: 780
vytvořeno 05.12.2019, upraveno 05.12.2019

CHICAGSKÁ UDÁLOST Až po čtvrtině sezony NBA si Bulls i díky 13 blokům proti Memphisu konečně mohou oddechnout – vyhráli dvě utkání po sobě a navíc poprvé v utkání ani jednou neprohrávali! Stále bez křídla Portera doma sice zahodili 22bodové vedení z první půle, kde měli trojky 18/8, zatímco soupeř hrající bez nováčka a zároveň střeleckého lídra Moranta minul prvních 16 trojek a jako první tým v sezoně z oblouku za první poločas nezapsal ani zásah. V závěru však domácí po stažení Grizzlies na jediný bod zabrali, povstal šéf LaVine, důležité akce měl i Satoranský a tým urval výhru 106-99, když potřetí v sezoně neinkasoval stovku a udržel se na Východě s bilancí 8-14 na stejné distanci od osmého Orlanda (10-11). Český dirigent byl pošesté v řadě bodově dvojciferný a podruhé za sebou házel aspoň 8 šestek (celková bilance 40/35 po 22 zápasech). Zapsal 13 bodů (z pole 10/3, TH 9/7, +/-0), 8 asistenci na 2 ztráty, 6 doskoků a 3 zisky za 33 minut a své průměry při stále aktivnější hře, kdy horší mušku z trojek dokáže pohotově kompenzovat hrou do koše, vysunul už na 9,7 bodu a 5,4 asistence za 27 minut.

Zápas dlouho vypadal na dobré cestě, když Satoranský zapracoval 3 asistencemi na úvodním vedení 13-2. Nejdřív z vniku ke koši uvolnil ke trojce Markkanena, poté z pick-and-rollu centra Cartera a zanedlouho k další trojce znovu Markkanena (podruhé v řadě dal 4 trojky). Pak se ofenzivní tok zasekl i kvůli sporným útočným faulům ve clonách Cartera a hosté se i bez trojek prokutali na 17-14, aby Satoranský po asistenci na parádní alley-oop dunk LaVinea střídal za vedení 22-14.

Náhradníci pak několika trojkami náskok rozšířili až na 40-24, aby se 6:40 do konce vrátili hráči základu, kteří na čele s Carterem a po Satoranským asistované trojce rozehrávače Dunna (opět v základu, místy neefektivně bere organizaci hry českému kolegovi) navýšili trhák až na 50-28. Mnohé tu vypadalo ideálně (35 bodů Memphisu za poločas bylo jeho sezonním dnem), zvlášť když týmu fungovala obrana, rotace, výpomoce i bloky.

Jenže hosté (zápasová bilance 6-15) se poté plně svěřili do rukou obra Valančiunase (32+13 doskoků), na nějž domácí neměli vhodného obránce, ani připravená zdvojení, Memphis po 16 minelách z trojek měl ve zbytku utkání bilanci 14-7 a začal se při útočné marnosti domácích (navíc bez útočných doskoků) nebezpečně blížit.

Satoranský se poprvé trefil až po 27 minutách, a to za clonou střelou ze střední vzdálenosti, kterou ale po hříchu využívá velmi málo, a tým má v pozdějších fázích útoku často už jen horší pokusy. Pak skvěle nabil do „back dooru“ na dunk LaVineovi, kterému by právě taková hra bez míče slušela v mnohem větších dávkách, následovala asistence na dunk Cartera, dvě proměněné šestky a také zisk, po němž už by měl otevřenou cestu ke koši. Ač byl ale zatažen za ruku a před ním už nikdo nebyl, faul i po přezkumu na videu nebyl absurdně označen jako „nesportovní“ (clear path foul) a tak Bulls namísto dvou šetsek a držby míče házeli jen ze strany!

Hned na to Čech ohromným výskokem zablokoval přihrávku z perimetru, získal další míč a vybojoval další trestné hody, aby střídal po 9 minutách 3. části za 68-59. Jeho tým pak ještě vedl o 14, ale poté už se spíš jen propadal, když kouč Boylen jako často předržel ve hře náhradníky a opory se vrátily až 9:40 do konce za 78-70.

Satoanský po vybojovaném míči ještě uspěl z akrobatického nájezdu i s faulem, když zakončoval pravou rukou o desku zleva, a proměnil i dodatkovu šestku na +12. Pak přidal další šestku i dvojku, ale Valančiunas a trojkující Crowder vzápětí snížili až na 88-87. Na to Satoranský reagoval asistencí na trojku LaVinea (dal 9 bodů ve 4. části), aby trojky Dunna s Markkanenem daly už necelé dvě minuty do konce týmu klid (za 101-90), který ještě dvěma šestkami pojistil Satoranský.

Bulls před skromnými 15 tisíci diváků kromě něj vedli i LaVine (25, TH 11/9), Carter (16+13), Markkanen (15) a Dunn (10+4 asistence na 2 ztráty, -3 za 25 minut). Zbývající rozehrávači se přidali takto: Arcidiacono měl 3+1 asistenci na 1 ztrátu a +7 za 15 minut a White 3+1 asistenci na 2 ztráty a +6 za 22 minut. Domácím patřily trojky (13-7) a šestky (37/27 – 21/18), ale ztratili 21 míčů, měli o 19 střel méně a hrozivě propadli v produkci zpod koše (32-56).