Skokově vzhůru. Překoná i Voráčka!

01.07.2019 - red
počet přečtení: 799
vytvořeno 01.07.2019, upraveno 01.07.2019

UDÁLOST Stále jde po stopách sportovní mega ikony Michaela Jordana. Z Washingtonu, klubu, kterému Jordan šéfoval jako prezident, se teď posunul do Chicaga, tedy do klubu, kde fenomenální skórer dosáhl svých největších úspěchů jako hráč. A 21 let po jeho posledním odchodu nastoupí do šatny Bulls ve slavném United Center i 27letý rozehrávač z Prahy Tomáš Satoranský. Dodrží-li novou smlouvu až do konce, bude barvy jednoho z nejúspěšnějších klubů NBA hájit nejbližší tři roky, za něž si navíc vydělá kolem 30 milionů dolarů hrubého, což z něj s průměrem 10 milionů na rok udělá zřejmě vůbec nejlépe placeného českého sportovce současnosti (dosud hvězda NHL a kapitán hokejové reprezentace Jakub Voráček s 9,25 milionu dolarů hrubého). Navíc na konci této smlouvy bude s šesti sezonami u pasu nejdéle sloužícím českým borcem v nejlepší basketbalové lize.

Reprezentační playmaker z Washingtonu podle zámořských médií odchází k Bulls prostřednictvím institutu „sign-and-trade“, kdy nejprve podepsal nový kontrakt u Wizards, což by podle dostupných informací jemu mělo pomoct k lepší smlouvě v novém působišti, a Washington za něj navíc může alespoň něco dostat - v tomto případě by mělo jít o volby ve druhém kole draftu.

Setrvání ve Washingtonu pro něj nedávalo z většiny pohledů smysl. Klub mu sice jako chráněnému volnému hráči pro formu dal „kvalifikační nabídku“ pro příští sezonu ve výši 3,9 milionu dolarů, nicméně stejně vysokou smlouvu jako Bulls by mu v současné tíživé situaci pod platovým stropem (s obří zátěží platu nehrajícíjho Johna Walla) možná ani nemohl nabídnout, navíc kvalita nového týmu seskládaného ponejvíce z nezkušených hráčů nedávala na nejbližší sezony ani dobré sportovní vyhlídky.
 


„Zatím mi to hlavou ještě neproběhlo, že budu hrát za stejný tým jako Jordan. Já se o zájmu Chicaga dozvěděl v neděli. Celou svou energii a soustředění jsem vkládal do toho, aby se to povedlo, protože jsem o to měl velký zájem. Nechtěl jsem se k tomu ale upínat, dokud to není hotové,“ popisuje hektické poslední hodiny Tomáš Satoranský, který loni v únoru právě v aréně Chicaga zazářil svým dosavadním maximem v NBA - 25 body.

„Když jsem se tu zprávu dnes dozvěděl, měl jsem obrovskou radost. Dává mi to velkou motivaci k další práci a etapě mé NBA kariéry. Moc se na to těším. Vidím v týmu velký potenciál mladých hráčů. Mluvil jsem s trenérem a byl jsem z té konverzace nadšený. Opravdu se moc těším a jsem rád, že to takhle dopadlo.“

„To vyústění je nakonec takové, jaké jsme chtěli,“ dodal hráčův agent Phillip Parun.

Bulls v nedávném draftu vybrali na pozici 7 talentovaného rozehrávače z univerzity North Carolina Cobyho Whitea. Devatenáctiletý mladík je brán za velkou naději, podle prvních informací expertů by ale měl Satoranskému v úvodu sezony krýt záda, aby na něj nebyl takový tlak. Kromě něj mají Bulls na rozehrávce i pětku draftu 2016 Krise Dunna, který však zatím nenaplnil očekávání a podle angažování dvou rozehrávačů v posledních dnech je pro Bulls zřejmě tím třetím vzadu. Dunn má smlouvu ještě na dvě následující sezony, ale průměrných 6 milionů dolarů za sezonu byl měl být pro Bulls kontrakt, který se dá vyměnit.

„Chicago byl tým, který jsme si vytipovali, protože role pro Tomáše je tam dobrá a adekvátní. Hledali zkušeného rozehrávače, jakým je on. Těšíme se na další výzvu v tomto klubu. Tomáš vstupuje do nové situace – jako zkušený hráč NBA by měl patřit k základní ose tohoto týmu,“ uvedl Parun.

Satoranský se v týmu Chicaga sejde s bývalým spoluhráčem Otto Porterem, který byl k Bulls loni vyměněn z Washingtonu. Jedním z hlavních zakončovatelů Satoranského přihrávek by měl být i atletický křídelník a dvojnásobný vítěz Slam Dunku NBA Zach LaVine nebo finský univerzál na power forwardu Lauri Markkanen. Pod koš Bulls čertsvě přivedli i zkušeného Thaddeuse Younga z Indiany.
 


„Od začátku jsme nechtěli krátkodobý kontrakt. Ty tři roky byly něco, o co jsme usilovali. Za to jsme šťastní. Už před začátekem podepisování volných hráčů jsem tušil, že zájem bude z více týmů. Doufal jsem v to, protože jsem věděl, co jsem za poslední dva roky udělal a ukázal světu NBA,“ pravil Satoranský i na adresu spousty zápasů v základu Wizards.

„Jsem nadšený, jaký zájem Chicago ukázalo. Je to takové zadostiučinění za ty poslední dva roky. Samozřejmě mám teď velkou zodpovědnost k tomu, abych se dál zlepšoval a předváděl ještě lepší výkony. Myslím, že jsem na tuhle situaci připravený a budu se v ní cítit dobře.“

Podobně jako Wizards prožívají Bulls v posledních letech slabší období. V play-off chyběli třikrát z posledních čtyř sezon a v posledních dvou letech ani jednou nepřekročili hranici 28 výher v základní části.

Trenérem Bulls je super náročný Jim Boylen, který Bulls převzal v průběhu právě skončené sezony od Freda Hoiberga. V kapsáři má už tři tituly pro vítěze NBA (dva s Houstonem a jeden se San Antoniem) a z Texasu tedy ví, jak chutná úspěch. Dosáhne na něj i s mladou skvadrou Býků?