Šéf NBA bouchl do stolu: Už dost!

11.07.2019 - red
počet přečtení: 752
vytvořeno 11.07.2019, upraveno 11.07.2019

AKTUÁLNĚ Z NBA Už s tím musíme něco dělat! Takový je čerstvý vzkaz komisionáře NBA Adama Silvera, který takto veřejně ventiloval možná i obavy leckterých majitelů klubů. Z čeho? Z toho, co všechno se děje na začátku léta, kdy se dohadují a posléze podepisují noví hráči a dějí se transfery, které by si dřív nikdo ani nedokázal představit. A hodně za nimi stojí i sami hráči, kteří berou svůj osud stále víc do svých rukou a oplácejí stejnou mincí vlastníkům časté zacházení s hráči, kteří se ve spoustě případů stávají pouze obchodovatelným zbožím.

Silver svým vystoupením zdůraznil, že vedení ligy teď čeká hodně práce po stránce zpřísňování pravidel. A měl na mysli především to, že řada velkých přestupů byla zjevně dohodnuta dávno předtím, než kluby smějí s hráči oficálně začít vyjednávat, tedy před 1. červencem.

„Chci, aby kluby měly rovné a férové podmínky. Dostávají se do těžkých situací, když hráči vyjednávají s jinými kluby před oficiálním datem, a dějí se věci, které porušují pravidla kolektivní smlouvy. A mým úkolem je vynutit dodržování pravidel všemi kluby, což se nám aktuálně nedaří,“ postěžoval si Silver během tiskové konference v Las Vegas.
 


Jenže problém je, že bez policejního dohledu, odposlechů a podobných sledovacích metod nemá NBA účinné prostředky, jak nepovolené vyjednávání hlídat, nebo mu předcházet. Ať už jde o vzájemné domlouvání se hráčů, nebo klubů s nimi. Silver se přesto o něco chce pokusit, i proto, že některé aktuální regule bez jejich dodržování nedávají žádný větší smysl.

Další problém podle zámořských expertů může postupně způsobit fakt, že v pohybu byl a stále je obrovský počet hráčů (po minulé sezoně jich bylo volných téměř 200, tedy kolem 40 procent celé ligy), plus to, že téměř všechny volné superhvězdy podepsaly v klubech z Kalifornie, New Yorku nebo Floridy. Těmito skutečnostmi ale Silver znepokojen není, stále dokola zdůrazňuje předevíšm nutnost rovných podmínek. I to je ale pofidérní požadavek, už kvůli rozdílné atraktivitě různých trhů, klimatu, dostupné zábavě ve městě či výhodnějšímu daňovému prostředí.

Komisionářovi vadí už veřejné požadavky nespokojených hráčů na vlastní vytrejdování. A chce tomu zamezit. Nejkřiklavějším případem z poslední doby byl Anthony Davis, který oznámil úmysl odejít z New Orleans během uplynulé sezony, a to už před únorovou lhůtou na trejdy. A jen o něco méně násilný byl rovněž vynucený trejd Paula George z Oklahomy ke Clippers, který aspoň úmysl odejít klubu oznámil soukromě.

I když Silver uznává, že vynucování trejdů se v lize dělo vždy, zároveň požaduje, aby platná hráčská smlouva měla svůj význam pro obě strany. „Stejně jako hráč očekává, že jeho garantovaná smlouva mu bude celá vyplacena, kluby zase čekají, že hráč tento kontrakt dodrží až do konce,“ podotýká Silver.
 


„Požadavky na trejdy jsou deprimující, pro klub i místní komunitu a nedělají dobortu ani hráčům. Ti chtějí mít dobrou reputaci, a proto to musíme řešit.“

Zajímavé tu jistě je, že Silver v tomto případě slova jako deprimující pro klub a komunitu používá. Když však klub ze dne na den „vymete“ hráče, jako se to stalo Isaiahu Thomasovi v Bostonu a mnoha dalším v minulosti, tam zničený hráč, který ztratil důvěru v cokoli, nikomu z klubu a vedení ligy nejspíš příliš nevadil a nevadí. Když ale hráči berou věci do svých rukou a nechtějí být jen hračkou v hrách manažerů, už se má měnit kolektivní smlouva….