Satoranský hračkou v rukou sudích

31.12.2019 - red
počet přečtení: 1037
vytvořeno 31.12.2019, upraveno 31.12.2019

ECHO DUELU S LÍDREM NBA Kouč Željko Obradovič, který byl před časem spojován s možným nástupem na lavičku Detroit Pistons, se to pár dní nazpátek nebál říct naplno. „Trenéři v NBA jsou mafie,“ prohlásil doslova v jednom rozhovoru v odkazu na to, proč ani hvězdní eurokouči dosud v zámořské lize nedostali prakticky šanci – s výjimkou Srba Kokoškova, který si tuhle možnost vyseděl za dvě dekády na asistentských pozicích (od roku 2010 navíc už jako majitel amerického občanství), a po minulé sezoně ve Phoenixu, kde ukořistil druhou nejhorší bilanci ligy (19-63), rychle skončil. S většinou evropských hráčů přes nesporné vylepšení jejich pozice je to v oblasti respektu podobné, a řeč je nyní o respektu rozhodčích. Naplno to i ve své čtvrté sezoně v lize poznává Tomáš Satoranský, toho času základní rozehrávač Chicaga Bulls, nejlépe honorovaný český sportovec a jedna z největších hvězd zářijového světového šampionátu.

Domácí duel před vyprodaným United Center (21.954) s nejlepším týmem NBA Milwaukee Bucks (porážka 102-123) se pro něj i přes 10 bodů a 7 asistencí stal doslova noční můrou. Po solidním vstupu do utkání se včas a předpisově postavil na průraz najíždějícínmu Turkovi Ilyasovovi, který jej srazil, ale faul se pískal českému hráči, z rozhodnutí sudích naprosto zoufalému. Nedlouho předtím si sám žádal faul při neúspěšném nájezdu, kde bylo od obránce dost kontaktu, ale tak jako často v těchto situacích žádal marně.

V závěru druhé čtvrtiny mu pak byl odpískán druhý faul za píchnutí míče na půlku při snaze o útočný doskok, opět bez zjevného důvodu. V úvodu třetí čtvrtiny v nájezdu ztratil míč, když jej během akce rukou odstrčil Giannis Antetokounmpo, a Satoranský vzápětí z nakumulované frustrace řeckou hvězdu fauloval už cíleně. Kouč Boylen ho nicméně podržel ve hře i se třemi fauly. Satoranský si pak dával pozor, ale ani to nestačilo. Když zanedlouho jen stínoval nájezd Middletona do šestky, byl mu stejně odpískán 4. faul. A protože už to nevydržel, následovala i technická chyba. A vzápětí i střídání, už po 3 minutách třetí čtvrtiny, přičemž stažení z důvodu potíží s fauly českou jedničku postihlo v sezoně naprosto výjimečně.

Ostatní dění v zápase bylo zajímavé jen v první půli, kdy ve druhé čtvrtině zprvu příliš ztrácející Bulls (bez křídel Portera s Hutchisonem) otočili skore. Ve třetí části i kvůli výše zmíněným situacím domácí ztratili rytmus, upadla jejich obrana, kdy tým přestal důsledně a včas vypomáhat na Antetokounmpa a nechával k nechráněným vnikům Bucks (bez Matthewse) příliš často otevřené podkošové území, aby po propadu skore na úroveň 20 bodů ztratil zápas z dosahu, když lépe doskakující hosté ještě pozvedli i svou obranu.

Satoranský zápas začal čtyřmi minutými střelami (dvěma trojkami, floaterem a nájezdem, v němž žádal faul), ale měl alespoň útočný doskok a po timeoutu za stavu 0-8 to byl právě on, kdo z těžkého vniku přes centra Brooka Lopeze vsítil první body Bulls. Přihodil asistenci na trojku Markkanena, skóroval z dalšího divokého nájezdu přes ruce Lopeze, asistoval na trojku LaVinea a střídal až po 10 minutách za 18-25.

Náhradníci domácích, kteří do stavu 20-33 byli bez bodu, vysázeli ve 2. čtvtině prvních 18 bodů v řadě a vedeni trojkami Whitea nakopli kratičký obrat v utkání (na 52-51), který umožnilo 8 trojek týmu v tomto dějství (hosté ani jednu a do půle 14/1 proti 10 trefám Bulls). Satoranský se vrátil 7:17 před půlí za 32-39, trefil trojku z driblinku hned po přejití půlky na 44-45 a na další asistoval Markkanenovi. Ve třetí části před svým brzkým střídáním nestihl nic a vrátil se ještě 10 minut před koncem za 81-102, aby dočasně pomáhal živit naději na návrat. Nabil tu na další trojku Markkanenovi a LaVinemu i na dvojku Cartera, přidal svou druhou trojku a definitivně dohrál 4 minuty před koncem za 96-114.

Jako pošesté v řadě dvojciferný střelec posbíral za 26 minut 10 bodů (z pole 11/4, -6), 7 asistencí na 2 ztráty a 2 doskoky. Nejvíc produkovali LaVine (19, ale z pole 23/7, nejrychleji v dějinách Bulls dal v sezoně 100 trojek, a to ve 33 utkáních), Markkanen (18, trojky 9/5) záložní rozehrávač White (18+1 asistence, 4 zisky, -3 za 33 minut, z pole 18/7) a Carter (10+11 doskoků). Další rozehrávači dopadli takto: Dunn (opět v základu) 4+2 asistence na 2 ztráty a -21 za 19 minut a Arcidiacono 2+2 asistence a -8 za 14 minut. Hosty sytili Middleton (25), Antetokounmpo (23+10 doskoků, v utkání dosáhl 110. dunku v sezoně a vede v této statistice celou NBA), Bledsoe (15) a Ilyasova (14+11 doskoků). Hosté měli díky propracovanější hře o téměř 20 procent lepší střelbu (Bulls nepomohl ani o 23 vyšší počet střel a 17 trojek proti 11 Bucks), dostávali se mnohem častěji na trestnou linii (8/5, Bulls do půle bez házené šestky – 24/20) a také lépe doskakovali (49-63).