Satoranského řetízák i poklona veterána

23.02.2021 - red
počet přečtení: 447
vytvořeno 23.02.2021, upraveno 23.02.2021

Z NOVÉHO DĚNÍ V CHICAGU SE SESTŘIHY AKCÍ TS31 Je to zatím jen malý vzorek utkání, ale Bulls se už možná víc naučili vyhrávat zápasy, které by vyhrávat měli, a po třech výhrách ze čtyř posledních zápasů se už s bilancí 14-16 dělí o osmou příčku ve Východní konferenci NBA. Postupně skolili doma Detroit 105-102, padli ve Filadelfii 112-105, doma složili Sacramento 122-114 a poté dobyli Houston 100-120. Navíc Tomáš Satoranský, nadále setrvávající v roli náhradníka, už v pěti ze šesti posledních utkáních nasázel nejméně 10 bodů a v některých zápasech i zastiňuje Cobyho Whitea, guarda vystupujícího v roli prvního rozehrávače.

Tým nyní vítězí, i když mu dál chybějí křídla Hutchison (mimo z osobních důvodů, za leden a únor zasáhl do dvou utkání) a Porter (trvající potíže se zády, absentoval už v 11 zápasech v řadě) a také základní power forward Markkanen, který je kvůli potížím s pravým ramenem mimo od 6. února.

Za poslední 4 zápasy o další dvě desetiny poklesl útok týmu (na 114,7 bodu, osmý), nadále osmý je celek v asistencích (pokles o 0,2 na 26,1), doskok zůstal téměř beze změny (14. s 44,4) a další zlepšení udělala obrana (o 1,2 bodu na 114,8), která je nyní už na 24. místě.

Už šestý je celek ve střelbě z pole (nárůst o 0,4 na 48,2), desátý v trojkách (pokles o 0,5 na 37,8) a už není nejhorší ve ztrátách (29.), když srazil průměr o dalších 0,5 na 15,2. O desetinu na 20,5 (9. nejvyšší počet) snížil i počet faulů. O dalších 0,7 pak Bulls zvedli obranu trojek (9. s 35,6), ale opět si pohoršili (o 0,4) ve vynucování ztrát (15. s 13,7).

Tomáš Satoranský je po svých 19 utkáních dále desátým střelcem (z hráčů s aspoň 14 zápasy, které má nyní Markkanen a Arcidiacono) týmu (6,9), dále třetím asistentem (4,6), druhý nejlepší je v poměru asistencí a ztrát (3,1, když ztrácí 1,5 míče na utkání) a dostává deváté nejdelší minuty (za poslední čtyři utkání o minutu víc na 20,5). Má nadále nejlepší trojky (45,2, 1,6 pokusu na utkání, bilance 31/14) a z hráčů s aspoň jedním pokusem na zápas i nejlepší šestky s 92,3 (26/24)!

Z hráčů s alespoň 30 pokusy je v trojkách 15. nejlepší v celé NBA a v šestkách z hráčů s nejméně 20 pokusy na 16. místě.

Doma s aktuálně na Východě posledním Detroitem (bez Griffina, Grant kariérní max 43) zažili Bulls jeden z nejakčnějších zápasů sezony, když byl naplánován kvůli zrušení jiných utkání na poslední chvíli, a v bídné první půli ztráceli až 25 bodů. Kouč Donovan však na startu druhého poločasu nechal sedět v obraně nezodpovědné mladíky Whitea, Williamse a Cartera, a do akce poslal Satoranského s Youngem. Chicago i díky 15 bodům LaVinea (celkem dal 37) vyhrálo 3. část 27-12, vrátilo se do zápasu a v koncovce ”omilostnění” W+W oba trefili po klíčové trojce (Williams dal ve 4. části 12 ze svých 15 bodů), jež Bulls nasměrovaly k završení největšího comebacku ligy v této sezoně.

White zapsal 8 bodů (z pole 10/3, -2) a 4 asistence na 3 ztráty za 24 minut, Satoranský 4 body (z pole 7/2, +7), 5 asistencí na 1 ztrátu a 3 doskoky za 27 minut. Do hry přišel po 7 minutách za manka 15-20 místo Whitea, asistoval do nájezdu Templeovi a pod koš Youngovi a střídal po 8 minutách za manka 27-38. Vrátil se 5 minut před půlí za 32-52 opět místo Whitea, proměnil nájezd, ve třetí čtvrtině navázal asistencemi na dunk i nájezd LaVinea a dvojku Cartera a dolů šel za 58-65. Naposledy naskočil 9 minut do konce za vedení 76-73, trefil se zpod koše a loučil se za 91-89 3 minuty do konce.

Ve Filadelfii, kde lídrovi Východu chyběl ústřední rozehrávač Ben Simmons, Bulls nestačili na výškovou převahu soupeře a zejména na ničitele Embiida, jemuž povolili kariérní maximum (50 bodů a 17 doskoků), když jej často faulovali (TH 17/15) a mnohdy příliš pozdě na něj vypomáhali. I přes minutí 15 z prvních 17 trojkových pokusů se však většinu zápasu drželi (90 sekund do konce byli zpět o pouhé 2 body), 30 body je podržel LaVine, ale v závěru je 13 body odstřelil Embiid. Sixers ze 16 útočných doskoků dosáhli 23 bodů z druhých šancí.

Opět matný White, o němž i komentátoři při zápasech říkají, že je mnohem platnější v pozici guarda hrajícího víc mimo míč, měl jen 9 bodů (z pole 11/4, -10) a 5 asistencí bez ztráty za 27 minut. Satoranský za 21 minut stihl 10 bodů, 2 asistence bez ztráty i 2 doskoky a s +9 byl nejlepší. Své dílo zahájil po 6,5 minutách za manka 19-14 (měnil Whitea), skóroval zpod koše i s faulem, přidal další dvojku, dvě šestky i trojku a střídán byl po 11 minutách za 40-39. Ve 3. části přišel až po 10,5 minutách za 83-75, asistoval na dvojku Arcidiaconovi a nájezd LaVinemu a odcházel 3:20 do konce za 101-98.

Doma s nejhůř bránícím týmem ligy Sacramentem (bez Barnese s Holmesem) Bulls hořeli na útočném doskoku (2-12 a body z druhých šancí 4-20), k tomu dvakrát víc ztráceli a dali tak hostům o 16 střel víc. Lepší však byli z trojek (11-8) i z brejků (14-3) a hlavně je 38 body včetně klíčového závěru potáhl LaVine, což nakonec pomohlo k výhře v koncovce.

White přispěl 19 body (trojky 8/5, z pole 14/6, +9) a 2 asistencemi bez ztráty za 35 minut, Satoranský podruhé v řadě vsítil 10 bodů (z pole 4/4, +3), jež obalil 4 asistencemi na 2 ztráty, 2 doskoky a 1 blokem za 19 minut.

Poprvé se zapojil po 7 minutách (za manka 16-17 místo Whitea), přešel z brejku celé hřiště až k zakončení, skoro z půlky poslal skvěle asistenci na seběh LaVinea a v dalším brejku si vynutil dvě proměněné šestky. Trefil se i z jumpu v záklonu a na trojku nabil Whiteovi, když byl v sestavě tří rozehrávačů, aby střídal po 9,5 minutách za 40-31. Ve 3. části naskočil po 6,5 minutách za Templea (při vedení 80-71), prosadil se po seběhu zpod koše, na floater i dvojku nabil Williamsovi a proměnil i těžký nájezd, aby se loučil za 101-99 8 minut před koncem.

V Houstonu proti malému, oslabenému (bez Oladipa, Wooda a Cousinse) a zatím nevýkonnému týmu Rockets v úvodu aktivní White potáhl Bulls i díky brejkům na 7-22, jenže pak se hosté střelecky zasekli a při tradičně málo vypomáhající obraně a také při nedůrazném doskoku pustili domácí zpět, když první vstup Satoranského (od 6:21 za 7-22 do 14:49 za 29-31) skončil bez bodu i asistence i s několika nájezdy přes něj.

K velkému vykoupení mu pak pomohla náhoda. Když už po dvou minutách 3. čtvrtiny musel s krvácením v obličeji do šatny White, naskočil za vedení 58-53, aby rozpoutal ofenzivní kolotoč a vůbec nejplodnější čtvrtinu Bulls v této sezoně (46-26) a také čtvrtinu, již spoluhráč Thad Young označil ”za jednu z nejlepších, jakých jsem byl za 14 sezon v lize součástí”.

Satoranský naváděl zahájení útoků, efektivně asistoval, a mít basketbal jako hokej i druhé asistence, měl by takovou u jedné z nej akcí zápasu. Pod koš nabil LaVinemu i Youngovi, sám se trefil z nájezdu na levou ruku i z trojky, na trojku nahrál Williamsovi a přidal i dvojku z driblinku.

Hodně díky němu Bulls v této části pálili prakticky jen z otevřených pozic, trefili 7 z 9 trojek a za celé dějství minuli jen 6 ran. Bulls v jednu chvíli vedli až o 31 a zápas tak už tady uklidili do bezpečí. Důsledně tu poslouchali kouče, který po nich chce co nejvíc seběhů bez míče, jež strhávají obranu a uvolňují prostor střelcům. Těch měli Bulls opět šest na nejméně 10 bodech, což už se pomalu stává tradicí.

Satoranský pokračoval i ve 4. dějství s další trefenou trojkou a po minutě odpočinku i asistencí na trojku Whitea. Zápas končil na 29 minutách, 10 bodech (z pole 9/4, -2), 4 asistencích na 2 ztráty a 1 zisku. White jako top skórer sklidil 24 bodů (z pole 16/10 a +2), 10 doskoků a 2 asistence bez ztráty za 31 minut, LaVine přidal 21 bodů. Bulls patřily trojky (13-15), body zpod koše (48-58) i o 15 procent lepší střelba.

Český playmaker právě v tomto utkání ukázal, co je mu nejvíc vlastní,  a co mu zřejmě stále víc umožňuje hrát kouč Billy Donovan. I v zámoří si v minulé sezoně, kdy ještě byl prvním rozehrávačem Bulls, všimli, že není stavěný na to, aby přecházel přes většinou velmi dobře rychlostně vybavené protivníky, což právě v Donovanově ofenzivě nemusí, neboť nový kouč hodně spoléhá na konstantní probíhání a sbíhání bez míče a načasované přihrávky.

”Moje hra byla vždycky založená na tom, že jsem zapojoval do útoku ostatní, ne na chození jeden na jednoho a vyhazování na trojku. Teď  se snažíme o ostré seběhy, což otvírá prostor pro střelce, a o hru jeden pro druhého,” řekl k tomu jediný český hráč v nejlepší lize, kde jeho Bulls nyní počítají už 4 výhry z posledních 5 zápasů.