Sato v závěru na lavičce. A porážka

09.12.2019 - red
počet přečtení: 321
vytvořeno 09.12.2019, upraveno 09.12.2019

Chicagská bída se nemění, pro Tomáše Satoranského je ale po posledním zápase v Miami ještě o stupeň horší. V klíčové koncové fázi čtvrté čtvrtiny i prodloužení byl vyjma pár sekund v kritických posledních útocích zcela vynechán z rotace a jeho místo zaujal nováček White. A měl-li by to být nový trend, nevěstil by nic dobrého, protože pokud by hrůzná exekuce a útok plný dětinských ztrát, kterým se Bulls prezentovali ve druhé půli a prodloužení, měla být preferovanou hrou, fanoušci Chicaga nezažijí v této sezoně mnoho radosti. Ne právě pozitivním signálem bylo v posledních zápasech už to, že při absenci křídla Portera do základu dosazený rozehrávač Dunn často i se Satoranským ve hře začíná útoky a jejich organizaci. Z druhé strany viděno, většinou pasivnější hra naturelem jinak ultra aktivního českého dirigenta ve druhých poločasech, kdy spoustu držení míče nechává na top skóreru LaVineovi, jenž se nicméně při tvorbě hry dopouští hrůzných ztrát, už může být - vedle tentokrát nízké produkce - pro kouče Boylena nedostatečná. V Miami česká jednička skončila na 6 bodech (z pole 8/2, TH 2/2, 3 doskoky, 2 asistence bez ztráty, -2 za 23 minut) a po dvou posledních super těsných porážkách - doma opět ostudně s nejhorším týmem NBA Golden State Warriors (98-100) a v neděli s porazitelnými Heat (110-105) -, bude další rotační šachy trenéra Bulls zajímavé sledovat.

Chicago přitom v Miami (domácí bez Dragiče, Waiterse a Winslowa) bylo většinu času mírně vpředu, ale zejména ztráty, v klíčových situacích nepokrytý obranný doskok, malá aktivita na doskoku útočném i krytí jen 1 na 1 ve většině situací jedním hráčem těžko branitelného forwarda Butlera jim nakonec sebraly šanci na výhru. A velký podíl na tom měl i domácí nováček Herro, který vsítil posledních 11 bodů týmu a také 16 z posledních 18!

Satoranský při prvním střídání poslal těžký nájezd jen do desky, v dalším byl při brejku zblokován, byť zřejmě reklamoval technický koš, poté nabil z nájezdu na dunk pivotu Carterovi, za clonou (opět jediný takový pokus v zápase) trefil pohodlnou dvojku ze střední vzdálenosti a po minuté trojce střídal za vedení 10-15 po 8:25. Vrátil se 7:31 před poločasem za 30-32, zřejmě oprávněně tu reklamoval neodpískaný střelecký faul na sebe, skóroval ze seběhu po pasu LaVinea, pak minul nájezd se zakončením zblízka levou rukou a po faulu při dunku od Butlera proměnil oba trestné hody. Organizaci hru si tu víc brali Dunn s LaVinem, tým odevzdával útočné doskoky a nebyl schopen včas vyrážet do protiútoků. Hosty tu také začaly ničit driblérské i přihrávkové ztráty, což vyvrcholilo ve druhé půli.

Ve třetí čtvtině Satoranský přidal asistenci na trojku Markkanena a střídal po 6 minutách za 59-57. Hosty pak při trvající zátěži ztrát držely ve hře už hlavně trojky, na což domácí odpovídali non stop nájezdničením Butlera a v samém závěru trojkami Herra, jejž 7 sekund před koncem 4. části uvolnil předtím ze hry několikrát neúspěšný Butler k otevřené trojce na 97-95. Na obranu tohoto útoku krátce naskočil zpět Satoranský, který vzápětí neměl z autu na koho vyhodit, Butler málem získal míč, který se však se štěstím vrátil k Čechovi, jenž podal míč LaVineovi, a ten z nájezdu získal dvě šestky. Sekundu do konce pak poslal utkání do prodloužení.

V něm třemi trojkami úřadoval Herro, a když LaVine, ani Markkanen nedokázali za stavu 108-105 srovnat trojkami (Satoranský ještě odehrál posledních 20 sekund), přišla pro Bulls další hořká porážka od doma stále neporažených Heat (s 10-0 nejlepší domácí start do sezony v dějinách klubu). S bilancí 8-16 je tým na Východě jedenáctý a jeho odstup na osmé Orlando (11-11) se dál zvětšuje.

Při podobném počtu pokusů z pole rozhodly počty trestných hodů (44/35 – 27/22), když domácí měli lepší doskok (58-46), včetně toho útočného (10-6). Vedli je Herro (27, trojky 11/5), Butler (23, TH 21/17, z pole 14/3), Adebayo (21+13 doskoků) a Nunn (18). Za hosty byli bodově vidět Markkanen (22, trojky 10/4), LaVine (18+7 ztrát, -9), Dunn (16+2 asistence na 1 ztrátu, -4 za 34 minut), Young (12), Valentine (11) a záložní rozehrávač White (11+8 asistencí na 3 ztráty, -4 za 32 minut). Další rezervní rozehrávač Arcidiacono hrál 7 minut s 1 asistencí (-1).