"Sato" se v moři rozehrávačů našel včas

26.10.2019 - red
počet přečtení: 780
vytvořeno 26.10.2019, upraveno 26.10.2019

DRUHÝ DUEL TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA BULLS Je základním dirigentem šestého týmu světa, přesto jako jediný z šesti rozehrávačů Chicaga, kteří zasáhli do druhého duelu sezony NBA, oficiálně nenese toto označení, nýbrž stále zůstává – tak jako ve Washingtonu – shooting guardem (minimálně na serveru ESPN). Byl ustanoven základním rozehrávačem Bulls, přesto i podruhé dohrával ve čtrvté čtvrtině vyrovnané bitvy jen poslední dvě minuty. Jak je ale jeho dobrým zvykem, svou šanci zužitkoval se vším všudy a byl klíčovým mužem při prvním vítězství týmu, 102-110 na palubovce Memphis Grizzlies.

Jen co 2:29 do konce za stavu 101-98 vystřídal nyní až třetího rozehrávače Dunna, druhý rozehrávač White a guard LaVine (oficiálně rovněž označovaný jako rozehrávač) z nájezdů otočili skore. Satoranský tu vykryl nájezd soupeře a poté byl faulován po obranném doskoku Bulls. 1:15 do konce tak zvýšil ze šestek na 101-104, aby hned vzápětí vychytal v obraně přihrávku nováčka Moranta a LaVine z šestek posnul skore na 101-106. Do následného útoku domácích (34 sekund do konce) přišel za Satoranského do hry obranář Dunn, ale Morant stejně získal faul a jednou šestkou snížil. Vzápětí se Saoranský nechal faulovat v útoku a opět byl neomylný z trestných hodů, aby zápas završil blokem na najíždějícího Morranta. Za 75 sekund tak stihl pěknou řadu plusových akcí a kouč Bulls Boylen viděl, jak vypadá na maximum motivovaný Čech.

Ten zápas díky závěrečné sekvenci končil jako sdílený třetí střelec s 9 body (z pole 7/2, TH 5/5), 4 zisky, 3 útočnými doskoky, 2 asistencemi na 1 ztrátu a 1 blokem za 22 minut, přičemž byl +8 bodů. Lépe stříleli už jen - v samostatných nájezdech skvělý - LaVine (37, trojky 8/4) a znovu hyperaktivní White, který jako rozehrávač nijak zvlášť neřídí hru, zato zakončení z trojek i nájezdů se nebojí ani trochu. A zatím mu to vychází, když v Memphisu odehrál 30 minut s 25 body (trojky 8/4), z nichž 21 vsítil ve druhé půli a namnoze tak vrátil hosty do utkání z původně až 14bodové jámy.

Pro Bulls to byl i proto dlouho nepříjemně se vyvíjející zápas. Opět s defenzivně velmi slabou první půlí (60-47), ať z individuálního, nebo týmového pohledu. Zejména při účasti pivota Valančiunase ve hře strádali hosté pod košem a na obranném doskoku, kde se jejich podkošoví hráči v úsilí nepřetrhli, a snadné útočné doskoky Grizzlies nemohly Jimu Boylenovi dělat radost. Stejně jako slabá aktivita týmu na vlastním útočném doskoku po spoustě odpálených trojek, a to včetně podkošových mužů, z nichž Markkanen (10/1), Young a Kornet si vzali 17 pokusů (dali 3) ze 42 celého týmu (dal dohromady 12, domácí 29/10).

Satoranský si hned v úvodu vzal míč proti menšímu (a v útoku zprvu velmi aktivnímu) Morantovi ke hře zády, ale byl blokován výpomocí. Po 2 útočných doskocích, asistenci na trojku LaVinea i na dvojku centra Cartera a jednom zisku jej po 7 minutách nahradil Dunn (za 17-11), aby se Čech vrátil na posledních necelých 6 minut první půle, kde byl domácími zblokován jeden jeho nájezd po otočce.

Kouč Boylen opět ve velkém experimentoval s různými rozehrávačskými kombinacemi (hráči označení jako rozehrávači plus Satoranský odehráli celkem 140 z 240 hráčských minut k dispozici a také 140 ze 144 minut pro tři perimetrové hráče, když jediný ne-guard Porter stihl 21 minut), kdy už v první čtvrtině byli spolu White, Dunn a Arcidiacono, z nichž ale ani jeden tým příliš neřídí, a při nemalé dominanci Whitea na balonu míč ani příliš necirkuluje mezi hráči. Spousta útoků tak končí v nouzi samostatnou hrou 1 na 1, nebo složitými střelami přes ruce obránců. V první půli pak právě z nouzových situací vznikla i řada žákovských přihrávkových ztrát. A nebýt do půle 20 bodů LaVinea, už tam by zřejmě Bulls utkání ztratili.

Satoranský druhou půli začal podle očekávání mnohem aktivněji. První floater ještě minul, ale za chvíli už z útočného doskoku po fintě na centra Valančiunase skóroval zpod koše i s faulem, pak při zdvojení Moranta získal míč a ještě zakončil brejk dunkem a jeho tým i zlepšením obrany snížil až na 60-56. Poté sice domácí trojkami opět odskočili, ale to už si brousil ruku White, který po vystřídání Satoranského (po 7 minutách za 73-64) nasadil ke své hlavní zteči a v útoku tým největší měrou dovedl k obratu. Stejně jako on odehrál víc minut než Satoranský i Dunn (26).

Jejich tým byl v utkání lepší z brejků (16-25) a v ziscích (8-14). Na útočném doskoku údernější Memphis (15-9) střelecky vedli power forwardi Jackson (23+11 doskoků), Clarke (14) a Crowder (13), centr Valančiunas (10+13 doskoků) a rozehrávač Morant (10).