Rekordman: Jestli se rozzlobím, budu zlý

07.11.2019 - red
počet přečtení: 321
vytvořeno 07.11.2019, upraveno 07.11.2019

ZÁPAS NO.9 ZA BULLS UŽ I POWER FORWARDA TOMÁŠE SATORANSKÉHO Po pondělním tréninku před zápasem s Lakers to nebyla otázka, kterou by chtěl po produkčně slabším startu do své první chicagské sezony slyšet: „Nevyčerpalo vás náročné léto se světovým šampionátem?“ V odpovědi přiznal, že dosud nehrál dobře, také ale zdůraznil, že má nyní jinou roli a v prvních zápasech se teprve seznamoval s novými spoluhráči. Tu hlavní odpověď však dal Tomáš Satoranský vzápětí na hřišti. Nejdřív velmi dobrým výkonem s Lakers, kde byl ve třetí čtvrtině u vybudování 19bodového náskoku proti jednomu z nejlepších týmů této sezony. A už po 24 hodinách doslova explodoval v Atlantě, kterou roztrhal na kusy 27bodovým českým rekordem v NBA, dozdobeným 8 asistencemi, 7 doskoky, 1 ziskem a +17 body za 30 minut při střelbě 13/10 a trojkách 5/4. Byl to jeho první dvojciferný nástřel za Bulls a také první takový výkon hráče Chicaga (27+7+7 při střelbě 75 procent) od představení Michaela Jordana ve druhém duelu Finále 1991!

Jeho tým, hrající stejně jako domácí Atlanta podruhé za 24 hodin, ukázal výrazně lepší výkon, který především udržel po celý zápas, tedy i po rychlém nabytí dvojciferného vedení. Klíčovou změnou při výhře 93-113 byla ohromná úprava rotací koučem Boylenem (ve druhé půli i vynucená poločasovým odstoupením výborně hrajícího forwarda Portera, který má potíže s chodidlem), který prodloužil čas hlavním oporám, vyrušil pětice ze samých náhradníků, téměř vynechal z rotace záložního centra Korneta, ale znovu také překvapil - do startu 4. čtvrtiny nasadil neuvěřitelnou pětici se 4 rozehrávači a jediným dlouhým, kdy Tomáš Satoranský zastával zřejmě poprvé v kariéře pozici power forwarda! Bránil ex-spoluhráče z Wizards Jabariho Parkera a jedinou pozicí, kterou tak v NBA ještě nevyzkoušel, je centr!

Důležité však bylo, že ani sestava Arcidiacono, White, Dunn, Satoranský a Carter, jejž po vyfaulování (už za 13 minut ve hře) nahradil Markkanen, výrazně nestrádala a vyjma jediné Parkerovy hry zády ke koši český rozehrávač neměl výrazné problémy.

A když 4 minuty do konce posadil do koše i svou čtvrtou trojku, jíž stanovil nové české maximum v nejlepší lize, odcházel za stavu 83-109 k oddechovému času s úsměvem od ucha k uchu. Jeho tým na hlavu porazil soupeře, který den předtím složil San Antonio. Satoranský pečlivou prací od začátku nedával dýchat rozehrávači Traemu Youngovi, který se ani jednou v zápase nechytil, minul všech 8 trojek a vůbec tak nenavázal na svůj ohňostroj proti Spurs s 29 body a 13 asistencemi. Bull si navíc pamatovali jeho 49 bodů, jež jim nasypal v minulé sezoně.

Když byl Satoranský v záverečné euforii, přes Younga dokonce najel na levou ruku až k dunku, do čehož by se za běžných okolností nejspíš jen tak nepustil. Tahle noc ale patřila jen jemu.

„Po zápase s Lakers jsme byli všichni frustrovaní, ale museli jsme rychle zapomenout na to, že jsme skoro porazili jeden z nejlepších týmů a museli se vzchopit na jiném hřišti. To se povedlo a bude to pro nás snad zlomový monent,“ doufal po svém nejlepším výkonu sezony český playmaker, aktuálně s bilancí 22/11 a tedy 50procentní úspěšností už pátý nejlepší trojkař celé ligy, který navíc vylepšil své průměry na 8,8 bodu a 5,7 asistence na utkání.

Zápas měl pod kontrolou od samého začátku, tak, jak byl zvyklý na zářijovém MS – brzy najel poloeurostepem a přesně zakončil levou rukou, vzápětí z driblingu trefil otevřenou dvojku, když mu obrnana nedávala patřičný respekt. Pak srdnatě zachránil míč před brejkem domácích a nabil na trojku v úvodu žhavému Porterovi (10 bodů). Po dvou ztrátách se oklepal trefením otevřené trojky, už čtvrté týmové na 10-22, a odcházel až po více než 7 minutách (místo obvyklých 6) za vedení 12-22.

Jeho tým ale neodpočíval ani pak. Po spoustě zisků z chyb ledabyle ztrácejících Hawks (celkem 24 ztrát) pálil do brejků a LaVine si dokonce v jednom dovolil při dunku „třistašedesátku“. Trhák na 12-30 po 10 minutách byl pro utkání klíčový a hostům se pak náskok už dařilo držet. I díky tentokrát mnohem týmovějšímu projevu v útoku (kde nováček na rozehře White víc pouštěl míč z ruky) i obraně, kde Markkanen i další sázeli bloky a především docházelo ke spoustě výpomocí.

Po slabším úvodu druhé čtvrtiny, kde rkřídelník Hutchison po Markkanenovi minul už druhý otevřený dunk Bulls, se za stavu 26-39 7:46 do půle vrátil Satoranský, který odváděl perfektní práci na Youngovi, zachránil míč v útoku po další chybě LaVineho, získal 2 šestky po útočném doskoku a především trefil trojku s klaksonem první půle na 41-56 (41 bodů byl nejslabší poločas Atlanty v sezoně) po skvělé cirkulaci míče, za niž pak jednotlivě poklepal na rameno všem spoluhráčům, aby poločas zavřel na 12 bodech.

Druhou půli (v základu ji začal místo Portera solidně hrající Hutchison) odpálil asistencí na už tradiční seběh LaVineho, následovala nabídka na trojku Markkanena a rázem tu bylo 20bodové vedení. Satoranský také dvakrát úspěšně sáhl do přihráek soupeřům, pokračoval 2 body z pohodového nájezdu, kdy už byl po clonách přebíraný, nebo dokonce zdvojovaný. Následovala asistence na trojku Markkanena, dva body z útočného doskoku, aby český dirigent střídal po svém 4. faulu 18:22 do konce za 53-73.

Vrátil se už minutu do konce 3. části za vedení o 25, jako by kouč Boylen ani stínem nechtěl dát domácím šanci na návrat. A Satoranský tu dovršil svou show – nejdřív úspěšně zakončil dvojtakt, pak pomohl získat míč a na buzzer dvojku s koncem čtvrtiny nabil po bleskovém přechodu kurtu Arcidiaconovi. Ve čtvrté části přidal jednu šestku, asistenci na dunk Hutchisona i nájezd Dunna, zadunkoval po nájezdu přes Younga, trefil trojku, další asistenci přidal na seběh Hutchisona a se zápasem se rozloučil trojkou.

Dvacetiztrátové Bulls, kteří Atlantu přestříleli z trojek (6-13) i z brejků (6-18) a vylepšili svou bilanci na 3-6, vedle ofenzivně agresivního Satoranského střelecky sytili i Markkanen (17, trojky 7/4, 4 asistence, 3 bloky), Porter (13 za 12 minut ve hře), Dunn (13+1 asistence za 20 minut, 5 zisky si vyrovnal kariérní maximum, +7) a LaVine (10) s Whitem (10+3 asistence, +7, 30 minut). Čtvrtý rozehrávač Arcidiacono posbíral 4 body a 1 asistenci za 18 minut (+/-0).

Domácí (bez potrestaného Collinse) vedli Parker (18) s nestárnoucím Vincem Carterem (14).