Prvních 1000 asistencí a 20. šestkař NBA!

17.01.2020 - red
počet přečtení: 407
vytvořeno 17.01.2020, upraveno 17.01.2020

TOMÁŠ SATORANSKÝ V NBA Na rovný 1000 asistencí se v polovině své čtvrté sezony v NBA dostal Tomáš Satoranský, který na to spotřeboval 252 zápasů základní části. Také je už na 1819 bodech a 747 doskocích. Po 42 zápasech letošní sezony je také už 20. nejlepším šestkařem celé NBA ze 113 hráčů s náběhem na 125 tref, a to s úspěšností 87,2 procenta. Navíc je s průměrem 5,3 také 27. asistentem ligy a s úspěšností 35,9 procenta i 87. nejlepším trojkařem ze 149 hráčů, kteří mají nakročeno na 82 tref v základní části. Na kontě má v této sezoně 10 dunků a také už 23krát skóroval dvojciferně, přičemž nejméně 10 bodů dal už 12krát za posledních 14 utkání.

Jeho tým má za sebou nově 12 zápasů, které šly za sebou v tomto sledu - loupež v Detroitu (107-119), porážka v Orlandu (103-95), domácí sestřel oslabené Atlanty (116-81), domácí porážky s Milwaukee (102-123), Utahem (98-102) a Bostonem (104-111), selhání na palubovce oslabených Dallasu (118-110) a New Orleans (123-108), domácí porážka s oslabenou Indianou (105-116), opět tradiční výhra v Detroitu (99-108) i porážka v Bostonu (113-101) a nakonec domácí výhra nad Washingtonem (115-106). Bulls, kterým i ve všech těchto zápasech chyběl křídelník Porter, nyní z 9. místa (15-27) na Východě koukají z nemalého odstupu na osmý Brooklyn (18-22).

Obranný průměr týmu se v tomto období zhoršil o 0,7 bodu na 107,7, přesto je už desátý v lize (1. Orlando 104,3). Útok se zvedl o 0,4 bodu na 106,0 a je 25. v soutěži (1. Milwaukee 119,6), doskok Bulls se zhoršil o 0,4 na 43,1 a je na 25. pozici (1. Milwaukee 51,7), ve střelbě z pole si tým polepšil na 26. místo (zlepšení o 0,7 na 43,6, 1. Lakers 48,6), v trojkách si polepšil o 0,9 na 35,4 a je na 18. místě (1. Utah 38,9) a ve ztrátách mu patří dělené 17. místo (zlepšení o 0,4 na 14,4, 1. Orlando 12,2). Zároveň si nadále vynucuje suverénně nejvyšší počet ztrát soupeřů (pokles o 7 desetin na 17,2), dál sklízí nejvíc zisků (pokles o desetinu na 9,9) a má sdíleně šestou nejlepší obranu trojek (pokles o 1,1 na 33,9, 1. Miami 32,6).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň polovinou utkání dál 5. střelcem Bulls (za posledních 12 zápasů šel z 9,5 na 10,3), nadále je nejlepším asistentem (dál 5,3), nadále druhým lupičem míčů (o desetinu spadl na 1,4), nově až čtvrtým v poměru asistencí a ztrát (z 2,6 na 2,7), nadále druhým nejvíc ztrácejícím hráčem (o desetinu se zlepšil na 2,0), nadále pátým doskakovačem (z 3,5 na 3,6), šestý je v užitečnosti PER (z 14,34 na 14,75) a nadále je i čtvrtý nejvytíženější (z 27,6 minuty na 28,8).

Podle úspěšnosti střelby trojek je čtvrtý (z 37,5 na 35,9, bilance 131/47), ve dvojkách je už čtvrtý (ze 48,3 na 50,5, bilance 214/108) a v šestkách z hráčů Bulls s více pokusy nadále nejlepší (z 86,8 na 87,2, bilance 86/75).

V Detroitu (Pistons bez Griffina a Rosea), kde Bulls rozhodli lepší druhou půlí (48-66), zahájil Satorsnský zostra trojkou z levého rohu a těžkým nájezdem a trojkou z pravého rohu už dával na 2-10. Ztráty a minely zpod koše pak hostům náskok vzaly, aby Čech přispěchal s asistencí na trojku LaVinea a vlastním floaterem, načež poprvé střídal až v čase 10:41 za 26-23, přičemž už tady měl 3 ztráty včetně nesmyslně odpískaných kroků při otočce pod košem.

Po bídné hře nováčka na rozehře Whitea se vrátil 7:21 do půle za 41-37, po dvou trojkách kolegů zakončil z poloprotiútoku na 44-45, ve 3. části navázal asistencí na dunk Cartera, včasnou výpomocí zastavil nájezd do koše a přidal smeč po přejití celého kurtu od vlastního obranného doskoku. Pivotu Carterovi asistoval na trojku a odpočívat šel po 8 minutách za vedení 73-78.

Vzápětí se rozjel White, k němuž Satoranský přiskočil v úvodu 4. čtvrtiny (od 89-93), mladšímu kolegovi nabil na další trojku, uloupil míč v obraně, sklidil i dva nevyužité útočné doskoky, aby asistoval na trojku LaVinea na 96-99. Poté získal z výpomoci další míč a dvěma šestkami zvyšoval na 99-103, LaVine přihodil dvě trojky, Markkanen dopich a Carter dvěma trojkami posouval už na klíčových 101-113 85 sekund do konce.

Satoranský byl třetím střelcem se 16 body (z pole 11/6, +17), 8 doskoky, 5 asistencemi (na 4 ztráty) a 2 zisky za 38 minut (nejvíc z týmu). Další rozherávači dopadli takto: White 19+1 asistence na 2 ztráty a -10 za 18 minut a Dunn 9+4 asistence na 2 ztráty a +21 za 34 minut. Pistons sice méně ztráceli (16-21), ale Bulls byli lepší na doskoku (34-55), v šestkách (11-21) i trojkách (16-18)

V Orlandu (trojky 10-13, body zpod koše 48-38 a Bulls horší střelbu z pole) zažil Satoranský střelecky vydařený 33minutový večer s 20 body (2. střelec, z pole 12/8, trojky 5/4, +1), 6 doskoky, 3 asistencemi na 1 ztrátu a 1 ziskem. Začal ziskem, dvojkou, floaterem, asistencí na dunk Cartera, aby střídal po 7 minutách za vedení 13-20. Neuvážená zakončení pak ale vrátila do hry Magic. Čech znovu naskočil 7 minut před půlí za 35-33, trefil trojku, nabil na dunk LaVinemu a proměnil nájezd. Ve třetí čtvrtině přidal trojku, další dokonce z driblinku, pod koš asistoval Markkannovi a střídal po 6 minutách za 67-64, když Bulls chybami pokazili spoustu útoků, a ani jejich obrana nebyla kvalitní. Znovu naskočil 13:20 do konce za 79-77, proměnil floater i trojku, ale domácí si až do konce udržovali mírný náskok. Další rozehrávači dopadli takto: Dunn 8+6 asistencí na 2 ztráty a -9 za 32 minut, White 9+1 asistence na 1 ztrátu a -14 za 19 minut a Arcidiacono 4+1 asistence a +1 za 16 minut.

Nezvykle už první čtvrtinou (35-19) rozhodlo dobře bránící Chicago před 21.496 fanoušky o jednoznačné domácí výhře nad nejhorším týmem ligy Atlantou (bez Parkera a lídra Traeho Younga, poslední zápas v Chicagu pro Vince Cartera, trojky 15-9, TH 15-8, doskoky 58-47). Satoranský tým řídil pevnou rukou a ve svém 30minutovém představení shromáždil 11 bodů (z pole 8/5), 8 doskoků, 6 asistencí na 2 ztráty i 3 zisky a s +24 body byl nejlepší z týmu. Už v půli měl na kontě 9 bodů a 6 asistencí. White měl 18+5 ztrát bez asistence a +14 za 26 minut, Dunn 4+4 asistence na 1 ztrátu a +20 za 30 minut a Arcidiacono +9 za 6 minut.

Čech začal úspěšným nájezdem přes obránce po zadní lajně, asistencí v polobrejku do seběhu Markkanena, ziskem v obraně, z nějž vznikl úspěšný protiútok, pokračoval asistencí na trojku „horkého“ Markkanena (25, trojky 9/4, ač předchozí dva dny proležel v posteli) i na dunk Cartera, jejž parádně uvolnil ze zdvojení od soupeřů pod košem. Pak začal útok kazit třemi ztrátami záložní playmaker White, aby Satoranský vrátil košem po otočce v nájezdu domácím klid a střídal až po 9:16 za vedení 29-17. Do hry se vrátil 8:41 před půlí, nabil na trojku Carterovi, trefil trojku z pravého rohu, přidal brejkovou smeč a LaVinemu z dalšího protiútoku (Bulls do půle z brejků 21-8) nabil na alley-oop dunk. Ve třetí čtvrtce skóroval z dalšího brejku, asistoval na trojku Youngovi a střídal po 9 minutách za 81-58. Ve 4. dějství se vrátil se základem (8:30 do konce za 95-72), získal jeden míč a končil 5 minut do konce za +28.

Doma s nejlepším týmem NBA Milwaukee (Bucks bez Matthewse, Bulls +23 střel, ale horší z pole, trojky 17-11, ale dané TH 5–20 a doskoky 49-63) před vyprodaným United Center (21.954) Bulls zápas definitivně ztratili ve 3. čtvrtině, kdy hosté zpevnili obranu a snadno skórovali z průniků až do koše. Satoranskému celý zápas nesmyslně pískanými fauly (obdržel i TCH) kazili rozhodčí a skončil tak na 10 bodech (z pole 11/4, -6) a 7 asistencích na 2 ztráty a 2 doskocích za 26 minut. White posbíral 18+1 asistenci a -3 za 33 minut, Dunn 4+2 asistence na 2 ztráty a -21 za 19 minut a Arcidiacono 2+2 asistence a -8 za 14 minut.

Satoranský zahájil čtyřmi minutými střelami, ale měl aspoň útočný doskok a po timeoutu za stavu 0-8 to byl právě on, kdo z těžkého vniku přes centra Brooka Lopeze vsítil první body Bulls. Přihodil asistenci na trojku Markkanena, skóroval z dalšího divokého nájezdu přes ruce Lopeze, asistoval na trojku LaVinea a střídal až po 10 minutách za 18-25. Náhradníci domácích pak z 20-33 otočili i díky 8 trojkám na 52-51, Satoranský se vrátil 7:17 před půlí za 32-39, trefil trojku z driblinku hned po přejití půlky na 44-45 a na trojku asistoval Markkanenovi. Ve třetí části před svým brzkým střídáním kvůli faulům nestihl nic a vrátil se ještě 10 minut před koncem za 81-102, kdy nabil na další trojku Markkanenovi a LaVinemu i na dvojku Cartera, přidal svou druhou trojku a definitivně dohrál 4 minuty před koncem za 96-114.

O těsné porážce s trpělivějším a mnohem organizovanějším Utahem doma před 19.398 diváky se rozhodlo až v závěru, kdy si efektivní hrou do koše vzal dění na starosti především autor 19 bodů Jazz Bojan Bogdanovič (Bulls +18 střel, ale jen 39 procent). Satoranský zapsal 8 bodů (z pole 7/3, +4), 4 asistence a 2 zisky za 34 minut, White měl 6+2 asistence a -15 za 24 minut, Dunn 5+4 asistence na 1 ztrátu, -2 za 31 minut a Harrison 3 a -4 za 11 minut.

Čech, který velkou část utkání bránil Bogdanoviče, a místy jej trápil i Ingles, si hned v úvodu vynutil dvě úspěšné šestky a střídal po 8:40 za 17-16. Zpět přišel 8 minut před půlí za 32-37, trefil dvě dvojky a na trojku asistoval Markkanenovi. Tomu ve 3. čtrvtině asistoval na dunk i trojku, přidal vlastní jump a střídal po téměř 9 minutách za 62-67. Vrácen byl do hy 8:40 do konce za -8, ale už bez statistických zápisů.

Doma s Bostonem (trojky 13-8, body zpod koše 38-60, hosté bez Walkera) měl tým před 21.130 fanoušky díky LaVinemu silný začátek (18-6), když Satoranský (bránil forwarda Haywarda) vyzval k seběhu LaVinea a ke trojce Markkanena a trefil i dvě šestky. Po jeho vystřídání po 6,5 minutách za 18-11 se ale dravější a pod koš důrazněji směřující hosté začali vracet a Čech byl při bídné hře Whitea zpět už 3 minuty před koncem 1. čtvrtiny za 23-19, aby v úvodu té druhé proměnil trojku z čela i divoký nájezd na levou ruku a střídal po 15 minutách za 37-36. Zpět naksočil 5:30 do půle za 42-43 a tým díky 10 trojkám udržel vyrovnaný poločas. Ve 3. části byl Satoranský pasivní a alespoň vyzval k dunku Markkanena i Cartera a střídal za 68-74 po 8 minutách. Poté však nedůrazy, ztráty a také snadné body hostů zpod koše vyznačily 16bodové manko. Satoranský u toho byl od stavu 71-80 14 minut do konce, kdy vše jen zmírnil dvojkou z útočného doskoku. Zanedlouho ještě asistencí pod koš Youngovi i vlastním košem s faulem byl u snížení na 92-95, ale to bylo vše.

Satoranský při jen 8členné rotaci zapsal 40 minut (nejvíc z týmu) s 12 body (z pole 11/4, +2), 6 doskoky, 5 asistencemi na 3 ztráty a 1 ziskem. Dunn stihl 13+7 asistencí na 2 ztráty, 3 zisky a -3 za 40 minut, White 6+1 asistence na 3 ztráty a -13 za 18 minut.

Dallas (11. triple sezony Dončiče s 38 body, body týmů zpod koše 46-72, z brejků 9-27, ztráty 9-15, útočný doskok 11-17, ale trojky 16-9) doma stačil na Bulls i bez Porzingise, když si hlídal doskok a většinu zápasu vedl. Satoranský si 14 asistencemi (na jedinou ztrátu) udělal kariérní osobák. Díky 11 bodům (z pole 12/3, -6) navíc za 35 minut zaznamenal double double, navíc přidal i 5 doskoků, 1 zisk a spoustu černé práce v obraně.

Utkání, v němž často bránil maličkého Bareu, zahájil asistencí na nájezd LaVinea, pak vyzval k dunku Markkanena, získal nevyužitý útočný doskok a střídal po 7:43 za 23-18, aby Dončič vzápětí oddálil domácí na 10bodový rozdíl. Při nefunkčnosti nováčka Whitea v roli rozehrávače musel Satoranský už za 2,5 minuty zpět (za 30-20), z vlastního útočného doskoku nabil na trojku právě Whiteovi a sám si z nájezdu vysloužil dvě úspěšné šestky. Ve druhé čtvrtce vyzval ke dvojce power forwada Younga, k alley-oop dunku dalšího podkošového muže Gafforda a odešel po 3:40 za 39-33. Hosté se pak z brejků dostali k dočasnému obratu na 45-48, aby Satoranský přišel dohrát posledních 3:26 první půle, kdy ještě nabil na trojku Youngovi.

Ve 3. části se konečně i prosadil, když ze zisku zakončil únik dunkem, proměnil dvě šestky po nájezdu, přidal trojku z driblinku i pas na alley-oop dunk Gafforda a po získaném míči i na dvojku Harrisona a odhlásil se po 6 minutách po dotažení na 69-69. Jenže pak začal hosty ničit Dončič, autor 21 ze 27 bodů týmu ve 3. čtvrtině. Satoranský naskočil do startu 4. části, zvládl tu těžký nájezd, připojil i alley-oop pas na další dunk Gafforda, floater Dunna a dvojku i nájezd LaVinea a na trojku Markkanna, jenže to už Mavs vedli dvojciferně. White zapsal 15+1 asistence na 2 ztráty, -15 za 21 minut, Dunn 6+2 asistence a +5 za 23 minut.

V New Orleans (domácí bez Williamsona a Holidaye, doskok 63-49, dané TH 26-12) Bulls sice začali výbornou obranou se spoustou zdvojení hráče s míčem ve clonách nebo pod košem, jenže domácí postupně začali tento způsob obrany využívat k seběhům dlouhých a ve 3. čtvrtině (44-27) s 65procentní střelbou, spoustou házených šestek a odskokem na 17 bodů rozhodli, taženi nezastavitelným Ingramem (29+11 asistencí a 8 doskoků). Satoranský zažil jeden z nejslabších zápasů, už do půle neproměnil několik zakončení kolem koše a hned zkraje 3. čtvrtiny si udělal 3. a 4. faul a vyfaulovaný končil už 5:30 před koncem. Za 25 minut stihl 6 bodů (za trojku, dvojku zpod koše a 1 šestku, z pole 6/2, -8), 4 doskoky a 1 asistenci na 1 ztrátu. Dunn zapsal 15+7 asistencí na 2 ztráty, 5 zisků a -15 za 31 minut, Whitea 10+2 asistence na 1 ztrátu a -17 za 33 minut a Arcidiacono 5+1 asistenci na 1 ztrátu a -9 za 13 minut.

Doma s Indianou měkcí, obranu ani nepředstírající a na doskoku i při boji o volné míče líní Bulls (dál bez Cartera) před 20.229 diváky nevyužili oslabení hostů (bez Sabonise a rozehrávače Brogdona) a byli zdemolováni zpod koše (36-70), takže jim nepomohli ani lepší trojky (18-11) a brejky (22-10). LaVine (dal 43) s Whitem sice trojkami ve 2. půli Bulls dostali velmi blízko, ale po snížení na 99-103 už i z trojek se rozjíždějící hosté víc nedovolili.

Satoranský začal asistencí na trojku Dunna, vlastním floaterem, dvěma šestkami i ziskem, načež střídal po 9:40 za 23-24. Znovu přišel 8 minut před půlí za 33-39 a asistoval na nájezd Dunna. Ve 3. části asistoval na trojku Markkanena a odešel 14 minut do konce za 72-74. Naposledy naskočil 9:48 do konce za 74-83, skóroval po fintě zpod koše a přidal trojku ze třetí šance i zkušený nájezd a poté ještě jeden i s neodpískaným faulem. Utkání končil na 13 bodech (z pole 11/5, +1), 3 doskocích a 3 asistencí na 2 ztráty, 1 bloku a 1 zisku za 37 minut. White zapsal 23+1 asistenci na 2 ztráty a -11 za 29 minut a Dunn 5+2 asistence na 5 ztrát a -10 za 29 minut.

Po šesti porážkách v řadě si Chicago (opět bez Cartera, body zpod koše 48-60, trojky 9-11) dojelo pro kýženou výhru do Detroitu (dál mu chyběl Griffin), kde Satoranský odpálil zápas košem z brejku a vzápětí floaterem po cloně s nádavkem asistence na dunk LaVinea, aby střídal po 8 minutách za vedení 14-19. Hosté pak vedli za podpory náhradníků až o 18, aby se Čech vrátil na posledních 6 minut první půle (od 38-50), když tým den po utkání v Indianě solidně běhal.

Hned v úvodu 2. půle byl navíc za hození míče po Gaffordovi vyloučen klíčový domácí centr Drummond, Satoranský tu právě Gaffordovi nabil pod koš, sám úspěšně najel a střídal po 5:40 za 63-72. Rose pak ještě Pistons držel na dostřel, aby se Satoranský vrátil na posledních 7:30 za 82-89, vyzval ke trojce Markkanena, proměnil nájezd a v poslední minutě svůj účet zavřel dvěma šestkami.

Za 26 minut stihl 10 bodů (z pole 6/4, +5), 3 asistence na 2 ztráty, 2 doskoky a 1 zisk. Dunn zaknihoval 9+2 asistence a +13 za 33 minut, White 8+4 asistence na 2 ztráty a +5 za 21 minut a Arcidiacono 6+3 asistence na 1 ztrátu a +3 za 18 minut.

V Bostonu (domácí bez Theise) se Chicago (bez zraěného centra Cartera, trojky 9-6, dané TH 26-21) zmohlo na pouhých 37 bodů do půle (55-37) a herně bylo nejméně o patro za Celtics, kteří hosty ničili metodicky hrou do koše. V úvodním vstupu si Satoranský vynutil 2 šestky, podal míč na dunk Gaffordovi, asistoval na dvojku LaVineho, získal míč v obraně a střídal po 6:30 za 16-9. Znovu naskočil 8:14 před půlí za 36-19, z perimetru tu obešel Browna a zasmečoval přes Tatuma a proměnil dvě šestky. Ve 3. části asistoval na dvojku Gafforda a trojku LaVinea, skóroval z brejku s faulem a po 6 minutách střídal po dílčím snížení na 63-56, ale nulové úsilí na doskoku vrátilo Boston do pohody. Čech přišel ještě 7:30 do konce za -15, kdy trefil dvojku s faulem a jednu šestku, asistoval na dvojku Dunna a alley-oop dunk i trojku LaVinea. V utkání zapsal 12 bodů (z pole 8/3, TH 8/6, +3), 7 asistencí na 2 ztráty, 1 doskok a 1 zisk za 26 minut. Dunn měl 9+1 asistence na 2 ztráty a -5 za 30 minut, White 6+4 asistence na 1 ztrátu a -18 za 23 minut a Arcidiacono -7 za 13 minut.

I přes dlouho vyrovnaný průběh Bulls (pod košem dál bez Cartera a většinu zápasu bez Gafforda, trojky 14-11, zpod koše 56-42) zvládli díky 2. půli (60-46) domácí duel s Wizards (bez Walla, Hachimury), kde Satoranský před 19.382 diváků exceloval 18 body (z pole 9/5, TH 7/7, +18), 5 asistencemi na 1 ztrátu, 3 doskoky a 1 ziskem za 28 minut. White shromáždil 10+2 asistence na 3 ztráty a -11 za 23 minut, Dunn 2+7 asistencí a +22 za 30 minut a Arcidiacono 2 asistence na 1 ztrátu a -8 za 17 minut).

Satoranský hodně bránil Beala, v úvodu vybídl k dunku Markkanena a k podkošové trefě Korneta a střídal po 6 minutách za 16-17, aby se opět objevil 6 minut před půlí za 37-40. Vynutil si tu dvě šestky, krásně vyzval k alley-oop dunku LaVinea, trefil dvojku a najel až k dunku. Ve třetím dějství navázal asistencí na alley-oop dunk Kornetovi, úspěšným nájezdem i asistencí pod koš Dunnovi. Jeho trojka už oddálili Bulls na +10, načež střídal za 80-71 po 8:40. Náhradníci pak vše ztratili a základ začínal 7 minut do konce od nuly. Čech tu úspěšně najel s faulem a v samém závěru přidal 4 šestky.