První intro Bulls a důkaz profesionalismu

27.10.2019 - red
počet přečtení: 196
vytvořeno 27.10.2019, upraveno 27.10.2019

TŘETÍ ZÁPAS TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA CHICAGO Bylo mu teprve šest let, když v tomhle sportovním chrámu Chicago Bulls dobyli svůj dosud poslední titul, vedeni nezastavitelným Michaelem Jordanem. V sobotu 26. října 2019 už sledoval legendární a technologicky po letech jen drobně vylepšené intro, s nesmrtelným hudebním doprovodem a býky uhánějícími ulicemi Chicaga do arény United Center, jako člen základní pětky ikony z „Windy City“. A pak už si od speakra jen vyslechl hromové: „At guard, 6´7, from the Czech Republic – Tomas Satoransky“. Tak začal pro čtvrtého Čecha v NBA jeho první ostrý domácí duel v rudém dresu Bulls. A on ho pro sebe i tým otevřel před 21.498 fanoušky už po minutě hry úspěšnou trojkou z levého rohu... Ne, tenhle zápas s obhájci titulu z Toronta pro jeho nový tým neskončil dobře (84-108), přesto aspoň oněch pár minut na startu bylo pro Tomáše Satoranského dalším pokračováním seriálu plnění dětských snů.

Český rozehrávač duel zahájil aktivně, útočným doskokem hned v prvním útoku. Po trojce přidal i šikovný nájezd s trefeným „floatrem“, dobře uvolnil asistencí na otevřenou trojku power forwarda Younga a v obraně naháněl menšího rychlíka VanFleeta, než jej po 6,5 minutách za stavu 14-16 vystřídal nyní třetí rozehrávač Dunn.

Raptors, hrající stejně jako Bulls druhý zápas ve dvou dnech, se nepříliš ztíženými trojkami vyhoupli brzy do vedení. Domácím se nechytil v pátek obrovsky produktivní lídr LaVine, ve střelecké bídě pokračoval Markkanen, podkošoví muži i guardi míjeli i z metru o desku, na druhé straně tým se víc snažil na útočném doskoku a první čtvrtinu ještě uhrál na 23-24. A ještě v první fázi druhého dějství vedl při dobrých obranných rotacích a několika ztrátách hostů o pět bodů.

Jenže už tam dostal loktem do brady domácí křídelník Porter, musel odejít na šití do šatny, Dunn nachytal třetí faul a tým se pomalu začal bortit. Satoranský ještě po svém návratu do hry 8:30 před poločasem nabil na trojku LaVineovi a White zvýšil na 36-31, ale pak už následovala šňůra hostů na 36-43. Domácí se rázem nemohli trefit odnikud, oporám začal docházet dech, vršil se počet chyb a útok se zvrhl v chaos individualismu, s čímž už mnoho nesvedl ani Satoranský, který se v útoku i obraně snaží neustálou komunikací a gestilkulací (po zápase jí byl plný Twitter) dávat svému týmu jako jediný z 6 rozehrávačů určitý řád.

Po poločase 40-48 už Bulls neměli sílu na odpor a v rychlém přechodu neumdlévající a v postupném útoku o patro organizovanější Raptors definitivně převzali vládu nad zápasem. Jejich kvalitu poznali Bulls i na druhé straně kurtu, kde Toronto nenechávalo žádná snadná zakončení kolem koše (12 bloků), naivní White schytal při svých nájezdech „do zdi“ řadu „čepic“ a LaVine byl drhnut už od trojkové linie. Po Satoranského trojce na 45-53 hosté vzlétli k úniku na 46-62 a už se neohlíželi zpět.

Čech ještě před svým střídáním po šesti minutách třetí čtvrtky (za 56-69) stihl asistovat na trojku Markkanena, aby se na začátek 4. části do hry vrátil a i za stavu -20 se už od výhozu soupeře zpod koše snažil nenechat vyhodit na rozehrávače Lowryho, ač měl v nohách zářijový světový šampionát. To nemálo kontrastovalo s řadou spoluhráčů, kteří měli celé léto volné, a přesto místo dobíhání nechávali perimetrové střelce Raptors už dávno volné a rovnou mířili ke koši na doskok.

Satoranský odehrál ještě prvních 5 minut posledního dějství, v nichž asisoval na dvojku Cartera. Celkem natočil 26 minut, dal 8 bodů (z pole 7/3, -20), přihodil 2 doskoky, 1 zisk a 4 asistence na 1 ztrátu. Ač měl tým o 15 střel víc, dvojciferní byli při mrzké 30procentní palbě jen centr Carter (12+11 doskoků) a guard LaVine (11). Soupeř měl takových střelců hned pět – Siakama (19), Ibaku (18), Anunobyho (17), VanVleeta (16) a Lowryho (11+8 asistencí). Hosté přestříleli Bulls z trojek (9-15) a z brejků (7-25), také je přeskákali (45-59) a jejich minusem bylo jen 24 ztrát (Bulls 15).