Proč v NBA nejsem rozehrávačem

11.07.2017 - red
počet přečtení: 2979
vytvořeno 11.07.2017, upraveno 11.07.2017

S TOMÁŠEM SATORANSKÝM I když se s tím stále smiřuje těžko – a u jednoho z top rozehrávačů starého kontinentu ani není divu -, nezbývá mu, než to akceptovat. To, že NBA, jeho vysněná soutěž, ho nepřijala na jeho přirozené pozici. A on stále do všech detailů nerozumí tomu proč.

„Osobně to moc odůvodnit nemůžu,“ odpověděl washingtonský Wizard Tomáš Satoranský Basketmagu na to, jak mu bývalý playmaker s mnohaletou zkušeností z NBA a nyní kouč Wizards Scott Brooks vysvětlil, že na rozehře pro něj ve většině nováčkovské sezony neviděl místo, i přes solidní výkony z přípravy a z úvodu ligy, kdy naposledy na pozici 1 Satoranský operoval výrazněji.

Teď to navíc ze slov české jedničky vypadá, že minimálně v hlavním městě Spojených států se se svou přirozenou rolí může rozloučit docela. „Washington se mnou na rozehře nepočítá a já se budu muset přizpůsobit hře na pozicích 2 a 3. Vnitřně s tím stále smířený nejsem, ale budu se na to muset připravit, aby mě to nezaskočilo jako v první sezoně.“

978MTR.jpg

„Těžko se mi o tom mluví. Trenér toho o mně dopředu tolik nevěděl, na začátku sezony mě spíš zkoušel a pro mě je to taky těžké pochopit, protože myslím, že jsem na rozehře na začátku hrál dobře. Nejsem žádný skórující rozehrávač, ale tu hru jsem, myslím, řídil dobře a spoluhráči z druhé vlny se mnou fungovali taky dobře,“ poodkryje Satoranský své nitro přece jen o něco víc.

„Vždycky je těžké hrát za nějakým rozehrávačem, který má takovou roli jako John Wall. Hodně šancí na pozici 1 pak dostával i Trey Burke, moc se mu tam ale nedařilo. Potom jsem tam na pár zápasů byl i já, ale celkově jsem si spíš svou roli hledal. Trenér to zdůvodňuje tak, že podle něj jsem univerzální hráč, který má velkou šanci hrát na ostatních perimetrových pozicích a spíš si myslím (usměje se), že jsem teď takový hráč, který je využitý tam, kde se zrovna někomu nedaří. V uvozovkách řeknu „žolík“, ale jen krátkodobý.“

Satoranský opakuje, že pro něj bylo těžké tohle všechno pochopit. „Důležité pro mě ale asi je, abych tu roli akceptoval, připravil se na ni a byl v ní co nejlepší. Rozhodně mi ale hra z pozice 1 chybí.“

979ZTc.jpg

Je pro playmakera v současné NBA stěžejní, aby byl i hodně skórující a střelecky disponovaný? A přehlíží se to, že s ním hra může dobře fungovat i bez toho?

„Tohle může být jeden z těch důvodů (mého přesunu na křídlo). V lize je hodně skórujících rozehrávačů. John Wall je taky takovým, ale on není typický distanční střelec, spíš je tvořivý. Jeho role je přesto obrovská a čísla má vždycky super.“

„Trenérovi možná někdy chybělo, že jsme nehráli tolik v tempu, protože jsem byl – tak jako v Barceloně - zvyklý hru víc řídit a hrát připravenou delší akci, abychom si nachystali dobrou střelu. Možná tak po mém příchodu na hřiště trenér někdy postrádal větší tempo, ale nevím přesně a pořád hledám, jak si to zdůvodnit. A pořád jsem na to nepřišel,“ přiznává Satoranský.

Ten po příchodu veterána Jenningse během sezony už definitivně věděl, že se na rozehru moc nepodívá a bude hrát většinou z křídla. „A tak to spíš bude vypadat i v příští sezoně.“

980OWI.jpg

Mezi dvojkou a trojkou už pak pro dvoumetrového atleta není rozdíl. „Je to prakticky jedno, protože my máme většinou stejné akce pro obě křídla a nejvíc je ten rozdíl mezi pozicemi znát v obraně, kde se na trojce brání hráči s kily navíc, což je někdy náročné. Zase se ale může hodně přebírat,“ přibližuje reprezentant svou budoucnost.

Svou práci na křídle Satoranský popsal následovně: „Jsem spíš v rohu, kde čekám, až ke mně přijde míč, což se dost často ani nestane. Je to statická hra, hodně bez míče, což vyhovuje spíš dobrým střelcům, kterým zatím nejsem.“

Střelbu podle vlastních slov ještě zlepšit může, byť uznává, že ti nejlepší snajpři mají leccos dané od přírody. „Cítil jsem už docela brzo po trénincích zaměřených na střelbu, že se mi pak střílí líp, že i styl je lepší a procento může jít taky nahoru, ale pořád to bylo 1 na 0 bez obrany a teď se to budu snažit prodat i při hře.“

Satoranský se však zároveň neobává, že by mu přechod na křídlo v NBA dělal nepořádek při působení v reprezentaci, kde bude stále přednostně dirigentem.

„To stoprocentně nebude problém. Už nějakých 12 let hraju na pozici 1, jen uvidíme, jestli mě kouč Ginzburg nebude chtít využít i na křídle. S Jirkou Welschem jsme takhle už dost často hráli, kdy jsme se na rozehře střídali, a s tím tak nebude problém.“

981YzY.jpg

A co Tomáš Satoranský řekl dál?

O adekvátnosti současných mega kontraktů v NBA
„Je to adekvátní při aktuálním platovém stropu a tomu, za kolik se prodala televizní práva (sezona 2016/17 byla první v rámci nového TV kontraktu, z nějž NBA a její kluby budou inkasovat rekordních 24 miliard dolarů za 9 let, tedy 552 miliard korun, pro srovnání nesrovnatelného - příjmy státního rozpočtu České republiky za rok 2016 měly být 1,2 bilionu korun, tedy jen zhruba dvakrát víc, než příjmy NBA z nového 9letého TV kontraktu). Je vidět, že ty kluby na to mají a že potřebují peníze na platy někde utratit a dávají je těm největším hvězdám. Samozřejmě to je nespravedlivé vůči hvězdám 90. let minulého století, nebo i vůči hvězdám ještě z první dekády 21. století. Někteří hráči si tak dřív nevydělali za celou kariéru tolik jako někteří současní za (pouhé) 4 roky. Teď už to ale k NBA patří a jen to dokazuje, že liga je obrovskou atrakcí a show.“

O nabídce Wizards pro Johna Walla na téměř 170 milionů dolarů za 4 roky a o jeho „váhání“
„Viděl jsem s ním rozhovor a myslím, že teď zvažuje různé možnosti, ale nevím, jak se rozhodne. Řekl bych ale, že s klubem je tak spjatý, a že si v něm vytvořil takovou pozici, že i další kontrakt podepíše ve Washingtonu. Patří do ranku hráčů, kteří teď podepisují ty nejvyšší smlouvy.“
 


O podpoře realizačního týmu Wizards
„Je běžné, že trenéři z klubu, kteří se hráčům věnují individuálně, přijedou v létě do Evropy, pokud odsud tým má hráče. Zkontrolují, v jaké jsme formě, pár dní s námi potrénují, i proto, aby s námi byl klub v kontaktu. Myslím, že přijedou za (polským centrem) Marcinem Gortatem a během reprezentační přípravy i za mnou.“ 

O své letní přípravě
„Jsou tam i prvky zaměřené na silovost, které se snažím si tam zařazovat. Je to odvislé i od výstupních rozhovorů s klubem, kdy se řekne, na co by se hráč měl soustředit. Je to zvlášť důležité pro hráče, kteří na léto odjíždějí do Evropy a nejsou v pravidelném kontaktu s klubem. Navíc třeba hráči, co skončí sezonu už v dubnu, si musí dávat bacha, aby se v té tříměsíční pauze před nástupem k nároďáku dostatečně individuálně připravili.“

O vyznění výstupního rozhovoru s trenérem Brooksem
„Bylo to vcelku pozitivní. Jak já jsem pochopil, pro trenéra to byl hodně poznávací rok, protože mě do té doby moc neznal. Dozvěděl jsem se, že když se byl v minulé sezoně podívat (během pobytu ve Španělsku) na našem tréninku v Barceloně, byl to jeho první pobyt v Evropě. Tehdy ale ještě nejspíš nevěděl, že bude trenérem Washingtonu. Pozitivně teď hodnotil třeba to, jak trénuju nebo jak si přidávám. A pak jsme se bavili o tom, jak si představuje moji pozici do příštích let.“
 


O možném návratu Jana Veselého do NBA
„Nebavili jsme se o tom, ale myslím, že zvažovat to asi bude. Jeho pozice ve Fenerbahce je výborná a cítí se tam dobře, na druhou stranu už s ním vyhrál, co se dalo, a mohl by mít extra motivaci vrátit se do NBA a ukázat, že tam může být platný hráč. Ten první vstup do ligy pro něj byl hodně komplikovaný a podle mě má motivaci ukázat, že na to má.“

O čerstvých přesunech řady hvězd NBA z Východní do Západní konference
„Potvrzuje to dominanci Západu. Teď se týmy hodně sestavují tak, aby byly co nejvíc konkurenceschopné (šampionům) Golden State Warriors a dávají se dohromady ty „super týmy“ (s nejméně třemi super hvězdami). No, uvidí se, jestli někdo dokáže porazit Golden State čtyřikrát v rámci jedné série. Pro mě jsou Warriors pořád tím nejlepším týmem.“

O tom, jestli po příchodu Kevina Duranta Warriors svou převahou NBA škodí
(zasměje se) „Tyhle otázky se vždycky objeví, když někdo v daném sportu dominuje. Ostatní, co prohrávají, říkají, že ti nejlepší tomu sportu škodí. Já si naopak myslím, že je neuvěřitelné, že přišla taková hvězda a rychle se stala součástí takového týmu, který působil nebývale kolektivně. Dokázal potlačit ega, což je v NBA velký problém, a ukázal, jak je to silný celek.“
 

O tom, jestli teď šance Wizards na Východě vzrostly
„Naši největší rivalové pořád zůstávají silní. Boston ještě zesílil, Cleveland bude s LeBronem silný vždycky a i Toronto může být znovu kvalitní. Na druhé straně hodně týmů, které se letos nedostaly do play-off, bude mít teď velkou šanci.“

O odchodu Bojana Bogdanoviče (pro jehož příchod klub v únoru obětoval volbu v 1. kole letošního draftu), který podle ESPN dostal 21 milionů dolarů za dva roky od Indiany
„Je mi to líto, protože to byl můj velikej kamarád, a hodně jsme si sedli. Navíc to byl hráč, se kterým jsme se bavili jen španělsky, což mi taky bude trochu chybět. On si ale zasloužil velký kontrakt a v Indianě se mu podle mě bude dařit.“
 


O angažování nového rozehrávače Tima Fraziera a shooting guarda Jodieho Meekse
„Příchod Tima jen potvrzuje, jak klub vnímá mou roli, protože tohle je ryzí rozehrávač. Jodie je zase velký střelec, který nám určitě pomůže.“  

O šanci na své zapojení do červnového termínu kvalifikace o Světový pohár
„Bude jistě záležet, kdy budeme končit s Washingtonem, ale o tyhle zápasy bych mohl přijít asi jen, pokud bychom postoupili do Finále NBA. Je tak velká šance, že bych to měl stíhat, a když budu mít čas, tak se rád připojím.“

982M2U.jpg

O nedávné svatbě s dlouholetou partnerkou Annou, dcerou „gastronauta“ Pavla Maurera
„Měl jsem na svatbě pár spoluhráčů ze Sevilly, Jirku Welsche a Honzu Veselého. Všechno vyšlo, jak mělo, nevěsta byla krásná a spokojená. Já sám jsem toho moc nenajedl, protože jsem se snažil být společenský, ale lidi si jídlo pochvalovali. A svatební cesta? V plánu máme něco dobrodružnějšího, jako Island. Zatím jsme byli jen v Karlových Varech (na filmovém festivalu).“