Příchod Balla a Lowryho v hledáčku NBA

09.08.2021 - red
počet přečtení: 380
vytvořeno 09.08.2021, upraveno 09.08.2021

New Orleans Pelicans oficiálně potvrdili příchod české jedničky Tomáše Satoranského do týmu. Stejně tak Chicago Bulls na svém webu oznámili dlouho očekávané angažování playmakera Lonza Balla, který přišel v trejdu právě za Satoranského, dále za křídelníka Garretta Templea a výběr ve druhém kole draftu plus finanční kompenzaci. Ještě než se však potvrzovací zprávy objevily, reportéři ESPN oznámili, že vedení NBA začalo v trejdu šťourat kvůli možnému porušení pravidel ze strany Bulls, týkajícího se nepovoleného kontaktu s hráčem ještě předtím, než to umožňuje oficiální lhůta. Stejné podezření je nyní šetřeno i v případě Miami Heat a jejich získání rozehrávače Kylea Lowryho z Toronta.

Ball má dostat v nejbližších čtyřech sezonách u Bulls 85 milionů dolarů, Lowry, za nějž do Toronta putovali Goran Dragič a Precious Achiuwa, má v Miami obdržet stejnou sumu už za tři sezony.

V obou případech se prošetřování týká transakce nazývané sign-and-trade, kdy hráč nejprve podepíše novou smlouvu v klubu, z nějž odchází, a pak se teprve odehraje výměna s dalším klubem. Tento typ směny je jedním z těch složitějších, protože obvykle vyžaduje vyjednávání mezi kluby i hráče s novým klubem, do nějž přichází.
 


Informace o trejdech Balla i Lowryho se však objevily velice brzy po otevření lhůty na vyjednávání s hráči, navíc o trejdu Balla a zájmu Bulls o něj se mluvilo už týdny před začátkem tohoto období.

Vedení NBA je v posledních letech na porušování uvedených pravidel stále citlivější a před dvěma lety zvýšilo maximální pokutu za porušení pravidel stran nepovoleného kontaktu s hráči na 10 milionů dolarů pro klub. Možná je i suspendace manažerů, odebrání draftových volby nebo také zneplatnění kontraktů. Za účelem získání důkazů mohou být dokonce prověřovány telefonní a emailové komunikace klubových činovníků.

Nedávný příklad, kdy už k postihu došlo, se týkal Milwaukee Bucks. V prosinci jim byl odebrán jeden výběr ve druhém kole draftu 2022 za prokázaný předčasný kontakt se zástupci Bogdana Bogdanoviče při vyjednávání o transakci sign-and-trade ze Sacramenta. K té nakonec nedošlo a srbský křídelník putoval do Atlanty.

Bulls i Heat už oznámili příchod nových hvězd, nicméně oba kluby nyní budou čekat na výsledek šetření NBA.