Nej liga v Paříži, e-NBA a svízele eurodivize

23.01.2019 - red
počet přečtení: 385
vytvořeno 23.01.2019, upraveno 23.01.2019

S ADAMEM SILVEREM PLUS BONUSOVÁ VIDEA Na jediný evropský duel NBA v letošní sezoně dorazili minulý čtvrtek do Londýna fanoušci z ohromujícího počtu 39 zemí. Webový portál po spuštění online prodeje vstupenek „spadl“ prakticky okamžitě a mač Wizards s Knicks byl vyprodaný v řádu desítek minut. Soutěžní zápas NBA se v londýnské O2 Areně hrál už devátý rok v řadě a celkově šlo už o 91. (soutěžní či přípravné) utkání týmů nejlepší ligy na evropském kontinentu. Její šéf Adam Silver na tiskové konferenci těsně před vypuknutím bitvy Washingtonu s New Yorkem ovšem hovořil i o lecčem dalším. Musel odpovídat třeba na to, proč se musí stále hrát jen v Anglii (mimochodem, v Londýně sídlí evropská centrála NBA), když v Evropě je tolik basketbalově zapálenějších zemí.

Aby ostatním alespoň nesebral naději, odvětil směrem k budoucím lokacím šalamounsky, byť možná šlo i o víc…

„Jedním z důvodů důležitosti a výhodnosti Londýna je to, že je pro nás v Evropě středobodem dění a je odevšad snadno dostupný. Podle posledních informací je O2 Arena nejvýdělečnější halou na světě. Spolu s AEG (společnost má arénu v dlouhodobém pronájmu) odvádí skvělou práci v pořádání těchto velkých akcí a pro nás je o to snadnější se do ní vracet. Přesto obhlížíme i další trhy, protože víme, že v Evropě je o NBA obrovský zájem a spousta zemí má silnější basketbalové zázemí než Anglie. Ještě nemám povolení o tom mluvit, ale detailně prověřujeme možnost odehrát soutěžní zápas NBA v příští sezoně v Paříži, i proto, že Francie je pro NBA historicky úžasný trh. Paříž je tedy jednou možností,“ navnadil komisionář Francouze na příští rok.
 


Zároveň potvrdil, že v Evropě se s největší pravděpodobností i nadále bude hrát jen jedno utkání za sezonu. Podle Silvera si navíc Paříž tak či tak musela počkat, protože podle všeho jediný stánek připadající v úvahu, AccorHotels Arena dříve známá jako Bercy, podstupovala rok a půl trvající renovaci. Ta nicméně nijak zvlášť nenavýšila basketbalovou kapacitu čítající nyní 15.600 míst, což je pořád o 4400 méně, než pojme londýnská O2. 

Mimochodem, podle původních informací britských médií se ceny vstupenek na čtvrteční duel s Tomášem Satoranským pohybovaly od 45 liber (1300 korun) do jednoho tisíce (29.500 kourn). A třeba loňský londýnský zápas mezi Celtics a Sixers sledovalo celosvětově 330 milionů televizních diváků
 


Silver byl rovněž dotázán na to, proč NBA pravidelně a ráda do Evropy míří, když například evropští fotbaloví giganti včetně řady jejich hvězd odmítají hrát soutěžní zápasy v USA.

„Myslím, že rozdíl je v tom, že v NBA máme velmi dlouhou základní část a jen jeden tým se musí vzdát jednoho z 41 domácích utkání, což jeho fanoušci ještě akceptují. V případě postupu do play-off si navíc můžou užít další zápasy. Taky se stáváme stále globálnější soutěží, kdy čtvrtina našich hráčů se narodila mimo Spojené státy a letos máme v lize 65 Evropanů. (Řek) Giannis Antetokounmpo na začátku ledna vedl hlasování pro All-Star v celé Východní konferenci a (Slovinec) Luka Dončič byl druhý na Západě. Jsme si vědomi i toho, jak evropští hráči jezdí do Evropy na tyto zápasy rádi a na rozdíl od evropského fotbalu jsme opravdu nenarazili na žádnou nechuť tyto výjezdy podnikat. Navíc cesta z východního pobřeží USA trvá do Londýna zhruba šest hodin a kluby cestují i se svými partnery a rodinami hráčů… Na druhé straně v evropském fotbale panuje téměř až kmenová soudržnost mezi kluby a fanoušky, na což já poměrně žárlím,“ doznal ještě Silver na fotbalové téma.
 


S popularitou NBA souvisí i dále rostoucí „NBA 2K League“, což je po internetu hraná verze ligy, jež má za sebou včetně vlastní varianty draftu historicky první sezonu. Hrají ji profesionální hráči (celkem jich bylo při premiéře 102) v týmech, jejichž jména jsou odvozená od klubů ligy (hráči nicméně nepoužívají jména ligových hvězd), a možnost se ligy zúčastnit si musí vybojovat v sítu náročných kvalifikací. První sezonu se soutěže (běžela od května do srpna s pravidelnými každotýdenními zápasy i jednorázovými turnaji a vysílala se na internetu), jež je „joint venturem“ NBA a společnosti Take-Two Interactive Software, zúčastnilo 17 šestičlenných týmů, druhý ročník už bude mít letos 21 celků. A pro zajímavost – podle Forbesu si 17 hráčů vybraných v prvním kole draftu mělo loni přijít při šestiměsíčním kontraktu na 35 tisíc dolarů (800 tisíc korun), navíc další bonusy jim mohly přitéct z reklamy.
 


„Rádi bychom „NBA 2K League“ rozšířili po celém světě, protože tohle soutěžení nemá vlastně žádné hranice, a my se o to aktivně snažíme. Chceme ale také fungovat efektivně a být úspěšní,“ zmiňuje často opakovaná kritéria Silver. „Víme, že v Evropě, Asii i jinde je o tuto soutěž enormní zájem a naším snem je mít týmy všude po světě. I k těmto zápasům ale pořád musíte hráče každého týmu shromáždit na jednom místě (herní studia s uzpůsobenou technologií), takže i tam je nutné cestovat, což je stále určitá překážka. Už ale přichází internet 5G a myslím, že pak půjde hrát i tyto zápasy po síti 5 na 5 odkudkoli na světě,“ věří Silver.
 


Komisionář se nemohl vyhnout ani dvěma nepříjemným tématům. Tím prvním byla kauza kolem tureckého centra Knicks Enese Kantera, který do Londýna odmítl odjet z obav o svůj život. Už nějaký čas je na kordy se současnou tureckou exekutivou v čele s prezidentem Erdoganem a přiznal, že má strach, že by v Londýně mohl být „odstraněn“. A Adam Silver jej v jeho rozhodnutí podpořil.

„Je to celé nešťastné, ale já plně chápu jeho zdůvodnění a rozhodnutí. Určitě to nevzešlo z naší strany, ale žijeme ve světě, kde se on musí vyrovnávat i s těmito nepříjemnými záležitostmi a my jako globální soutěž si jich musíme být vědomi. Pro mě jako šéfa ligy není důležitější téma než bezpečí našich hráčů a výhrůžky, jimž Enes čelil, jsme brali velmi vážně, byť to proběhlo jen na sociálních sítích. A znovu zdůrazňuju, že Enes má mou podporu, stejně jako ji mají hráči, kteří chtějí mluvit o tom, co je pro ně důležité.“

Ještě o něco nepříjemnějším tématem pro Silvera byly ceny vstupenek na londýnský zápas, jež šponovali do leckdy už nehorázných výšin překupníci.

„Tahle věc se nás dotýká, neboť kvůli překupníkům ztrácíme přímý kontakt s nakupujícími. A i v USA tohle řešíme neustále,“ přiznal komisionář.
 


Ten ovšem také připomněl, že ač už i původní ceny nastavené při prodeji se většině fanoušků zdají dost vysoké, je v online distribuci vše pryč během necelé hodiny. Podle něj tak NBA jde pod cenou, neboť zjevný zájem, ilustrovaný cenami u překupníků, by umožňoval mnohem vyšší ceny už na začátku prodeje.

Ale zpět k vymýcení překupníků. „Jsou určité prostředky, jak celý proces ošetřit, například po vzoru leteckých společností. Zatím se mi ale zdá dost drsné zakazovat lidem, aby mohli lístek předat někomu jinému. A nejsem si jistý, že by to bylo v tuhle chvíli moudré. Cítím ovšem, že technologie nám do budoucna umožní mít přímější kontakt s fanoušky, kteří budou moci převést vstupenku na jinou osobu jen s naším svolením. Problém je, že právní rámec se na tomto poli zem od země liší.“

A jako každoročně musel první muž nejlepší ligy odpovídat i na otázku k možnosti evropského klubu zařazeného do NBA. 
 


„Aktuálně je jednou z překážek tohoto kroku cestování přes několik časových pásem a jeho dopad na tělesné schránky hráčů. Jistě že z východního pobřeží do Londýna to není tak daleko a vyjde to podobně jako v USA při letu z Východu na Západ. Já nicméně vím mnohem víc než dřív o dopadech takového cestování na organismy hráčů, včetně toho, jak změna spánkového režimu může vyústit ve zranění. Momentálně jsme bohužel omezeni technologicky, protože letectví v tomhle směru zařadilo zpátečku a zrušilo rychlejší letadla typu Concordu. S potenciálním zrychlením letů by situace byla jiná. Možná by se mohla sestavit i celá evropská divize, kde by týmy hrály víc spolu a do Států by cestovaly jen v určitých časových oknech. Na tohle se ještě podíváme.“

„V poslední době v NBA došlo ke zvýšení konkurence díky většímu počtu opravdu dobrých týmů. Ovšem při expanzi například o celou divizi, kdy každý tým má 15 hráčů, by to při šesti klubech znamenalo 90 hráčů navíc a tak daleko při snaze o udržení kvality ještě nejsme. Nechceme také příliš „rozředit“ míru talentu v NBA, proto se nyní soustředíme na velmi silnou ligu s 30 týmy. Rozšíření ale není úplně mimo mísu a jednou se k tomuto tématu dostaneme.“