MVP Houška, titul pro Thunder z Brandýsa

30.11.2019 - red
počet přečtení: 592
vytvořeno 30.11.2019, upraveno 30.11.2019

UDÁLOST Vítězem čtvrtého ročníku české verze Jr. NBA League se stal tým Oklahoma City Thunder. Prsteny pro vítěze si tak navlékly děti ze ZŠ Na Výsluní z Brandýsa nad Labem, obhájci stříbra z loňského roku, kteří celek ze státu Oklahoma reprezentovali. Všechny čtyři týmy, složené z hráčů do 11 let, které se velkého finálového turnaje zúčastnily, si ale odnášejí hlavně nezapomenutelné zážitky.

Děčínské sportovní centrum, kde se každý týden prohánějí ti nejlepší ligoví hráči v rámci Kooperativa NBL, se tentokrát obléklo do hávu nejlepší basketbalové ligy světa. Týmy přijely podpořit početné skupiny fanoušků z řad spolužáků i rodičů a fandové byli vybaveni transparenty, bubny a dalšími proprietami. Největší podpory se podle očekávání dostalo domácím ze ZŠ M. Tyrše, na jejichž semifinálový a finálový zápas byla hala téměř kompletně zaplněná.

První semifinále bylo jednoznačnou záležitostí Oklahomy City Thunder (ZŠ Na Výsluní, Brandýs), kteří si poradili s Charlotte Hornets (ZŠ Boženy Němcové Opava) 63-16. Druhý semifinálový duel už ale byl tou pravou play-off bitvou a postup urval domácí Houston (ZŠ M. Tyrše Děčín) nad Bostonem (ZŠ Komenského Nymburk) až díky náporu v poslední čtvrtině, který jim přinesl vítězství 49-36.

2084Zjl.jpg

Utkání o třetí místo patřilo nymburským Boston Celtics, jimž nevadil ani kratší odpočinek před duelem o medaile a přehráli Charlotte Hornets 56-49. Pak už ale přišlo finále před kamerami televize Nova Sport. V něm se domácí Houston držel v úvodu vpřed a v závěru první čtvrtiny vedl 13-9, pak však přišla útočná lavina Oklahomy, která nakonec dokráčela k pohodlné výhře 68-37.

Finálovému dni prestižního turnaje přihlížely i VIP osobnosti včetně druhého Čecha v NBA a ambasadora projektu Jiřího Welsche či zástupkyně NBA Europe Vanja Cernivec. „Projekt Jr. NBA udělal za poslední rok zas velký krok dopředu. Baví to děti i rodiče a budí to kladné emoce. Finále byl pro mě úžasný zážitek a a věřím, že i pro všechny hráče a hráčky,“ chválí Welsch, který v nejlepší lize světa odehrál 247 zápasů a působil v Bostonu, Golden State, Clevelandu nebo Milwaukee. „Mít možnost v deseti letech hrát před plnou halou musí být skvělý zážitek a z první ruky vidíme, jak jsou děti nadšené a jak je baví basketbal. České finálové turnaje tradičně patří k těm úplně nejlepším a letošní děčínský není výjimka,“ dodává Cernivec.

Rozhodující duely ozvláštnilo i vystoupení profesionálního smečaře, Poláka Piotra Grabowskiho, známého třeba ze světové tour v basketbalu 3x3. Ten si na svůj závěrečný kousek přizval i některé z mladých basketbalistů, na jeden z předchozích zase bývalou oporu ligového Děčína Miroslava Soukupa. „Rád vystupuji na akcích pro děti. Jejich reakce jsou vždycky bezprostřední a takové silné, že člověka víc zasáhnou. Jsem moc rád, že se děti chtějí hýbat a chtějí sportovat a tohle je k tomu skvělá příležitost,“ usmíval se Grabowski, bývalý vicemistr světa ve smečování.

Jako MVP závěrečného turnaje byli zvoleni Andrea Poštolková (Oklahoma City Thunder) a Marek Houška (Houston Rockets).

Výsledky The FINALS
SF1: Oklahoma City Thunder – Charlotte Hornets 63-16
SF2: Houston Rockets – Boston Celtics 49-36
O 3. místo: Charlotte Hornets – Boston Celtics 49-56
Finále: Oklahoma City Thunder – Houston Rockets 68-37

All Star tým turnaje: Davídek Kryštof (Boston), Perkins Micah (Charlotte), Kupčíková Nela (Oklahoma City), Kotek Kryštof (Houston), Vaverka Petr (Oklahoma City)
MVP: Houška Marek (Houston), Poštolková Andrea (Oklahoma City)