Luka i MVP Giannis školili Američany!

25.06.2019 - red
počet přečtení: 379
vytvořeno 25.06.2019, upraveno 25.06.2019

OCENĚNÍ V NBA Čtyřiadvacetiletý unikát narozený v Aténách Giannis Antetokounmpo se jako třetí nejmladší hráč za posledních 40 let - po Derricku Roseovi a LeBronu Jamesovi – stal MVP sezony v NBA. Lídr Milwaukee exkluzivní ocenění získal jako teprve druhý Evropan po Dirku Nowitzkim, jako pátý basketbalista narozený mimo území Spojených států a také jako druhý Buck po legendárním Kareemu Abdulu-Jabbarovi.

Po ligové ceremonii přiznal, že jej motivovala dva roky stará výzva Kobeho Bryanta, který jej k získání trofeje pro MVP vybídl, a podobným „motorem“ pak pro něj byla i smrt otce.

Na první místo jej dalo 78 novinářů, druhý James Harden z Houstonu obdržel jen 23 prvních míst. To se příliš nepozdávalo činovníkům texaského klubu, kteří na Twitter vložili následující čísla: „Harden skončil v hlasování o MVP ve čtyřech z pěti posledních sezon nejhůř druhý, jako první v historii měl průměry 35 bodů (přesně 36,1) a 7 asistencí, 28krát nasázel nejméně 40 bodů, 9krát nejméně 50 a dvakrát nejméně 60.“
 


Rockets už ale nedodali, že v útoku jejich týmu nedrží míč skoro nikdo jiný než právě Harden, který navíc není příkladným obráncem a měl i nejvyšší průměr ztrát z celé ligy (5,0).

Vůbec nejlépe to ale vystihl sám řecký laureát a vůdce týmu s nejlepší bilancí po základní části: „Cena MVP není o statistikách a číslech. Je to o výhrách a o tom, že každý zápas musíte dělat všechno, co je ve vašich silách, pro vítězství.“

Sám Antetokounmpo sbíral půměry 27,7 bodu (třetí střelec ligy), 12,5 doskoku (šestý) and 5,9 asistence (jednadvacátý).

A jak dopadla další ocenění? Ani tam se Evropané rozhodně neztratili. Většinu sezony 19letý Slovinec Luka Dončič byl zvolen Nováčkem roku, když od zástupců médií získal 98 prvních míst ze sta. Jako teprve pátý nováček v dějinách měl průměry nejméně 20 bodů, 5 asisencí a 5 doskoků. Perimetrový univerzál zvládající hrát i zády ke koši navíc veřejně poučil i hlavního konkurenta Trae Younga z Atlanty, jenž se před vyhlášením nechal slyšet, že se cítí být nejlepším z letošních nováčků.
 


„Věřím si, ale i kdybych si tohle myslel, neřeknu vám to. Jsme prostě jiní. Mě hlavně baví hrát a už se nemůžu dočkat další sezony,“ pravil mistr Evropy, MVP i dvojnásobná Vycházející hvězda Euroligy a také MVP ACB.

Třetím dekorovaným Evropanem se stal francouzský centr Utahu Rudy Gobert, který jako Obránce roku uspěl dokonce podruhé v řadě!

Američanům nepatřila ani cena pro Největší zlepšení, kterou uchvátila komenta šampionů z Toronta Pascal Siakam z Kamerunu, jenž v letošní sezoně zvedl svůj průměr o 9,7 bodu.

Zástupci USA se dočkali až u ceny pro Nejlepšího náhradníka. Tu už potřetí bral Lou Williams z LA Clippers, který tak dorovnal dosavadního rekordmana Jamala Crawforda.

Koučem roku byl zvolen Mike Budenholzer z Milwaukee, který jako sedmý trenér dějin vyhrál nejméně 60 zápasů s více kluby. Jeho klubový kolega, generální manažer Jon Horst, pak shrábl ocenění pro Činovníka roku.

Cenu pro Nejlepšího spoluhráče i Ocenění za příkladné sportovní vystupování získal Mike Conley z Memphisu (před několika dny byl směněn do Utahu) a Cenu za dobročinnost obdržel Bradley Beal z Washingtonu.