Kariérních 14 asistencí překryl fantom LD

07.01.2020 - red
počet přečtení: 192
vytvořeno 07.01.2020, upraveno 07.01.2020

ECHO DUELU S MAVERICKS Dallas má jeden z nejlepších útoků NBA, navíc i jeden z nejméně ztrácejících. Pro Bulls tak nebyla ve hře možnost jej v Texasu přestřílet, ale pouze ubránit. To však hosté nedokázali, spali na obranném doskoku, celý zápas se drželi v mírném manku, a proto bylo nejlepší zaměřit se na hvězdy obou týmů – domácího umělce Luku Dončiče, který si přes častá zdvojování našel poměrně snadno cestu k 11. triple doublu sezony s 38 body (trojky 10/5), 11 doskoky a 10 asistencemi, a hostujícího artistu z Prahy, který si 14 asistencemi (na jedinou ztrátu) udělal kariérní osobák. Díky 11 bodům (z pole 12/3, -6) navíc zaznamenal double double a mrzet ho tak musela především čtvrtá porážka v řadě (118-110) a zhoršení bilance na 13-24 (osmý Brooklyn 16-19). Tomáš Satoranský za 35 minut zapsal i 5 doskoků a 1 zisk, přidával i spoustu černé práce v obraně a nejen po záplavě báječných pasů na alley-oop dunky kolegů si vysloužil pochvaly televizních komentátorů - „když je na hřišti, děje se toho pro Bulls mnoho dobrého“. Toho dobrého by ale tentokrát na kurtu Dallasu, jemuž přitom chyběl Porzingis, muselo být ještě o dávku či dvě víc.

Chicago při třech trojkách domácích nezačalo nejlépe (11-2), ale brzy s prokutalo zpět. Satoranský, který bránil maličkého rozehrávače Bareu (Dončiče dlouho solidně kryl Dunn, ale brzy nabaloval fauly), zahájil asistencí na nájezd LaVinea, pak vyzval k dunku Markkanena (Bulls měli v zápase smečí ohromné množství), získal nevyužitý útočný doskok a střídal po 7:43 za 23-18, aby Dončič, který po 39 nájezdech z předešlých dvou utkání bez házené šestky (i jako kandidát na MVP nemá od sudích často žádný respekt), oddálil domácí na 10bodový rozdíl.

Při nefunkčnosti nováčka Whitea v roli rozehrávače musel Satoranský už za 2,5 minuty zpět (za 30-20), z vlastního útočného doskoku nabil na trojku právě Whiteovi a sám si z nájezdu vysloužil dvě úspěšné šestky. Ve druhé čtvrtce vyzval ke dvojce power forwada Younga, k alley-oop dunku dalšího podkošového muže Gafforda a odešel po 3:40 za 39-33. Hosté se pak z brejků dostali k dočasnému obratu na 45-48, aby Satoranský přišel dohrát posledních 3:26 první půle, kdy ještě nabil na trojku Youngovi.

Ve 3. části se konečně i prosadil, když ze zisku zakončil únik dunkem, proměnil dvě šestky po nájezdu, přidal trojku z driblinku i pas na alley-oop dunk Gafforda a po získaném míči i na dvojku Harrisona a odhlásil se po 6 minutách po dotažení na 69-69. Jenže pak začal „vařit“ Dončič, autor 21 ze 27 bodů týmu ve třetí čtvrtině, a při Dunnově zahřívání lavičky začalo být s hosty zle.

V nájezdech aktivní LaVine i další je sice v útoku stále drželi na dostřel, po nástupu do začátku čtvrté části se přidal i těžkým nájezdem Satoranský, který připojil i alley-oop pas na další dunk Gafforda, floater Dunna a dvojku i nájezd LaVinea a na trojku Markkanna, to už ale příliš snadno zpod koše i z útočných doskoků zakončující domácí vedli dvojciferně. Čechovi tu byl také za nic písknut faul, aby jej vzápětí pod košem vzal přes ruce i míč Brunson a Satoranský se jen marně ohlížel na rozhodčího.

Top skórery jeho týmu (dál bez Portera, ve třetí čtvrtině navíc odstoupil se zraněným kotníkem centr Carter), opět hrajícího v zúžené víceméně osmičlenné rotaci, byli Markkanen (26+9 asistencí, trojky 10/4), LaVine (20+7 asistencí), White (15+1 asistence na 2 ztráty, -15 za 21 minut), Gafford (13) a Young (11). Bulls měli o 14 střel víc, zpod koše dominovali 46-72 a z brejků 9-27, navíc méně ztráceli (9-15) a měli i lepší útočný doskok (11-17), ale vynutili si jen 12 faulů, zaostali v trojkách (16-9) a jako ve většině zápasů v efektivitě střelby, na čemž měly nemalý podíl i minely zpod koše.