Jak utéct hrobníkovi z lopaty podle Bulls

19.12.2019 - red
počet přečtení: 817
vytvořeno 19.12.2019, upraveno 19.12.2019

ECHO SUPER KLIKAŘSKÉHO TRIUMFU Bulls mají za sebou v duelu s nejhůř bránícím týmem NBA další neuvěřitelnou koncovku, v níž tentokrát stáli na šťastném konci. Bylo to ale nejpekelnější štěstí, jaké by vás před Vánocemi mohlo potkat. Tým ve Washingtonu při prvním návratu Tomáše Satoranského do hlavního města v dresu Chicaga ztrácel po vesměs velmi bídné hře 8 minut do konce 93-75. To už se však vracel do hry základ, který v zápase dostal větší než obvyklý prostor (včetně českého dirigenta) a Bulls měli před sebou poslední zoufalý pokus o návrat. Ten jim po šňůře 5-23 vyšel dokonale, a to až k prodloužení za stavu 98-98. Hosté však k němu dospěli jen díky neskutečně pevným nervům svého lídra LaVinea.

Bulls (stále bez Portera) nejdřív měli kliku, když při obranném doskoku 8 vteřin do konce za stavu 96-93 nezískali míč ani ve čtyřech proti domácímu Mahinmimu, ale zachránilo je video, podle nějž balon zamířil do autu od francouzského pivota. Lotyš Bertans pak nešikovně tísnil LaVinea při trojce a guard Bulls 5,5 sekundy do konce proměnil všechny šestky na 96-96. Jenže šéf Wizards Beal po timeoutu nadribloval do středu vymezeného území a přesně zakončil. To už zbývala jen půlsekunda a před Bulls stála mission impossible. Výhozu na útočné polovině se ujal vysoký Fin Markkanen, který míč nahodil pod koš na LaVinea. Ten se přetlačoval s domácím Bongou, který jej ve finále podle soudu slečny sudí fauloval a byly tu dvě šestky na prodloužení. LaVine opět nezaváhal, ovšem nani nastavení nebylo ničím snadným.

Satoranský jej sice otevřel trojkou a prvním vedením hostů od 1. čtvrtiny, ale domácí pak otočili a znovu Satoranský snižoval trojkou na bod. Sudí poté nechali být jasný faul na najíždějícího LaVinea a málem přehlédli i odraz míče od nohy domácího hráče a útok tak Bulls vrátilo opět až video, po němž hned z výhozu skóroval Markkanen na plus 1 pro hosty.

Čtyři šestky Beala s Thomasem pak otočily na 109-106, aby dvěma šestkami vzápětí snížil Carter, kdy druhou proměnil až na druhý pokus po přešlapu domácích. Beal pak na druhé straně neskóroval a z protiútoku LaVine našel pod košem Cartera, který zády k obruči rozhodl (na konečných 109-110), neboť Bealův pokus po průniku do šestky už byl krátký, monžá i díky lehkému líznutí míče blokujícím Carterem.

Ex-Wizard Satoranský, jemuž během první čtvrtiny promítli na jumbotronu děkovné video, byl třetím střelcem Bulls za Markkanenem (31+9 doskoků, trojky 10/5) a LaVinem (24, TH 11/11), když za 34 minut zajistil 17 bodů (z pole 11/7, +6), což je jeho třetí výkon sezony, dále 7 doskoků, 6 asistencí na 3 ztráty a 1 zisk. Další rozehrávači skončili takto: stále lepší a Beala neúnavně nahánějící Dunn (opět v základu) měl 15+5 asistencí na 2 ztráty a +4 za 35 minut, White 3 body a -9 za 18 minut a Arcidiacono 2+3 asistence na 1 ztrátu a -2 za 14 minut. Tým (aktuální bilance 11-19) zaostal v trojkách (14-11) i na doskoku, ale dominoval zpod koše (28-46). Za velmi oslabené domácí (bez Walla, Bryanta, Hachimury, McRaeho, Wagnera, Milese) řádil člen základu Bertans (26, do půle 21, trojky 13/7, jako nejrychlejší Wizard dějin stihl v sezoně 100 trojek – za 26 zápasů), 22 bodů přidal Beal (TH 14/13, z pole 19/4) a první body v NBA dal i lotyšský centr Pasečniks, který je u Wizards na dvojcestném kontraktu.

Satoranský začal asistencemi na trojku Markkanena a dvojku LaVinea a po nedůrazné hře zády do maličkého playmakera Thomase a faulu na trojce na Bertanse střídal po 7 minutách za 16-16. Při nefunkčním útoku týmu se vrátil už 2:18 do konce první čtvrtiny, aby skóroval z brejku a poté i mazáckým nájezdem se sirénou čtvrtiny.

Ve druhé části se ale ani jemu nevyhnuly bolestivé chicagské ztráty a po 4,5 minutách ve hře střídal za 32-23. Opět se vrátil až na poslední 2 minuty tohoto dějství a proměnil tu nájezd s faulem. Ve třetí části přidal floater, útočný doskok, po němž skóroval Carter, asistenci na trojku Markkanena a střídal po 7 minutách za 74-63. Když trojky Thomase a spol. získaly domácím už nebezpečné vedení a útok hostů téměř nefungoval, zdálo se, že zápas je nenávratně ztracen. Bulls se ale obranou dostali zpět, Satoranský u toho byl od stavu 89-75 9:30 do konce 4. části. Poslal tu alley-oop pas na dunk Cartera, přidal floater, asistenci na trojku Markkanena i dvojku LaVinea, po jeho útočném doskoku skóroval Markkanen, navíc získal míč na Thomasovi a také čistil obranný doskok. Až se stal zázrak…

„Zápas ukázal, že naše DNA by měla bý přesně takováhle i po zbytek sezony. Vyhráli jsme díky obraně,“ podotkl Tomáš Satoranský, který po konci prodloužení ani neprojevoval nijak přehnanou radost.

Před utkáním byla minutou ticha uctěna památka matky zraněného domácího rozehrávače Walla Frances Pulley, jež v 58 letech podlehla rakovině prsu.