Jak rychle se mění Bulls

30.12.2020 - red
počet přečtení: 276
vytvořeno 30.12.2020, upraveno 30.12.2020

Byl to zatím jen jeden (vítězný) zápas. Navíc proti zatím podobně nevýkonnému Washingtonu. Ve srovnání s pár dní starou ostudou proti Indianě jako by ale na hřišti v hlavním městě pobíhal docela jiný chicagský tým. A pokud by dokázal přidávat nové věci každé další utkání, mohla by jeho hra vypadat poměrně brzy výrazně jinak. A pak by se před dvojnásobným šampionem univerzitního March Madness Billym Donovanem, tedy před novým koučem Bulls, zasloužilo smeknout.

Už jen vzorek vítězného nočního duelu ve Washingtonu stál za to. A rukopis úspěšného kormidelníka z NCAA tam byl nemálo znát. Vůbec nejvíc v obraně. Ta při individuální síle Wizardů Brada Beala a Russella Westbrooka pravidelně posílala proti oběma zručným atletům zdvojení a výpomoci, takže málokterá zakončení měli při svých nájezdech snadná. Někdy se zdálo až neuvěřitelné, že se kolem jednoho hráče shlukli až čtyři obránci a uvnitř šestky se při pravidlu tří vteřin neustále někdo z Býků „motal“, jako by šlo o Olympiacos Pireus v době největší defenzivní slávy. Místy pak bylo až komické, jak při dlouhém obranném doskoku nestál nikdo ani blízko trojkového oblouku, jak byla celá chicagská pětice natlačená pod svým košem.

Ne vždycky by tahle sázka na ucpání „bedny“ vyšla, ale se střelecky bídnými Wizards (trojky 37/10) tomu tak ke spokojenosti koučů Bulls bylo.

I v dalších segmentech hry ale nastaly dílčí posuny. Byť nový první rozehrávač White (a nejen on) se zejména v první půli nevyhnul řadě svých zběsilých zakončení, postupně je stále více eliminoval, a poté, co velká část útoků v první půli končila střelou nebo nájezdem po první přihrávce na útočné půlce, později pasů přibývalo, a nebylo to jen při pobytu ve hře Tomáše Satoranského, který se většinou snaží o strukturování akcí, okamžitě po odehrání míče začíná zuřivě gestikulovat k ostatním spoluhráčům a většinou se snaží najít aspoň trochu kloudné a otevřené zakončení.

Něco podobného už stále víc dělá i na pohled nespoutaný White, který v několika nájezdech přesně našel otevřeného střelce na trojce, anebo uměl najít spoluhráče v sebězích ke koši, což po utkání kvitoval i jeho český kolega. A když Bulls při své akci zápasu sdíleli míč nejméně deseti přihrávkami, kdy vše korunoval Satoranský asistencí na dunk Cartera, rozchechtali se nad tím nevídaným kolotočem završeným sérií asi pěti napíchnutí obrany s následným odložením míče i dobře naložení komentátoři.

Pokud by se tomuto systému zvládl podvolit i mnohdy příliš individualisticky fungující lídr týmu LaVine, mohl by se z Chicaga stát mnohem nebezpečnější celek. Ten si ve Washingtonu navíc dal pozor i na ztráty (14), v nichž byl před utkáním vůbec nejhorší v lize (průměr přes 19).

A kouč Donovan také stále více experimentuje s menšími pěticemi, kde je jen jeden podkošový hráč, což dává větší porce minut ve prospěch perimetrových hráčů.

„Já měl vždycky rád útočný systém, kde se hodně probíhá vymezeným územím a hýbe míčem. My teď hrajeme hodně přes naše dlouhé, kdy si navzájem pomáháme clonami, a tím útok nestojí. Stále se snažíme hýbat míčem ze strany na stranu a to nám dává lepší možnosti k zakončení,“ shrnul poslední dění český rozehrávač Chicaga.

Jeho Bulls se díky trojkám vyhoupli do vedení už v první čtvrtce a díky střelecké marnosti i 10 ztrátám domácích udrželi mírné vedení až do poločasu. Ve třetí čtvrtině už zvedli náskok až na 67-80 a odtud se odrazili k poměrně klidné čtvrté čtvrtině, i přes pokus domácích o zoufalý comeback.

Satoranský začal ve hře až po 8:15 (za Whitea) za vedení 14-17, brzy našel křižnou asistencí na trojce zcela volného a přesného Portera, do úspěšného seběhu po cloně i na dvojku nabil Markkanenovi (v závěru zápasu opět šetřen), aby od začátku druhé čtvrtky sdílel hru s Whitem, kdy se oba rozehrávači střídali v zakládání akcí, aby Čecha nahradil LaVine za 37-35 9 minut do půle.

Za Whitea Satoranský znovu naskočil po 7 minutách druhé půle za vedení 61-70, získal jeden míč, ale to hlavní si nechal na závěrečné dějství, aniž by se tlačil do větších akcí. Nejdřív přišla otevřená trojka z pravé strany, pak již zmíněná asistence na dunk Cartera, nabídka na trojku Whitea a zakončení Templea v brejku, následovala dlouhá dvojka z driblinku, druhá trojka zprava a poté i floater. White jej naposledy nahradil 4 minuty do konce za vedení 95-107.

V dresu domácích (bez Hachimury) řádili Beal (29, TH 10/10), Westbrook (3. triple sezony ve 3. utkání za 21+15 doskoků a 11 asistencí) a Bertans 20. Bulls (bez Younga) při první výhře sezony (107-115) sytili LaVine (23), White (18+6 asistencí na 2 ztráty a +10 za 37 minut, z pole 14/6), Porter (16), Williams, Temple (po 12), Carter (10+12 doskoků) a Satoranský (10+6 asistencí na 2 ztráty, 2 doskoky, 2 zisky a -2 za 20 minut, z pole 7/4). Hlavní rozdíl v zápase udělaly trojky (37/10 – 36/15) a ztráty (21-14).