Hack-a-Poeltl, Sato za 13 a zlomení Spurs!

28.01.2020 - red
počet přečtení: 305
vytvořeno 28.01.2020, upraveno 28.01.2020

ECHO TRIUMFU BULLS Ani v nejstrašnějším snu by se Tomáši Satoranskému nemohlo nikdy zdát, že jednou bude na kurtu United Center aktivní součástí tryzny za jednoho z nej velikánů basketbalových dějin. Jen začal domácí zápas se San Antoniem, dostal se k němu míč a on ho vestoje držel osm sekund, aby byl naplněn limit pro přejití poloviny hřiště. I v zápase v chicagské aréně tak byl tímto speciálním aktem vzdán hold v neděli tragicky zesnulému Kobemu Bryantovi (nosícímu číslo 8), za nějž se v hale drželo i 24 sekund ticha a Spurs při svém prvním útoku nevyužili limit 24 sekund, což se v obou případech týkalo druhého používaného Bryantova čísla během jeho 20leté kariéry v dresu LA Lakers. A když odezněly smutné události, došlo i na zápas, který s obrovskou kupou štěstí Bulls uhráli – až ke třetí výhře z posledních 4 utkání a také k šesté z posledních deseti. Zvítězili 110-109 díky nedané druhé šestce DeRozana z týmu soupeře dvě desetiny sekundy před koncem. To vše opět bez zraněného křídla Portera a tria podkošových mužů Markkanena, Cartera a Gafforda!

Druhým velkým výkonem v řadě k triumfu pomohl Tomáš Satoranský, který po 19 bodech v Clevelandu vyprodukoval 13 bodů (z pole 9/5, +2) se Spurs, jež za 28 minut obalil 6 asistencemi (na jedinou ztrátu), 3 doskoky a 2 zisky, když hodně znát byl v rozhodné 4. části (35-24), v níž se domácí vykopali z 10bodové díry.

Satoranský svou plodnost v utkání zahájil snadným seběhem na výhoz z autu a brejkovou asistencí na dvojku Dunna, aby střídal za vedení 12-11 po 7 minutách. Pak ale Bulls na čele s LaVinem hodně míjeli a vymýšleli bezvýchodná zakončení, což při absenci útočného doskoku i pevnější obrany vedlo k propadu na 17-28. Lavička ale ve 2. čtvrtině zavelela k obratu na 38-36, tady už i díky převaze z druhých šancí 10-2.

Satoranský se proti v obraně nemálo zónujícím Spurs (byli bez power forwarda Aldridge) vrátil za vedení 38-37 5:41 před půlí, ze svého útočného doskoku asistoval na podkošové zakončení Whiteovi a poločas završil uloupením míče Poeltlovi ještě na útočné polovině, přes nějž se s klaksonem druhé čtvrtiny protlačil k zakončení na 50-48. A ač reklamoval trefení soupeřem do hlavy, dodatkovou šestku jako většinou v těchto případech nedostal.

Ve třetí čtvrtině skóroval z brejku, nabil do seběhu Youngovi a střídal po 6 minutách za 61-62. Bulls pak dávali do koše se tlačícím hostům příliš trestných hodů (za druhou půli bilance 27/16) a Satoranský tak naskočil už 2 minuty do konce třetí části za 69-75. Při trojkové slině Millse (25 bodů, trojky 12/6) ale hosté odskočili před 4. částí až na 75-85, a to navzdory nouzové trojce Satoranského v samém závěru limitu na útok i jeho asistenci na trojku „horkého“ Valentina.

Ve čtvrtém dějství Čech stejného snajpra vyzval k dalším dvěma trojkám, sám přidal dvě šestky po nájezdu, rozjel akci před trojkou LaVinea na 90-87, načež 8:28 za 91-87 vystřídal. Tým pak díky rozohnění LaVinea a bodům centra Korneta otočil z 89-95 na 101-96, načež Satoranský naskočil 4 minuty do konce za 101-101. Proměnil tu floater, aby poté Bulls dvakrát cíleně a úspěšně faulovali rakouského power forwarda a bídného šestkaře Poeltla (8/2, jinak ale 16 bodů a 13 doskoků), neboť podle slov kouče Boyelena nechtěli dát míč do rukou DeRozana. Ten non stop napadal koš domácích a dal 36 bodů s šestkami 17/14 (navíc 10 doskoků), ale domácí se jej rozhodli i při spoustě průniků až pod obruč nezdvojovat.

Po trojce Younga na 108-104 Mills, který už se nestíhal dostat před Satoranského, cíleně narazil hlavou na jeho rameno a ohavným flopem získal od marně protestujícího Čecha útočný faul. Vzápětí LaVine do 8 sekund nepřešel půlku a hloupého prorážení se po útočném doskoku Satoranského dopustil Dunn, načež DeRozan vyrovnal. LaVine ale z nájezdu získal od Poeltla pozdě odpískaný faul a ze šestek posunul domácí dvě sekundy do konce na 110-108. Dunn pak neznatelným dotykem těla střílejícího DeRozana „fauloval“, aby lídr Spurs dvě desetiny před koncem proměnil jen první šestku, a i když jej domácí nechali druhou minutou trestuhodně doskočit, už neměl čas na to odpoutat střelu na výhru včas.

Bulls při deficitu ve faulech (23-12) a na trestné linii (15/12 - 34/23) uspěli díky většímu počtu trojek (14-10) i 52 bodům zpod koše. Střelecky je vedl LaVine (23, z toho 14 ve 4. části, 15. dvacítka v řadě), Valentine (16, trojky 6/4), Satoranský, Young (13+9 doskoků), Kornet (12+9 doskoků), White (11+1 asistence na 2 ztráty, -3 za 22 minut) a Dunn (10+6 doskoků a 8 asistencí na 4 ztráty, -7 za 35 minut).