Extáze Raptors, krutý konec Warriors

14.06.2019 - red
počet přečtení: 406
vytvořeno 14.06.2019, upraveno 14.06.2019KONEC FINÁLE NBA Nepravděpodobného, až senzačního vítěze má po divoké a pro poražený tým kruté finálové sérii nejlepší soutěž světa NBA. Stali se jím Toronto Raptors, kteří využili situace v šestém duelu v Oaklandu, kde zvítězili 110-114, a série jim patří 4-2. Dokonce posledních pět duelů Finále tak ovládl tým hostů (Raptors vyhráli v Oaklandu všechny tři zápasy série), což je jeden z milníků. Stejně jako to, že se poprvé v dějinách soutěže radoval kanadsý celek, v případě Raptors ve 24. roce své existence. Šlo navíc o první titul pro nějaký kanadský tým v jedné z velkých amerických lig za posledních 26 let!

V Torontu navíc oslavují velikost svého prezidenta Masai Ujiriho, který loni v létě vypoklonkoval Kouče roku NBA Dwanea Caseyho poté, co byl tým smeten ve východním semifinále Clevelandem (4-0), dále vyměnil se San Antoniem hlavní hvězdu a top skórera DeRozana za Kawhiho Leonarda, který přišel po sezoně protkané zraněními, a v únoru v rámci jednoho z největších trejdů sezony odeslal centra Valančiuanse spolu s Wrightem a Milesem do Memphisu, aby získal univerzálnější podkošovou oporu Marca Gasola. Teď má titul, když vybudoval pod košem i na perimetru vyvážený a vyrovnaný tým, a za neskutečných 10 milionů dolarů za sezonu ho teď údajně chce majitel Wizards Ted Leonsis, který má nabízet šestiletou smlouvu na 60 milionů.
 


Přesto – Toronto by nejspíš mělo těžkou práci titul získat, pokud by soupeře z Golden State nepotkaly rozsáhlé zdravotní problémy řady opor. Jen do začátku pátého zápasu Finále zasáhl super skórer Kevin Durant, zraněný power forward Cousins se sice na Finále vrátil, ale určitě ne v plné fyzické formě, centr Looney dohrával s bolestivě rozbitým ramenem, v prohraném Utkání 3 na domácí půdě chyběl klíčový snajpr i obránce Leonarda Klay Thompson, jehož zmar byl dokonán před koncem třetí čtvrtiny Zápasu 6, kdy se jeho tým nadechoval k možnému odskoku ve skore.

Když z brejku zkoušel zasmečovat, byl ve vzduchu rozhozen faulem Dannyho Greena a při dopadu se mu podlomilo koleno. Ještě se sice zvládl až z tunelu k šatnám vrátit na šestky, ale pak odstoupil a diagnóza je krutá – utržené vazy a tedy nejméně půlroční odstávka. Durant s utrženou achilovkou pak může přijít o celou nebo většinu příští sezony. Tak krutý závěr sezony ukončený pátým Finále NBA v řadě si Warriors nemohi představit ani v nejtemnějších snech. Stejně jako nechtěli, aby soupeř slavil titul ve vůbec posledním zápase v jejich oaklandské Oracle aréně, odkud se klub stěhuje do San Francisca.
 


V dlouho vyrovnaném šestém zápase nejdřív těžili z výborné trojkové fazony Raptors, kteří taženi rozehrávačem Lowrym (21+6 asistencí) ve vyhraném poločase (57-60) měli bilanci 18/9 proti 12/4 domácích. Ty tížilo 10 ztrát, ale měli o něco lepší doskok a víc těžili z šestek, zásobováni 18 body Thompsona, který před svýcm exitem měl na kontě při fantastické střelbě už 30 bodů, a po stránce trojkové úspěšnosti i střelby celkem psal v mnoha ohledech historické Finále.

Od třetí čtvrtiny díky Thompsonovi, Stephu Currymu či oživlému Iguodalovi nevalně bránící domácí zvedli své trojky, dorovnali v nich hosty, a nebýt hloupých ztrát a školácky odevzdaných doskoků, mohli získat i vyšší než několikabodové vedení. Po ztrátě Thompsona i ve čtvrté čtvtce drželi dlouho vyrovnané skore, než je v závěru začal tahat do minusu trojkově famózní guard Toronta VanVleet, a protože i dál míjeli šestky, hosté udrželi nejtěsnější vedení. Za stavu 110-111 domácí ještě donutili soupeře ke ztrátě, ale poslední trojka Curryho už cíl nenašla.
 


Statisticky rozhodlo to, že Raptors během druhé půle přetlačili Golden State v šestkách (30/21 – 29/23) a nakonec byli i lepší z trojek (11-13). Toronto mělo hned čtyři dvacetibodové střelce – MVP série Leonarda (22), Lowryho (26+10 asistencí a 7 doskoků), Siakama (26+10 doskoků, tři trojky) a VanVleeta (22, trojky 11/5), navíc 15 body pomohl Ibaka. Domácí vedli Thompson (30, TH 10/10, trojky 6/4), Iguodala (22), Steph Curry (21+7 asistencí), Cousins (12) a Draymond Green (triple double za 11+19 doskoků a 13 asistencí, ale také 8 ztrát).

Warriors se s arénou Oracle, nejstarší halou ligy, rozloučili po 47 sezonách a 2070 zápasech celkem už 343. vyprodaným utkáním v řadě.