Double Čecha, 14 tisíc a selhání základu

10.12.2019 - red
počet přečtení: 222
vytvořeno 10.12.2019, upraveno 10.12.2019

Kouč Chicaga Jim Boylen nevídaným způsobem porušil většinu svých letošních algorytmů a ve druhém zápase ve dvou dnech vypustil do hry dosud nepoznanou „destruktorskou“ pětici, jež k překvapení mnohých vyrazila před nejmenší návštěvou v United Center za posledních 15 let (14.775) za zničením šampionů z Toronta. Ta pětka s Tomášem Satoranským jako jediným členem základu však nedostala šanci dobýt velké vítězství. Nebo alespoň ne celá. Nějakých osm minut do konce se za stavu 85-77 začali vracet do hry nejštědřeji honorovaní hráči týmu, kteří pak ale 5 a půl minut neskórovali, a chyběla jim energie, jež zdobila pětici, která by se v NHL mohla nazvat „checking line“. Pětici, jež po čase rozbouřila stále prořídlejší ochozy domácího stánku. A Bulls doma padli s Torontem 92-93, když poslední útok si v závěrečných sekundách vzal nájezdem do dvou obránců na triko chicagský lídr Zach LaVine, ač v druhé půli neskóroval, a ač měl na trojce dva úplně otevřené spoluhráče včetně Satoranského a pod koš mohl nabít na dunk osamělému náhradnímu power forwardu Gaffordovi. Osobní ego ale zase jednou převážilo, anebo to byly možná jen klapky na očích, tak či tak Bulls padli potřetí za sebou, a to souhrnným rozdílem 8 bodů. Jejich frustrace už by se tak při bilanci 8-17 dala krájet.

„Viděl jsem před sebou Marca Gasola a pokusil se ho dostat do vzduchu, aby mě fauloval. Když jsem to po zápase znovu viděl, přál bych si ještě jednou bouchnout míčem o zem, abych si všiml zdvojení. Býval bych to mohl poslat Danu Gaffordovi, nebo na trojku. V tu chvíli jsem ale myslel, že dělám správnou věc,” pozdě zpytoval svědomí LaVine, když byl na situaci dotázán.

Jeho střelecká marnost druhé půle zřejmě dokladovala vyčerpání základních mužů při druhém utkání za 24 hodin (totéž platilo o Raptors), neboť z prvních 58 bodů týmu dal kvartet LaVine, Satoranský, Markkanen, Carter dokonce 54. Pak ale zahajovací sestava vychladla (nadále bez křídla Portera). A za posledních 8 minut utkání celý tým stihl pouhých 7 bodů - brejkové zakončení Valentina, trojku Markkanena a Gaffordovu trefu zpod koše. A s tím i s nedoskakovanými trojkami 46/12 se vyhrává hodně těžko kdekoli.

Závěr byl velkým kontrastem ke startu utkání, kdy to hodně lepilo jak nechybujícím „hostům“ (z dálky, Raptors vedli 20-26 s trojkami 10/5 a 13 body Siakama), tak i domácím, kteří začali výbornou cirkulací míče (asistenci měli na prvních 9 tref) a skórováním především zpod koše. Na druhé straně jejich individuální obrana nebyla právě na výši. Zřetelně zaktivizovaný Satoranský začal asistencí na dvojku LaVinea, úspěšnou dvojkou ihned po chycení míče ze střední vzdálenosti, otevřenou trojkou a asistencí na smeč Cartera, jemuž poté nabil i na další dvojku a alley-oop dunk. Do krve seškrábaný střídal nezvykle až po 9,5 minutách za stavu 24-26.

Tým pak pokračoval ve svých typických laxnostech, kdy Valentinovi propadl rukama míč na doskoku, a hosté získali druhou šanci, vzápětí nešel nikdo z týmu za útočným doskokem, ale stejně inkasoval z brejku, Ibaku pak obrana nechala vycouvat až zpoza koše a nadvakrát zakončit, a to už si kouč Boylen musel vzít timeout.

Satoranský znovu naskočil 8:20 do poločasu za 32-36, z jeho bleskovéh pasu získal šestky Markkanen, Čech mu vzápětí asistoval i na trojku, nicméně střelba se ve druhé čtvrtině týmu jinak zcela zasekla, ostatní rozehrávači nedali vůbec nic a nestřelce Dunna Raptors nechávali celý zápas zcela volného. Satoranský tu ještě asistoval v brejku LaVinemu, byly mu odpískány nesmyslné kroky, hned na to skvěle shodil v nepřehledné podkošové dopravě z nájezdu na „and one“ Cartera, sám trefil i trojku z levého rohu poločas s 20 body LaVinea a 8 body a 7 asistencemi českého dirigenta skončil i díky lepšící se obraně 51-49 (se 27 trojkovými pokusy Bulls, což je rekord dějin klubu v jakémkoli poločase).

Třetí čtvrtinu Satoranský začal asistencí pod koš Markkanenovi a vlastním floaterem (jeho poslední body v utkání), Carter (při spoustě hloupých faulů měl 5 osobních chyb už 17 minut do konce) mu minelou zpod koše zkazil akci s třemi bleskovými výměnami míče na mikroprostoru pár metrů a Čech po útočných chybách spoluhráčů střídal po 7 minutách za 58-61.

Díky skvělé hře Valentina či Gafforda a třem trojkám pak Bulls otočili z 60-66 na 71-67 a právě tady se už minutu do konce třetí části vrátil Satoranský, který se 4 náhradníky (dále s Whitem a Youngem) vedl únik na 85-77. Asistoval na dvojku Valentina, po svém zisku rozjel úspěšný brejk a tým na čele s blokujícím Gaffordem řádil i v obraně.

Pak se ale začali vracet základní hráči, kteří chybami, hloupými fauly i minelami zpod koše pomohli v tu dobu „zónujícím“ hostům k obratu na 85-86. Satoranský ještě nabil na trojku Markkanena na 90-89 a Gafford nadvakrát dával 92-91, jenže domácí také v závěru nechali soupeři dva snadné nájezdy na 92-93, načež nedůrazný Markkanen byl pod košem naopak zblokován, a i když v posledních sekundách skončil nájezd torontského Lowryho v autu, a video přiřklo míč domácím, LaVine poslední šanci Bulls nevyužil.

Lavička domácích dala ve 4. čtvrtině 18 z 21 bodů týmu. U hostů nasbírali 18 z 22 bodů naopak základní hráči. Střelce Toronta (bez rozehrávače VanVleeta, tým si vystačil s 12 fauly) vedli Siakam (22) a Powell (17), u domácích (měli 30 asistencí a s Raptors padli už pojedenácté v řadě) to byli LaVine (20+11 doskoků, 6 asistencí, z pole 18/6), Carter, Gafford (po 14), Markkanen, Valentine (po 13) a vůbec nejvytíženější Satoranský (první double double sezony za 10+11 asistencí na 1 ztrátu, z pole 8/4, 3 doskoky, 2 zisky, -4 za 38 minut). Tři další rozehrávači skončili takto: Dunn 3+1 asistence na 1 ztrátu (z pole 8/1, +5 za 15 minut), White 5 asistencí na 3 ztráty (z pole 7/0, +9) za 30 minut, Arcidiacono -4 za 4 minuty. Bulls fatálně zaostali na doskoku (54-68) a v daných šestkách (10-18).