Dojde k demontáži minusového základu?

27.01.2021 - red
počet přečtení: 517
vytvořeno 27.01.2021, upraveno 27.01.2021

DĚNÍ V TÁBOŘE BULLS Dnes má Chicago volnou noc, protože kvůli covidu stojící Memphis není s to nastoupit už od 18. ledna, a tak je tu čas na další pohled za kulisy Bulls, které se vyvíjejí místy až převratně. Po třetí výhře v řadě, 110-123 v Charlotte, navázali Býci dvě domácí porážky s těžkými vahami svých konferencí, 90-101 s Lakers a 103-119 s Bostonem, kdy tým ani jednou neměl šanci, a aktuálně tak sdílí desátou pozici (7-10) ve Východní konferenci NBA, o výhru za osmým Orlandem.

Za poslední tři duely mužstvu (bez prvního pivota Cartera) o dva body poklesl útok (115,3), ale i tak je šestý, jedenáctý je tým v asistencích (25,6), téměř zůstal na svém na doskoku (šestnáctý s 44,5), ale i přes dvoubodové zlepšení zůstal osmadvacátý v obraně (118,2). Na svém zůstala i úspěšnost z pole (devátá s 47,4) a z trojek (šestá s 38,3), stejně tak se nic nezměnilo na nejvyšším počtu ztrát (17,1), ani na počtu faulů (pátý nejvyšší s 21,6). O něco se alespoň zvedla úspěšnost obrany trojek (19. s 37,4) a po zápasech se špičkou ligy si celek vynucuje už sedmý nejvyšší počet ztrát (14,8).

S Charlotte, kdy se po více než třech týdnech vrátil do akce Tomáš Satoranský, to byl souboj Bulls s neúnavně najíždějícím domácím lídrem Haywardem (34), jehož odpor Chicago i přes obavy až do konce zlomilo, když ve druhé půli polevilo v obraně a na obranném doskoku (za umožnění útočného doskoku byl v koncovce střídán lajdácky hrající Markkanen).

Satoranský naskočil po 8 minutách místo prvního playmakera Whitea za 22-21, snažil se nakrátko kombinovat s power forwardem Youngem a několikrát zaútočil po zadní lajně. Na dvě trojky nabil Valentineovi, na dvojku Templeovi a White jej měnil po 7,5 minutách za vedení 35-41. Bulls se slušně hledali bez nutnosti bláznivých střel (v utkání 33 asistencí při 49 trefách) a v obraně se dlouho snažili co nejvíc vypomáhat, čímž si vynucovali i dost ztrát (domácí do půle 14). Navíc z prvních 34 bodů jich 12 dali z protiútoků, přičemž až v závěru půle se do střel víc začal tlačit lídr LaVine (celkem 25+9 asistencí). Už v poločase měli hosté 38 bodů zpod koše.

Podruhé Čech přišel po 6:30 ve 3. čtvrtině za 81-71 (místo LaVinea), vychytal příhru LaMela Balla a vzápětí skóroval z brejku, nabil do seběhu Porterovi a střídal už po necelých 4 minutách za 83-90. Za svých 11 minut sklidil 2 body (z pole 1/1, +4), 4 asistence na 1 ztrátu a 2 zisky. Za LaVinem, který měl pošesté v řadě nejméně 5 asistencí, se seřadili Markkanen (23), White (18+8 asistencí na 2 ztráty, z pole 15/6 a +9 za 33 minut), Temple (15) a Porter (13). Bulls dominovali z trojek (32/7 – 43/15), zpod koše (52-64), na útočném doskoku (11-15, body z druhých šancí 6-18), v produkci laviček (20-46) a také méně ztráceli (20-17). Sedmým zápasem v řadě s nejméně 115 body vyrovnali vousatý klubový rekord a potřetí v řadě vyhráli poprvé za skoro dva roky.

„Sato do toho vždycky dá energii a vydá všechno, co v sobě má. V prvním zápase po té pauze, s dvěma tréninky s týmem, to od něj byl pěkný výkon,“ hodnotil kouč Billy Donovan.

Pak ale přišel duel s nejlepším týmem ligy a venku dosud neporaženými LA Lakers, kdy Bulls doma vůbec nestíhali a už v poločase ztráceli 33-63 s 32 body hostů zpod koše a 26 body power forwarda Davise (celkem 37). Pak prý bylo v domácí šatně hodně křiku, ale ani zlepšený výkon ve druhé půli už toho moc nemohl změnit. Bulls si také dobře všimli, jak lídr hostů James v obraně dopředu hlásil, co domácí chystají za útok, a kde má kdo stát.

Chicago (bez Portera a opět bez Cartera) při druhém zápase ve dvou dnech spáchalo 28 faulů, včetně řady zákroků s faulem, čímž dalo Lakers 31 šestek. Stejnou bídu vykazoval útok, marně zoufalými nájezdy do průrazů či bloků bušící na vrata jedné z nej obran ligy. Bulls navíc za první dvě a půl čtvrtiny nedali ani jednu trojku. „Často nejsme nejvyšší, ani fyzicky nejsilnější a jediný způsob, jak to dorovnat, je dobře hýbat míčem a také se hýbat bez míče,“ podotkl kouč k tomu, co opět hodně ztrácejícím (19, stejně jako hosté) Bulls chybělo.

Dvojciferně je sytili LaVine (21), White (14+4 asistence na 2 ztráty, z pole 13/5 a -9 za 32 minut), Williams (13) a Markkanen (12). Střídající Satoranský natočil 5 bodů (z pole 1/1, +8 ), 3 asistence na 1 ztrátu a 1 zisk za 12 minut. Naskočil až po 9:40 za 14-27 (za LaVinea), neproměnil brejkový nájezd s faulem a z šestek zvládl jen jednu, poté z nájezdu na dvojku nahrál Feliciovi a po 5 minutách střídal za 19-36. Ve 3. části přišel po 4 minutách za Whitea za stavu 41-69, nabil do seběhu LaVineovi (po dalším podobném pasu LaVine získal šestky), dvakrát po přebrání vykryl hru 1 na 1 Jamese a jednou od něj získal i útočný faul a ze hry šel po 4 minutách po snížení za 50-74. Vrácen do hry byl ještě na poslední 3 minuty, jež využil k jedné šestce, jedné trojce a asistenci na trojku Arcidiacona.

„Mluvil jsem se „Satoem“ během zápasu, trápil se a bylo to pro něj těžké. Myslím, že byl nadšený z těch posledních tří minut, kdy už dokázal trochu najít rytmus,“ podotkl Donovan.

S Celtics (bez Walkera) Chicagu (bez Cartera) zápas sice po změně stran zcela ujel, když se v obraně nedokázalo vyrovnat se střelecky disponovanými i umně najíždějícími hosty, přesto se aspoň mohlo opřít o své náhradníky. Ti už v půli (50-60) přehrávali lavičku Bostonu 27-15 a po 48 minutách to bylo 48-37, když své zkušenosti vedle Čecha prodali i veteráni Young, Temple a Porter. Naopak špatně opět dopadli záklaďáci (v zápase každý nejméně -15), jejichž problémy začínají už v obraně a na doskoku. Slabé dny si nyní vybírá nováček na křídle Williams a vůbec nejvíc bylo vidět soužení na Whiteovi, jejž už tentokrát minutově na 24 dorovnal Satoranský.

Tým vedli LaVine (30), Markkanen (18) a Young (16+9 doskoků a 9 asistencí). White posbíral jen 5 bodů (z pole 6/2 a -22) a 1 asistenci na 2 ztráty. Střídající Satoranský stihl 3 body (z pole 7/1, +6), 6 asistencí na 2 ztráty a 2 doskoky. Bulls přestříleli soupeře z trojek 17-15, ale manko nabrali z šestek (4-16) a opět je tížily ztráty (19), z nichž soupeř získal 35 bodů.

Satoranský poprvé nahradil Whitea po 8 minutách za 17-24, asistoval na podkošové zakončení Younga a na trojku Portera a střídal po 11,5 minutách za 38-45. Ve třetí čtvrtině naskočil za 60-79, hned vyzval do seběhu a k další dvojce LaVinea a ke trojce Portera, místy přes něj ale křídla soupeřů najížděla do vymezeného území. V posledních vteřinách této části už si také po dvou minutých trojkách nechtěl vzít další, míč posunul dál a Bulls pak nestihli vystřelit. Po minutě 4. dějství šel ze hry za stavu -15 a vrátil se ještě na posledních 5 minut za -19, kdy vsítil trojku a na další přihrál LaVinemu.

Donovan byl po zápase nespokojen, že se jeho týmu nechtělo v útoku do kontaktu kolem koše a také páchal hloupé fauly na skórující soupeře. To, že tým prakticky nechodí na útočný doskok ani za stavu minus 20, už jen zapadá do tohoto rámce.

Zdá se také, že kormidelníkovi už poněkud dochází trpělivost s (ne)výkonností velmi mladé základní pětky. A v nejbližší době tak může doznat změn, byť ty si jako nyní v případě Cartera vynucují i zdravotní ohledy. Aby týmu při pobytech současné základní pětky ve hře zápasy opakovaně ujížděly, to si Bulls nebudou moct dlouhodobě dovolit.

Pohledy se upírají především na rozehrávače Whitea, který je oproti nováčkovské sezoně mnohem víc na míči a s rozhodující rolí, ale nenese to výsledky, což jen potvrzuje nejhorší pozice týmu v kolonce ztrát.

A tak už na chicagských webech začínají problikávat i otázky, zda by se namísto médii a fanoušky dlouho tlačeného Whitea (aktuálně má průměry 6 asistencí na skoro 3 ztráty za 34 minut) neměl do základu vrátit český reprezentant. Nejde totiž pominout, že povětšinou veteránská pětka náhradníků spolu nyní funguje líp a víc a chytřeji sdílí míč, byť jistě často rovněž proti druhé vlně soupeřů. Zajímavé ale je, že podle observací Billyho Donovana rozdíné fungování pětic není dané jen zkušenostmi.

Do toho všeho se nyní na nejméně měsíc zranil (zhmožděné pravé stehno po srážce na tréninku) stále se lepšící první centr Wendell Carter. Ten je buď totální pechfógl, anebo už to s jeho absencemi také nebude náhoda. Třetí sezonu v řadě totiž přijde o její podstatnou část. Předminulý ročník odehrál 44 z 82 zápasů, v minulém pak 43 ze 65...