Deset let jsem si to říkal před spaním

19.11.2020 - red
počet přečtení: 386
vytvořeno 19.11.2020, upraveno 19.11.2020

UDÁLOST Je to poměrně nezvyklý úkaz, ale o to větší úspěch. Dvoumetrový reprezentační guard Vít Krejčí byl dva měsíce poté, co si utrhl křížové vazy v kolenu, draftován na čísle 37 do NBA! Jako pátý Čech v dějinách po Jiřím Zídkovi, Jiřím Welschovi, Janu Veselém a Tomáši Satoranském. Jeho výběr provedl tradiční sběratel Čechů Washington (tento pick získal loni díky transferu Satoranského do Chicaga), ale mladíka ze Zaragozy vzápětí vyměnil do Oklahomy, která se Evropanů rovněž vůbec nebojí a v posledních dnech i při draftu samotném byla v tomto směru velmi aktivní. Díky trejdu získala z Minnesoty i velmi nadějného srbského pivota Alekseje Pokusevskiho z Olympiacosu, draftovaného na čísle 17.

„Je to neuvěřitelný moment. Já o tomhle dnu snil hrozně dlouho a byl nervózní z celého večera. Jak jsem ale uslyšel svoje jméno, spadl mi hrozný kámen ze srdce a byl jsem neskutečně šťastný. Všechna práce ale teprve začíná,“ hlásil v bezprostřední reakci Krejčí.

„První, co mi proběhlo hlavou, bylo celých deset let, co jsem si tohle říkal každý den před spaním - že jednou uslyším svoje jméno v draftu. Bylo tam obrovské nadšení a možnost sdílet ho s rodinou byl neskutečný zážitek, který si budu pamatovat do konce života.“
 

Oklahoma je podle českého talentu skvělá organizace, která dobře pracuje s mladými hráči. „Je to jeden z nejlepších týmů, kde se dá v NBA začít. Draftovali i další Evropany a věří v nás,“ pochvaluje si.

Vzhledem k tomu, že jej čeká možná až roční rekonvalescence, je jeho nejbližší plán jasný: „Musím se co nejvíc soustředit na koleno, abych se co nejdřív mohl vrátit.“

Jedničkou nočního draftu, který se odehrával jen „virtuálně“ skrze televizní přenos, se stal devatenáctiletý americký shooting guard Anthony Edwards z univerzity Georgia, kterého si vzala Minnesota. Na druhé pozici si Golden State zabral centra Jamese Wisemana z Memphisu a Charlotte jako trojku vzala LaMela Balla z australského týmu Illawarra. Na čísle 4 si Chicago Tomáše Satoranského vzalo small forwarda Patricka Williamse z Florida State a pětkou se stal křídelník Isaac Okoro z Auburnu, který putuje do Clevelandu. Všichni hráči z univerzit na prvních draftových pozicích byli na svých školách teprve prvním rokem.

V prvním kole byli draftovaní tři Evropané (v basketbalovém slova smyslu tedy včetně Izraelců), ve druhém dalších pět. V prvním kole šel kromě Pokusevskiho na řadu i na čísle 7 francouzský guard Killian Hayes z Ulmu (do Detroitu) a Washington si na 9. pozici zabral izraelské křídlo Deniho Avdiju z Maccabi Tel Aviv.

Činorodá Oklahoma navíc podle ESPN získala z Filadelfie práva na stále lepšího srbského rozehrávače Efesu Istanbul Vasilije Miciče. Thunder navíc dostali i centra Ala Horforda.