Derby pro Jelínka a pokroky Bulla Toma

11.12.2019 - red
počet přečtení: 218
vytvořeno 11.12.2019, upraveno 11.12.2019

LEGIE V ZAHRANIČÍ Čtvrtý Čech v NBA Tomáš Satoranský poprvé jako Bull zapsal dvojciferný počet asistencí. Podle průměru finálních přihrávek je 25. v lize, v šestkách jednadvacátý a pomalu se blíží i k průměru 10 bodů a 6 asistencí na utkání. České derby v ACB patřilo autorovi 18 bodů Davidu Jelínkovi. Poražený Ondřej Balvín je ovšem dál dvojkou ligy na doskoku a devítkou v užitečnosti. Dvanáctý skórer francouzské ProA Patrik Auda vysázel 13 bodů, 24. nejužitečnější hráč stejné soutěže Blake Schilb vystřílel tucet, člen střelecké TOP 20 italské ligy Tomáš Kyzlink pomohl k výhře 15 body, Adam Pecháček byl 11 body konečně i u vítězství Hagenu a Filip Halada pomohl Komárnu k výhře 14 body. Naopak k ligovým utkáním vůbec nenastoupili Jan Veselý a Vít Krejčí.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (Chicago Bulls)
Tři krajně frustrující nové porážky nabralo Chicago (dál bez křídla Portera, který bude chybět ještě nejméně měsíc), jež i na domácí půdě podlehlo nejhoršímu týmu NBA Golden State (98-100), poté v prodloužení neuspělo v Miami (110-105), aby se doma o jediný bod sklonilo před obhájci trofeje z Toronta (92-93). S bilancí 8-17 sice stále sídlí na 11. místě Východní konference, ovšem osmé Orlando se s 11-12 už začíná poněkud vzdalovat.

Obranný průměr Chicaga se zlepšil o 1,5 na 108,6 bodu a je 15. v lize (1. Denver 101,7). Útok se o bod zhoršil (na 105,4 bodu) a je 26. v soutěži (1. Milwaukee 120,5), doskok se zhoršil o další desetinu (22. s 43,4, 1. Milwaukee 51,9), ve střelbě z pole je tým dál předposlední (stále 42,5, 1. Lakers 49,0), v trojkách drží 22. příčku (vylepšení o desetinu na 34,7, 1. Detroit 39,2) a ve ztrátách spadl na 18. místo (po zhoršení o desetinu na 14,9, 1. Dallas 12,2). Zároveň si nadále vynucuje nejvyšší počet ztrát soupeřů (pokles o 3 desetiny na 17,6), dál sklízí nejvíc zisků (pokles o 3 desetiny na 9,4) a má třetí nejlepší obranu trojek (32,4, 1. Denver 30,8).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň polovinou utkání nadále 5. střelcem Bulls (za poslední 3 zápasy šel z 9,2 na 9,4, což je jeho kariérní maximum), nadále je nejlepším asistentem (z 5,2 na 5,4, v lize je 25.), nadále druhým lupičem míčů (stále 1,5), už třetím v poměru asistencí a ztrát (z 2,4 na 2,7), nadále druhým nejvíc ztrácejícím hráčem (z 2,1 na 2,0), nadále šestým doskakovačem (stále 3,3), nadále čtvrtým v užitečnosti PER (z 14,78 na 14,41) a nadále čtvrtým nejvytíženějším mužem (z 26,6 na 27,4 minuty).

Podle úspěšnosti střelby trojek je dál třetí (z 41,5 na 38,7, bilance 75/29, v rámci ligy sdíleným číslem 53 z hráčů, kteří mají nakročeno na 82 tref v základní části), ve dvojkách je nadále pátý (ze 47,7 na 47,5, bilance 118/56) a v šestkách z hráčů Bulls s více pokusy nadále nejlepší (z 90,3 na 88,1, bilance 42/37), přičemž v rámci celé NBA je z hráčů s aspoň 40 pokusy na sdílené 21. pozici. Na kontě má 5 dunků (v minulé sezoně celkem 25) a také už 11krát skóroval dvojciferně.

Vyrovnaný duel doma s Golden State (domácí bez Portera s Youngem, hosté bez Stepha Curryho a Klaye Thompsona) Satoranský před 18.841 diváky začal zostra dunkem z brejku, vzápětí uspěl z nájezdu a asistoval na trojku Dunna (nyní nastupuje jako rozehrávač na křídle v základu) a střídl po více než 9 minutách za 20-18. Tým však kvůli absenci útočných doskoků, řadě neuvážených zakončení i nevypomáhání na nájezdy nevyužil spousty ztrát hostů a náhradníci se pak propadli do minusu.

Satoranský se vrátil 7:14 do půle za 33-39, aby vyzval ke trojce a dunku Markkanena a k přechodovému zakončení s faulem LaVinea. V úvodu 3. čtvrtiny byl u úniku na 58-50, ale po 7:20 střídal už jen za vedení 70-69. Čtyři trojky náhradníků pak daly Bulls náskok 86-77, ale poté střely přestaly padat, a to i vracejícímu se základu. Satoranský naskočil 8:32 do konce za 92-87, proměnil jednu dvojku, nabil na trojku Markkanenovi, ale za stavu 98-98 minutu do konce rozhodl pas Greena na alley-oop top skórera Warriors Robinsona (20), načež LaVine minul své poslední dvě střely.

Bulls nejvíc sytili LaVine (22), Markkanen (20, 4 trojky), záložní rozehrávač White (14+2 asistence, -10 za 19 minut) a Valentine (11). Dunn vyskládal 9+1 asistenci na 1 ztrátu (+8 za 29 minut), Satoranský 6 bodů (z pole 7/3), 5 asistencí na 3 ztráty, 2 doskoky, 2 zisky a byl +2 za 32 minut a rezervní dirigent Arcidiacono 3+1 asistenci na 1 ztrátu (-4 za 16 minut). Bulls měli o 17 střel víc a dali 17 trojek proti 9 hostů, ale hůř doskakovali (40-51), nedostali se na trestnou linii (dané šestky 3-15) a nepomohlo jim ani 20 ztrát soupeře.

Při další nenutné porážce v Miami (domácí bez bez Dragiče, Waiterse a Winslowa, Bulls bez Portera) Satoranský skončil jen na 6 bodech (z pole 8/2, TH 2/2, 3 doskoky, 2 asistence bez ztráty, -2 za 23 minut), přičemž vyjma pár sekund v závěru 4. čtvrtiny a prodlužení proseděl kritickou fázi utkání na lavičce, na čemž se zřejmě podepsala i jeho častá druhopoločasová pasivita v útoku.

Chicago bylo většinu času mírně vpředu, ale zejména ztráty, v klíčových situacích nepokrytý obranný doskok, malá aktivita na doskoku útočném i většinové krytí jen jedním hráčem těžko branitelného forwarda Butlera jim nakonec sebraly výhru. A velký podíl na tom měl i domácí nováček Herro, který vsítil posledních 11 bodů týmu a také 16 z posledních 18!

Satoranský při prvním střídání poslal těžký nájezd jen do desky, v dalším byl při brejku zblokován, byť zřejmě reklamoval technický koš, poté nabil z nájezdu na dunk pivotu Carterovi, za clonou (jediný takový pokus v zápase) trefil pohodlnou dvojku ze střední vzdálenosti a po minuté trojce střídal za vedení 10-15 po 8:25. Vrátil se 7:31 před poločasem za 30-32, zřejmě oprávněně tu reklamoval neodpískaný střelecký faul na sebe, skóroval ze seběhu po pasu LaVinea, minul nájezd se zakončením zblízka levou rukou a po faulu při dunku od Butlera proměnil oba trestné hody. Organizaci hru si tu víc brali Dunn s LaVinem.

Ve třetí čtvtině Satoranský přidal asistenci na trojku Markkanena a střídal po 6 minutách za 59-57. Hosty pak při trvající zátěži ztrát držely ve hře už hlavně trojky, na což domácí odpovídali non stop nájezdničením Butlera (TH 21/17) a v samém závěru trojkami Herra, jejž 7 sekund před koncem 4. části uvolnil předtím ze hry několikrát neúspěšný Butler k otevřené trojce na 97-95. Na obranu tohoto útoku krátce naskočil zpět Satoranský, který vzápětí neměl z autu na koho vyhodit, Butler málem získal míč, který se však se štěstím vrátil k Čechovi, jenž podal míč LaVineovi, ten z nájezdu získal dvě šestky a sekundu do konce zajistil prodloužení. V něm 3 trojkami úřadoval Herro (27 bodů), a když LaVine, ani Markkanen za stavu 108-105 nesrovnali trojkami (Satoranský hrál posledních 20 sekund), Bulls padli.

Při podobném počtu pokusů z pole rozhodly počty trestných hodů (44/35 – 27/22) a doskok (58-46, v útoku 10-6). Hosty táhli Markkanen (22, trojky 10/4), LaVine (18+7 ztrát, -9), Dunn (16+2 asistence na 1 ztrátu, -4 za 34 minut), Young (12), Valentine (11) a White (11+8 asistencí na 3 ztráty, -4 za 32 minut). Arcidiacono hrál 7 minut s 1 asistencí (-1).

Doma s Torontem před nejmenší návštěvou v United Center za 15 let (14.775), kdy oba celky hrály podruhé za 24 hodin, základní kvartet LaVine (všech 20 bodů do půle), Satoranský, Markkanen, Carter dal při často perfektní cirkulaci míče 54 z prvních 58 bodů týmu (Dunn byl střelecky mimo celý zápas), ale pak mu totálně došla munice, a byť náhradníci na čele s Valentinem a Gaffordem ve 3. části otočili z 60-66 na 71-67 a spolu s jediným záklaďákem Satoranským ve 4. čtvrtině dovedli tým skvělou obranou k vedení 85-77, návrat hlavních mužů při zóně Toronta přinesl zkázu, neboť tým dal za posledních 8 minut jen 7 bodů! A při nedoskakované trojkové bídě 46/12 neměli Bulls nabito na výhru.

Zaktivizovaný Satoranský začal duel asistencí na dvojku LaVinea, úspěšnou dvojkou ihned po chycení míče ze střední vzdálenosti, otevřenou trojkou a asistencí na smeč Cartera, jemuž poté nabil i na další dvojku a alley-oop dunk. Do krve seškrábaný střídal nezvykle až po 9,5 minutách za stavu 24-26. Znovu přišel 8:20 do poločasu za 32-36, z jeho bleskového pasu získal šestky Markkanen, Čech mu vzápětí asistoval i na trojku, nabil do brejku LaVinemu, skvěle shodil v nepřehledné podkošové dopravě z nájezdu na „and one“ Cartera, sám trefil i trojku z levého rohu a v poločase (51-49 se 27 trojkovými pokusy týmu, což je rekord Bulls v jakémkoli poločase) měl 8 bodů a 7 asistencí.

Třetí čtvrtinu zahájil asistencí pod koš Markkanenovi a vlastním floaterem, aby střídal po 7 minutách za 58-61. Vrátil se však nečekaně už minutu před koncem 3. části, asistoval na dvojku Valentina a po svém zisku rozjel i úspěšný brejk. V závěru pak vyzval ke trojce Markkanena na 90-89. Gafford nadvakrát dával na 92-91, jenže domácí v závěru nechali soupeři dva snadné nájezdy na 92-93, načež nedůrazný Markkanen byl pod košem zblokován a LaVine závěrečnou akci zazdil nájezdem do dvou obránců.

Toronta (bez rozehrávače VanVleeta, tým si vystačil s 12 fauly) vedli Siakam (22) a Powell (17), u domácích (měli 30 asistencí a s Raptors padli pojedenácté v řadě) se činili LaVine (20+11 doskoků, 6 asistencí, z pole 18/6), Carter, Gafford (po 14), Markkanen, Valentine (po 13) a vůbec nejvytíženější Satoranský (první double double sezony za 10+11 asistencí na 1 ztrátu, z pole 8/4, 3 doskoky, 2 zisky, -4 za 38 minut). Další rozehrávači skončili takto: Dunn 3+1 asistence na 1 ztrátu (z pole 8/1, +5 za 15 minut), White 5 asistencí na 3 ztráty (z pole 7/0, +9) za 30 minut, Arcidiacono -4 za 4 minuty. Bulls fatálně zaostali na doskoku (54-68) a v daných šestkách (10-18).

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce (9-2), který se dělí o druhé místo za Efesem, v 11. kole turecké ligy doma setnul Orman 85-52 a nevadila mu ani absence Sloukase, Datomeho, Williamse a zraněného Jana Veselého.

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao)
Bilbao (5-7) ve 12. kole španělské ligy padlo doma v českém derby s Androrrou (82-87), když ztratilo 4. čtvrtinu 15-25, a počítá už 5 porážek z šesti posledních kol. Základní centr Ondřej Balvín v kulise 8011 diváků nastřádal 8 bodů (z pokle 6/3, -12), 3 doskoky a 1 blok za 18:34. V pořadí užitečnosti dál hájí 9. místo a stejně tak i mezi doskakovači udržel 2. příčku (7,7).

DAVID JELÍNEK (Andorra)
Andorra (7-5) se dělí už o 4. místo v ACB, a to díky dobytí Bilbaa, k němuž střídající David Jelínek přispěl jako druhý střelec 18 body (z pole 8/5, TH 5/5, +10), 1 doskokem a 1 asistencí za 21:45.

VÍT KREJČÍ (Zaragoza)
Zaragoza (9-3) dá drží třetí místo v ACB. Ve 12. kole tým venku zničil Estudiantes (67-85), nicméně Vít Krejčí po 20 a 46 sekundách v minulých dvou kolech tentokrát nebyl ani na lavičce.

PATRIK AUDA (Boulazac)
Aktuálně čtrnáctý Boulazac (5-9) ve svém dalším duelu franouczské ProA padl v Roanne 83-68. Člen základu Patrik Auda za 18 minut (čas mu limitovaly 4 fauly) stihl 13 bodů (z pole 8/5), 4 doskoky a 4 získané fauly. Udržel 12. místo mezi střelci soutěže a také je 29. nejužitečnějším hráčem.

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
Chalons-Reims (5-8, dělené osmé místo) v dalším kole francouzské ligy neuspěl v Choletu (76-68), čemuž základní forward a nejužitečnější z hostů Blake Schilb nezabránil ani svými 12 body (z pole 7/4), 7 doskoky, 4 asistencemi a 1 ziskem za 35 minut (nejdelší čas). Aktuálně je 20. asistentem soutěže s průměrem 4 a v užitečnosti mu patří 24. místo.

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
Sdíleně osmí Římané (6-6) ve 12. kole italské ligy doma skolili Terst 82-72. Čen základu Tomáš Kyzlink za 29 minut vsítil 15 bodů (z pole 9/5, -3) a přidal po jednom doskoku, zisku a asistenci. S průměrem 13,6 bodu nyní sdílí 20. místo mezi ligovými střelci a na 37. příčce je mezi nejužitečnějšími hráči.

FILIP HALADA (Handlová)
Handlová (6-8) se po domácí porážce s Interem (84-94) a výhře v Komárně (75-94) dělí o 6. místo ve slovenské lize. Člen základu Filip Halada v prvním utkání vyprodukoval 9 bodů (z pole 10/3) a 1 doskok za 25 minut, ve druhém přihodil 14 bodů, 5 doskoků a 1 asistenci za 21 minut.

ADAM PECHÁČEK (Hagen)
Hagen (4-9) se po čase odlepil ze dna druhé nemecké ligy, a to díky domácímu přemožení Heidelbergu (78-67). Základní power forward Adam Pecháček přispěl 11 body (z pole 8/4), 6 doskoky a 1 asistencí za 20 minut.