Defenzivní bída trvá, Pacers děkují

04.11.2019 - red
počet přečtení: 151
vytvořeno 04.11.2019, upraveno 04.11.2019

ŠESTÝ A SEDMÝ ZÁPAS TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA CHICAGO Po jednom vítězství i porážce mají za sebou po víkendu Chicago Bulls (2-5), kteří v pátek v koncovce se štěstím složili doma Detroit (112-106), jemuž stále chyběli Griffin s Jacksonem, aby v neděli odevzdali duel v Indianě (108-95), které přitom z užší osy chyběli křídelník Oladipo a podkošové opory Sabonis s Turnerem.

S Detroitem (v základu na rozehře s ex-Wizardem Frazierem) měl tým solidní start (vedl až 30-21), byť centr Drummond domácím dělal vítr na útočném doskoku a ex-Bull Rose ještě větší neplechu svou aktivitou směrem do koše. Tomáš Satoranský v úvodním tichém vstupu byl u jednoho útočného doskoku a pomohl rozjet jeden úspěšný brejk, než jej po 6 minutách vystřídal Dunn (za 16-14).

Druhá vlna pak měla problém s návratem do obrany, lídra týmu LaVinea předběhl soupeř i s míčem na ruce a Detroit sklízel šestky i body z útočých doskoků. Bulls ale i ve druhé čtvrtině držely vpředu trojky. Satoranský se vrátil 6:30 do půle za vedení 43-31, ihned nabil do seběhů LaVineovi, Porterovi a Youngovi (na 49-35), také ale dvakrát poslal ztrátovou přihrávku a jím strážený Rose dokázal několikrát „rozpůlit“ bránící dvojici při clonění. Pistons si navíc chodili do snadných back-doorů a Bulls je také odmítali zastavovat fauly už v zárodcích brejků. Na míči chybující LaVine si nejednou bral míč na rozehru a poločas tak i vinou řady ztrát ve druhé části skončil jen 57-52.

Satoranský, jak je jeho zvykem, v obraně často jistil v druhé obranné linii pick-and-roll soupeře, aby pak musel bleskurychle sprintovat na křídlo ke svému hráči, což mu ve velké části případů vychází, ale někdy ke střelci už nestihne doběhnout včas a je to potrestáno trojkou. Zároveň ale platí, že je nejvíc vypomáhajícím hráčem Bulls a mnohdy rotuje ke střelcům namísto líných spoluhráčů právě on.

Ve třetí čtvrtině Porter body i asistencemi rozjel nový trhák Bulls (na 77-61), když otevřenou trojkou, košem z brejku a asistencí na trojku Portera přispěl i Satoranský. Po asistentci bez dívání na dunk s faulem Cartera (na 79-65) ale 17 minut do konce vystřídal a kalamitní trio záložních rozehrávačů se neefektivním útokem bez útočných doskoků postaralo o šňůru 2-14 a téměř kompletní ztrátu náskoku.

Došlo tak na vyrovnanou koncovku, u které byl posldních 7 minut i Satoranský (od 94-92). Za stavu 99-102 si vzal dvě těžké trojky ze záklonu LaVine (on i Porter si v závěru brali bláznivé střely), obě však trefil (první po asistenci Satoranského) a obrat na 105-99 byl už 3 minuty do konce klíčem k zápasu. Český rozehrávač pak po faulu Rose (v předchozím průběhu mu vykryl dva nájezdy) proměnil obě šestky a LaVine 4 šestkami zápas zavřel.

Bulls střelecky vedli LaVine (26), Porter (22), Carter (16+11 doskoků) a Markkanen (14). Storanský zapsal 7 bodů (z pole 6/2, +10) a 6 asistencí na 4 ztráty za 26 minut. Záložní rozehrávači přispěli takto: White 9 body (z pole 12/4, 3 ztráty, -5) za 19 minut, Dunn 2 body (z pole 4/1, +1) a 3 asistencemi za 19 minut a Arcidiacono 6 body (z pole 6/2, -4) a 3 asistencemi za 16 minut.

U hostů se nejvíc ukázali Drumond (25+24 doskoků) a Rose (23). Domácí soupeře přestříleli z trojek 16-6, čímž vykryli obrovskou díru zpod koše (40-66).

Na palubovce Indiany kompletní Bulls promarnili další šanci na výhru, když při katastrofální obraně 1 na 1 s minimem výpomocí udělali hvězdy z nečekaných hráčů Pacers a i posedmé inkasovali nejméně 102 bodů. Na druhé straně posedmé v řadě jejich soupeř zapsal 15 ztrát, což se Chicagu povedlo poprvé od února 2008, přičemž tým vstoupil do sezony jako pátý nejlepší ve vynucených ztrátách a třetí v tečovaných či vypíchnutých míčích. Tohle úsilí ale neukazuje po celý průběh utkání a určitě ne v podání všech hráčů.

„Jeden na jednoho necháváme soupeře moc najíždět a v tomhle musíme odvádět lepší práci. Navíc pak chybí výpomoc,“ sypal po utkání popel na hlavu celého týmu podkošový veterán Thaddeus Young, který v této oblasti mohl jmenovat především jména jako LaVine nebo Markkanen, kteří se celý zápas nechávají obcházet jako žáci.

Satoranský zápas začal ziskem už na útočné půlce, na dvojku i trojku nabil LaVinemu, dobře najel a ž k úspěšnému zakončení a v obraně měl plné nohy práce s nyní hlavním tahounem Pacers Brogdonem, který byl 1 na 1 několikrát rychlejší, a při nulové nebo pozdní výpomoci z toho byly inkasované koše. Když český dirigent v jedné obraně přiskakoval hned k několika hráčům s míčem, po inkasovaném koši pak jen bezmocně mával rukama směrem ke spoluhráčům, kteří mu dělali jen fandící diváky. Podle schématu jej střídal Dunn po 6 minutách za stavu 16-14.

Domácí šli do vedení 24-16, když dlouzí hostů odpalovali nedoskakované trojky a najíždjící hráči přicházeli o míče. Satoranský se vrátil tentokrát už 9 minut před půlí (za 30-26), po dílčí trojkové přestřelce došlo na další nazajištěný nájezd Brogdona přes českého obránce, který vzápětí úspěšně oplácel stejnou mincí, aby poté získal od Brogdona i útočný faul. Hosté však při trvající špatné obraně ztráceli až 13 bodů, s čímž při LaVinem kažených útocích jen málo zmohly dvě exkluzivní asistence Satoranského (aktivního i na útočném doskoku) na Cartera (jedna na alley-oop dunk mezi dva obránce).

Ve druhé půli už se na vedení Pacers mnoho neměnilo. Satoranský hned v úvodu proměnil floater a asistoval na trojku Markkanena, Brogdon přes něj znovu dvakrát najel bez výpomoci obrany, načež Čech reagoval dvěma přelety hřiště a asistencemi na koš s faulem Markkanena i trefu Cartera (na 65-56) a poté i na na dunk LaVinea, navíc Brogdona přiměl ke ztrátě, aby po 6 minutách vystřídal za 69-58.

Další a další chyby střelecky marných Portera (z pole 10/1), Markkanena či LaVinea (nedával ani zpod koše) ale týmu braly jakoukoli šanci na návrat do zápasu a Pacers až do konce vedli rozdílem kolem 10 bodů. Satroranský se vrátil na posledních 6 minut (od 96-84), hned vyzval k otevřené trojce Portera, sám trefil otevřenou trojku a zápas končil na 9 bodech (z pole 6/4, -10), 9 asistencích na 4 ztráty, 4 doskocích a 2 ziscích za 27 minut.

Dunn za 19 minut stihl 2 body a 6 asistencí na 2 ztráty (z pole 4/1, -2), místy se o přihrávky pokoušející White 1 bod a 2 asistence na 2 ztráty za 24 minut (z pole 6/0, -3) a Arcidiacono 6 bodů a 1 asistenci (z pole 4/1, -4) za 16 minut. Top střelci byli LaVine (21, trojky 8/4) a podkošoví Carter (20+10 doskoků), Young (12) a Markkanen (11). O 6 šestek lepší domácí táhly letní posily Warren (26, z Phoenixu) s Brogdonem (22, z Milwaukee).