Další posun Chicaga v odvetě v D.C.

01.01.2021 - red
počet přečtení: 339
vytvořeno 01.01.2021, upraveno 01.01.2021

ECHO DRUHÉ VÝHRY BULLS Tomáš Satoranský hraje NBA pátou sezonu, ale až nyní se k němu dostal trenér, pod nímž hra týmu dostává pevný systém a řád, a naopak je omezováno volnomyšlenkářství všeho druhu, jež významně snižuje šance na dobré výsledky, vítězství a zvládání vyrovnaných duelů a zejména jejich koncovek. Výstavní příklad poskytl silvestrovský zápas na palubovce nadále bezvítězného Washingtonu, kde Bulls dokázali triumfovat podruhé ve třech dnech (130-133), tentokrát i v oslabení bez covidovým protokolem vyřazeného kvarteta Satoranský, Markkanen, Hutchison a Arcidiacono.

Tým se sice čtyři minuty do konce propadl do pětibodového manka, ale nezpanikařil a metodicky se dál tlačil do koše a pro trestné hody, když za zápas vzal do té doby poměrně nenápadný lídr týmu LaVine. I na něm, ale ještě víc na rozehrávači Whiteovi, je zápas za zápasem znát, jak ze své hry čím dál víc odstraňují neuvážené nájezdy do dvou soupeřů i zakončení přes les rukou, kde si předem říkají o blok.

V nočním zápase v takových situacích dokázal především White několikrát posunout míč dál, shodit v šestce, nebo vyhodit na trojku, aby z toho bylo mnohem nadějnější zakončení. Bulls ještě víc než v prvním utkání v hlavním městě sdíleli míč, přehazovali jej z jedné strany na druhou, hledali se v nebráněných sebězích, nebo dokonce kombinovali uvnitř vymezeného území až „do kuchyně“.
 

Nikoli náhodou pak bylo výsledkem 34 asistencí na 50 tref z pole a podruhé v řadě i sedm dvojciferných střelců, přičemž 41 bodů zajistili náhradníci, mezi nimiž přitom kvůli zaskočení v základní pětce nebyl snajpr Porter.

A co víc – Bulls soupeře naprosto zničili zpod koše (36-58), což je neuvěřitelný obrat poté, co tři zápas zpátky dostali ohromnou rychtu právě z vymezeného území od Pacers.

Kouč Billy Donovan dbá i na takové detaily, jakými jsou situace po útočném doskoku, kdy je útočník s míčem obvykle pod košem obklopen hroznem obránců. Vícekrát se tak stalo, že doskakující se nesnažil okamžitě míč cpát zpátky do koše, ale vyhodil jej na trojku, na zcela otevřeného střelce.

Ač to zatím není znát na počtu útočných doskoků, Bulls se snaží snižovat i počet útoků, kde při střelbě z dálky zcela vyklízejí vymezené území a dávají tak soupeři obranný doskok zcela zdarma.
 

A byť na 130 inkasovaných bodech to rovněž není nějak extra poznat, i v obraně nastávají další posuny. Exemplární příklad poskytly závěrečné desítky sekund utkání, kdy se oba celky snažily napadat koš, odkud chtěly zápas rozhodnout. V první klíčové obranné situaci dokázal LaVine vykrýt v nájezdu otočku Westbrooka, který v zakončení selhal. A vzápětí White potkal ve vzduchu zakončujícího nájezdníka Beala, kterému při tom ztratil kontrolu nad míčem. A Bulls si zápas úspěšně došestkovali.

Právě White, který 16 body a 10 asistencemi za 40 minut zapsal první double double kariéry, od kouče dostává nové úkoly nejen v útoku, ale i v obraně, kde jako člen základu stojí nyní pravidelně zoči voči elitě NBA. Musí se tak učit, jak koho nejlépe vykrývat, ale od trenéra má zároveň za úkol se co nejusilovněji prodírat za clonami, učit se rychlým výpomocím a návratům a také má být první stopkou při transition defense, což v zápase s Wizards znamenalo především přibržďování super atleta Westbrooka. Výsledek? Domácí měli pouhé 2 body z rychlých protiútoků.

A i závěr utkání ukázal, jak se nyní Bulls snaží vypomáhat si v obraně zahušťováním vymezeného území proti průnikům nejlepších hráčů soupeře, byť to pak znamená i větší počet šestek soupeře nebo některé otevřenější trojky.