Chicago Bulls: jak ztratit neztratitelné

17.12.2019 - red
počet přečtení: 285
vytvořeno 17.12.2019, upraveno 17.12.2019

Pojízdné zábavní sdružení Chicago Bulls (10-19) naplnilo svou roli i v Oklahoma City a dál pokračuje v adventním rozdávání dárků. Ten pro Thunder byl zatím vůbec největší – i přes obří porci 26 ztrát domácích! Hosté zahodili vedení 31-57 z poloviny druhé čtvrtiny a po pouhých 38 bodech v druhém poločase padli 109-106, když za domácí dal rozhodný koš centr Adams šestkou o desku, což vyznačilo největší comeback v dějinách Thunder. I přes další utrpěnou ostudu se chicagský rozehrávač White a pivot Carter ještě s úsměvy nechali po utkání vyfotit s kamarádem Chrisem Paulem, který je jen těsně předtím popravil 28 body ve druhé půli a devatenácti včetně pěti trojek ve 4. čtvrtině, kdy sám přestřílel Bulls 19-16! Chicago nicméně i dál trvá na svém play-off cíli, a to pod vedením kouče Boylena, který má trvající důvěru vedení. I tentokrát se ovšem na porážce nemálo podílel, když předržel ve druhé půli na hřišti náhradníky, kteří zápas fatálně začali ztrácet, a odmítl včas reagovat na nebezpečně se bortící náskok.

Bulls dokonale znehodnotili skvělou první čtvrtinu, kterou vyhráli 16-37, a vlastně i celý první poločas s 58procentní palbou z pole a 19 asistencemi (49-68, největší poločasový nástřel týmu v sezoně), v němž domácí uchytil 17 body Gallinari. Hosté měli dokonce 10 zisků za prvních 16 minut a k vedení o 26 došli přes 12 ztrát soupeře a 26 bodů z nich. LaVine tu měl na kontě 17 bodů, Carter 12 a Arcidiacono 10.

Ve druhém poločase však tým - jako za vysokého vedení většinou - přestal hrát se stejnou intenzitou, při míjených střelách tradičně vynechával útočné doskoky, dětinsky ztrácel a polevil i v obraně a na obranném doskoku. Druhou půli tak při 11 ztrátách a 38procentní palbě z pole ztratil 60-38. V rozhodné čtvrté čtvrtině Paul ze svých 5 trojek 4 vysázel přes přebírající dlouhé hráče (přebírat se podle samotných hráčů nemělo, ale situace si to prý žádaly), kteří nestáli dost blízko. Bulls bolestivě inkasovali i z útočných doskoků, jen v poslední čtvrtině to bylo osm bodů. A rozehrávač White byl na hřišti ponecháván i přes narůstající počet chyb. V úvodu čtvrté čtvrtiny, kdy hosté ještě vedli o 10, byl dokonce na pozici 1 už i po dřívějším návratu Tomáše Satoranského.

Domácí se po dvou trojkách Paula dostali 2:41 do konce do vedení 104-100, hosté včetně Satoranského (v nájezdu) vršili ztráty a kouč Boylen už 82 sekund do konce přišel o poslední timeout, když po rozskoku u videa nechal řešit, jestli domácí Adams během rozskoku nezatáhl jako první za ruku Cartera, což mu jeho pivot signalizoval, a vypadalo to tak i z opakovaných záběrů. Sudí si však podrželi svůj původní verdikt, jímž byl faul Cartera na Adamse (a za neúspěšnou challenge hosté přišli o time), načež Paul si vzápětí vynutil šestky na 106-102.

„Rozhodně mě stáhl. Cítil jsem to a vím, co na rozskoku dělá, rozhodčí jsem na to i upozornil, ale oni tvrdili, že mě nezatáhl,“ zlobil se Wendell Carter.

LaVine ještě ze šestek a nájezdu srovnal, aby pět sekund do konce byl pod košem zblokován Paul, jenže míč se k němu vrátil, a když s ním byl na zemi, stihl si vzít time. A po výhozu z autu byl Carterovi písknut faul na míč přijímajícího Adamse, který první šestkou o desku rozhodl, aby druhou domácí doskočili a Paul šestkami zápas zavřel definitivně.

Satoranský začal zápas aktivně – dvěma získanými míči při hře domácích přes Adamse, trojkou, floaterem i asistencí do pick-and-rollu Carterovi, proměnil i se štěstím vybojované šestky a střídal po 6:20 za vedení 8-20. Vedení narůstalo i s náhradníky, nejednou i z brejkových situací, a Satoranský se vrátil 6:38 do poločasu za 28-53, nabil do nájezdu LaVineovi a z vlastního průniku na alley-oop dunk Carterovi. Ve třetí čtvtině snadno najel 1 na 1, přidal asistence na trojky LaVinea a Dunna a střídal po 8 minutách za 68-85. Vrátil se do čtvrté části za 82-90, ale lavinu už z křídla nezvládl zastavit ani on. Ještě tu asistoval na dvojku Markkanena, zblokoval nájezd Schrödera, přidal 2 body z otočky pod košem na 98-100, ale to byl pět minut do konce jeho poslední výrazný zápis.

V utkání posbíral 11 bodů (z pole 9/4, -6), 6 asistencí na 1 ztrátu, 6 doskoků, 3 zisky a 1 blok za 33 minut. Další rozehrávači dopadli takto: Dunn (při absenci Portera dál v základu) 5+5 asistencí na 1 ztrátu, +6 za 30 minut, White 2+5 asistencí a -1 za 20 minut a Arcidiacono 12+2 asistence a -6 za 11 minut. Dvojciferně stříleli i LaVine (39), Markkanen (13), Carter (12) a Valentine (10). Za domácí zářili Paul (30+10 doskoků a 8 asistencí, trojky 8/6), Gallinari (22) a Schröder (18).

Bulls dominovali zpod koše (36-58), při dvojnásobně menším počtu ztrát (navíc 17 zisků) měli i o 18 střel víc, ale také doskočili jen 37 míčů (5 v útoku!) a fatálně zaostali v trojkách (34/16 - 31/9) i šestkách (dané 23-11).