Bulls v MSG ztratili neztratitelné!

29.10.2019 - red
počet přečtení: 227
vytvořeno 29.10.2019, upraveno 29.10.2019

ČTVRTÝ ZÁPAS TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA BULLS Kouč Chicaga Jim Boylen se zdál být poměrně ostrým chlápkem, který si nebere servítky. O to víc překvapuje nebývalá míra tolerance k lenosti, nedisciplíně a neúsilí týmu v herních činnostech nevyžadujících talentové předpoklady. Když se přidá jeho sázka na stále stejné rotace bez ohledu na vývoj zápasu, včetně těch se třemi rozehrávači, kteří jsou rozehrávači jen na papíře, může z toho vypadnout i bolestivá porážka (105-98) v neprohratelném zápase s tragickými a dosud nevítěznými Knicks v Madison Square Garden. A to jen a pouze kvůli téměř nulové aktivitě týmu na obranném doskoku. Ve dvou až třech silově disponovaných mužích útočně doskakující Knicks tak nejenže celkem 26 body z 25 útočných doskoků vymazali původně až 18bodové manko, ale ještě vyhráli posledních 3:33 15-0, čímž obrátili celý zápas, ve čtvrté čtvrtině vedeni ex-Bullem Portisem, který v koncové sekvenci na vše stačil skoro sám. A Bulls mají za sebou na doskoku nejhorší zápas (63-38, včetně týmových dokonce 74-44) od 1. března 2010.

Při absenci domácího guarda Dennise Smithe (úmrtí v rodině) měl přitom druhý nejmladší tým ligy utkání od začátku jako na stříbrném podnose. Poté, co Knicks minuli 13 z prvních 15 střel, poměrně snadno se hosté prostříleli až k vedení 15-33. Tomáš Satoranský za svých prvních 6 minut ve hře (do vedení 6-14, střídal jej Dunn, který přišel na kurt jako první střídající rozehrávač, ještě před Whitem) nebyl vidět ve statistikách, protože stejně jako celý zápas především řídil útok, vytvářel pohodlné zakončovací situace pro spoluhráče a míč odkládal dál i v situacích, kdy by 90 procent hráčů už dávno střílelo. A když se ve druhé půli zaktivizoval i v tomto segmentu hry, střelecky se mu nedařilo. Zápas tak skončil jen na 2 bodech (z pole 5/1, -4), 5 asistencích na 1 ztrátu, 3 doskocích a 1 zisku za 27 minut.

Zápas se hostům poprvé začal vymykat z rukou ve druhé čtvrtině, kdy se domácí (do půle 12 útočných doskoků) i přes 12 poločasových ztrát začali dostávat blíž. Přitom při jen o patro zodpovědnějším obranném doskoku mohli Bulls už v první půli zápas nezvratně rozhodnout. Takhle ale skončila jen 42-52 v jejich prospěch. Satoranský ve své závěrečné šestiminutovce první půle (od 28-40) nabil na podkošová zakončení LaVineovi a Carterovi, druhému jmenovanému pak ještě na dlouhou dvojku.

V úvodu třetí čtvrtiny pak rozjížděl pro spoluhráče jednu výbornou pozici za druhou (ač nečárkoval asistence), ale při dalších propadech týmu na obranném doskoku odcházel po 7,5 minutách za stále jen 10bodového vedení (61-71).

Dlouzí Bulls (zejména Kornet s Youngem) pak odpalovali trojky, které jako ve většině zápasu nechodil nikdo doskakovat, obrana pouštěla podkošové Knicks k dalším a dalším snadným průnikům až k obruči a neefektivní útok tentokrát řídil z rozehry Arcidiacono.

Ve čtvrté části pokračovala špatná selekce zakončení Bulls a Portis tak přivedl domácí už za vyrovnáním na 88-88. 6:40 do konce přišel zpět Satoranský a svou největší aktivitou v zápase zosnoval únik na 90-98, když nabil na dunk Markkanena, po svém útočném doskoku najel a zakončil přes Portise a poté vyzval asistencí ke trojce Markkanena, střelecky stále spíš matného a v obraně a na doskoku málo výkonného.

3:20 do konce se zdálo, že by mohlo jít o rozhodný únik. Opak byl však pravdou. Bulls už dál neskórovali ani bod. Srazil je výběr zakončení a trvající pasivita na útočném doskoku i při lámání chleba, a předvším děravá obrana ponechávající soupeři doskoky (dokonce i po trestném hodu) i zakončení odkudkoli. A Bobby Portis (28+11 doskoků, trojky 4/4) neváhal tohle všechno využít a stát se oslavovanou hvězdou večera v Madison Square Garden.

Za stavu 103-98 ještě zaujala situace, kdy Satoranský jasně takticky fauloval, ale sudí to nechali být a dovolili Knicks hrát dál a ušetřit další důležitě sekundy.

Vedle Portise se Knicks (minuli 12 z 32 šestek) opřeli o pět dalších dvojciferných střelců, ponejvíce z podkošové linie. Za z tojek jen 25procentní Bulls (v sezoně zatím 27) kontrovali často neuváženě zakončující LaVine (21), dále pivot Carter (20+10 doskoků) a power forwardi Markkanen (18) a Young (15).

Tým má po čtyřech zápasech bilanci 1-3.