Bulls děkují za porážku kouči Boylenovi

06.11.2019 - red
počet přečtení: 368
vytvořeno 06.11.2019, upraveno 06.11.2019

OSMÝ ZÁPAS TOMÁŠE SATORANSKÉHO ZA CHICAGO S OHLASY Snad jen diváci, kteří do United Center chodí hlavně na hamburger a pokecat v zápasové kulise, a pak ještě zarytí příznivci Cobyho Whitea, kteří od startu sezony požadují vsazení sedmičky letošního draftu do základu Bulls namísto lídra šestého týmu světa, nad tímhle představením kouče Chicaga Jima Boylena nekroutili většinu druhé půle hlavou. Když si tým skvělou hrou v útoku i solidní obranou vybudoval až 19bodové vedení, stáhl trenér 16 minut do konce za stavu 85-67 v domácím duelu s Lakers své hlavní opory včetně Tomáše Satoranského, aby podle obvyklého schématu, v němž aktuální skore nehraje žádnou roli, dostali prostor tři malí záložní rozehrávači naráz, ač soupeř nechal na kurtu své dvě hlavní hvězdy Davise (dočasně) a především Jamese, a všichni věděli, že Lakers právě přes Jamese půjdou tvrdě za pokusem o obrat. K němu pak podle očekávání i došlo, když hosté, v tu dobu už se svou druhou vlnou vedenou Kuzmou, odstartovali čtvrtou část trhákem 16 k nule, během něhož si Jim Boylen odmítl vzít timeout, nebo vrátit hlavní hráče do hry dřív než podle schématu. Vše tak dopadlo, jak muselo – porážkou číslo 6 v osmém utkání (112-118) po druhém poločase ztraceném 47-70! A trenér, jehož tým se letos chtěl dostat do play-off a rozhodně nechtěl opakovat 22 výher z minulé sezony, pak překvapil řadou prohlášení…

„Protože chci rozvíjet střídající hráče a celý tým. Mám tu 15 hráčů a budu je využívat i v těchto úsecích a oni se naučí hrát vítězný basketbal,“ odpověděl po utkání na to, proč vrátil základní osu do hry ve 4. čtvrtině tak pozdě.

„Musíme na to přijít a musíme se to naučit. Chci mít někoho, kdo převezme kontrolu nad utkáním. Tam se musíme ještě zlepšit. O timeoutu jsem přemýšlel, ale timeout nemá co dělat s odstavováním při trestných hodech a pohybem míče k dalšímu hráči,“ odvětil pro změnu na to, proč si oddechový čas při kritické fázi utkání nevybral dřív. Kormidelník sice vzal kolaps ze 4. čtvtiny na sebe, ale to fanoušky málo uspokojí, když se totéž opakuje v každém druhém zápase.

Příznivci Bulls musejí být po takové porážce naštvaní o to víc, že Bulls dlouho měli dění v ruce a místy Lakers až drtili. Nesměli však ani na chvíli polevit a nemohli si dovolit libovolné střídání, jaké by prošlo leda v přípravném zápase. Kouč Lakers Frank Vogel tak musel při pozápasovém podávání rukou svému bývalému asistentovi vřele poděkovat. Mimochodem - v prohlášení do médií jej označil za jednoho z nejmazanějších odborníků, s jakým v kariéře spolupracoval.

I když LeBron James hned v úvodu nabil na alley-oop dunk McGeemu a sám pak k dalšímu snadno najel přes Portera, byl to Tomáš Satoranský, kdo brzy začal udávat utkání tón svou dirigentskou taktovkou. Po uvolnění do crossoveru přes Jamese parádně nabil do seběhu Carterovi, v obraně si pak včas přivolal efektivní výpomoc při převzatém krytí Davise, po útočném doskoku týmu vyzval k otevřené trojce LaVinea, jemuž vzápětí poslal skvěle míč i do úspěšného back-dooru, aby se sám trefil z floateru.

Po dvou trojkách kolegů pak svým pasem do brejku vydělal 2 (minuté) šestky pro Cartera, sám nevyužil položení míče do koše z alley-oop pasu a střídal po 7 minutách za 15-15. Druhá vlna sice začala dvěma ztrátami, ale pak rozjela festival zisků, Whitem tažených brejků a útočných doskoků, hvězdný power forward Lakers Davis byl ve hře po vystřídání (aktuálního rozehrávače) Jamese bezradný, ale i po Jamesově návratu ve druhé čtvrtině Bulls pokračovali v budování vedení (až 40-26).

Lakers pak stáhli i z řady oteřených střel na 44-40, aby to po třech trojkách Bulls a dobré cirkulaci míče bylo za 3 minuty 57-40. Satoranský se vrátil až 4 minuty před půlí za (55-40) a byl u navýšení vedení na 63-44 s převahou Bulls zpod koše 28-14.

Ve třetí čtvrtině základ nabyté momentum udržel, Satoranský tu asistoval na seběh s faulem LaVineho, uprostřed šestky zastavil vnikání Jamese, sám úspěšně najel do koše, když James se na něj neobtěžoval vypomoct, vzápětí od Jamese získal i faul, poté asistoval na trojku Markkanena (ač asistence byla připsána LaVinemu), účinně pod košem vypomohl na Davise, aby chvíli na to získal v obraně další míč a 16 minut do konce odcházel střídat za vedení o 18 s vírou, že tentokrát to vyjde.

Jenže druhá vlna pak nechala Jamesovi každý koš, který chtěl dát, a útok včetně doskoku přestal existovat. Míč přestal kolovat, White začal hrát příliš samostatně nebo fauloval střelce při trojce, přidávaly se minuté šestky a ztráty včetně útočných faulů nebo opakovaná neodstavení při trestných hodech soupeře, jejž v úvodu 4. části při už nutném odpočinku Davise s Jamesem nakopl Kuzma, kterému dali Bulls každý nájezd, o který se pokusil. Po startu do čtvrtého dějství se šňůrou 0-16 to tak rázem bylo 93-96 a apokalypsu už nezastavil ani pozdní návrat hlavních opor.

Satoranský přišel 9 minut do konce ještě za vedení 93-91 a několik minut se dokonce vzájemně bránil s Jamesem. LaVinemu asistoval na dvojku, pak ale při jeho předávce míče stejnému hráči na metrovou vzdálenost došlo ke ztrátě s brejkem Lakers na 97-101. LaVine poté odpálil air ball, pak Bulls nechali hostům otvřenou trojku na 97-104 a po ztrátě Cartera Howard s Jamesem vysunuli vedení hostů až na 97-109. Ve zbylém čase Satoranský už jen asistoval LaVinemu do nájezdu a trefil trojku, aby utkání končil na 7 bodech (z pole 5/3, -10), 6 asistencích na 1 ztrátu, 4 doskocích a 1 zisku za 27 minut. Ze záložních rozehrávačů se tentokrát dostali do hry White (18+4 asistence na 2 ztráty, +1, z pole 15/7, 24 minut), Dunn (9+3 zisky a 2 asistence na 1 ztrátu, -7, 17 minut) a Hutchison (5 bodů, 1 ztráta, +6, 15 minut).

Tým kromě Whitea střelecky vedli LaVine (26+7 asistencí), Porter (18) a Carter (11+11 doskoků). Hosty (bez Ronda, Cousinse, Bradleyho) táhli James (3. triple v řadě za 30+11 asistencí a 10 doskoků), Cook (17), Kuzma a Davis (po 15). Domácí před 21.193 fanoušků (vyprodáno) sice přestříleli soupeře z trojek (14-11) a z brejků (26-14), ale nedali 11 šestek, schytali 10 bloků a nakonec zaostali zpod koše 48-52.

S bilancí 2-6 jsou jednu výhru Knicks od sdílení úplného dna Východní konference.