Buďte profesionálové, káže Donovan

28.12.2020 - red
počet přečtení: 176
vytvořeno 28.12.2020, upraveno 28.12.2020

ECHO ÚVODU SEZONY BULLS S VIDEOOBLOHOU Poté, co v sestavě zůstalo 13 z 15 hráčů z bídné minulé sezony a tým tři čtvrtě roku neodehrál jediný zápas, se úvodní bilance Chicago Bulls (0-3) nezdá být zase tak překvapivá. Co však udeřilo do očí, to je velikost výprasků, jaké celek schytal v prvních dvou utkáních s Atlantou (104-124, s nejvyšším mankem až o 40) a Indianou (106-125 s nejvyšším mankem o 30), kdy týmům hostů nebyl ani v jednom případě soupeřem. A když s Golden State konečně měl šanci, v závěru se o ni sám dokázal připravit (128-129). Vavříny ověnčený nový kouč Billy Donovan proto už záhy začal bít na poplach a i do médií hráče nemálo sepsul, když o nich dokonce mluvil ve třetí osobě plurálu, čímž se zřejmě cíleně vyhnul osobě první.

Jeho klíčová výtka po dvou vysokých porážkách směřovala k malé psychické odolnosti hráčů, kteří podle něj musí být jako profesionálové schopni se sami vypořádávat s nepříjemnými situacemi a propady v utkání, a musí se z nich také sami dokázat vykopat – a to co nejdřív. Právě tohle se týkalo především šňůr 0-21 a 0-18 ze druhé a třetí čtvrtiny proti Indianě, kdy Donovanův tým postihl vždy několikaminutový kolaps.

Dalším tématem je (ne)výkonnost, či přesněji na obou polovinách nevyvážená hra současné základní pětky (White, LaVine, Williams, Markkanen, Carter), která v úvodu sezony končí zápasy až příliš v minusu při pobytu ve hře, a to se trenér také chystá řešit, když naznačil, že první střídání se budou odehrávat dřív a naopak efektivnější pětice mohou dostávat delší minuty. Velkým problémem základní pětky je především obrana a nasazení v ní, neboť hráči jako White, LaVine nebo Markkanen v defenzivních činnostech rozhodně nevynikají.

Novým členem základu se stalo číslo 4 letošního draftu, small forward Patrick Williams, tedy jeden ze dvou nových jmen soupisky. Tím druhým je rezervní křídlo Garrett Temple.

I útok týmu bude muset co nejdřív vypadat jinak. A zdá se, že se to bude hodně týkat i „freestylera“ a lídra celku LaVinea, který si dosud střílel, odkud chtěl, bez ohledu na situaci a stav utkání. Nový viceprezident Arturas Karnišovas už před sezonou zdůraznil, že i jeho unikátní skórerské schopnosti budou muset zapadnout do týmového herního konceptu.

Stejný náhled sdílí i Donovan, podle nějž současná sestava je předurčena k tomu, že musí hodně běhat, musí napnout síly do maximální pohyblivosti, seběhů a vzájemně si pomáhat ke tvorbě dobrých střel, což týmu stále velmi chybí.

A teď trocha dat z prvních tří utkání. To první s notně posílenou Atlantou (Bogdan Bogdanovič, Gallinari či Rondo), kdy ještě kvůli preventivní karanténě nemohl nastoupit čtvrtý nejlépe honorovaný hráč Chicaga Tomáš Satoranský (a také Thaddeus Young), skončilo pro Bulls fiaskem už záhy, když v poločase při neexistující obraně ztráceli 59-83. Jasným lídrem vítězů byl se 37 body Trae Young, u domácích byli vidět LaVine (22) s Markkanenem (21), nyní již první rozehrávač White zaknihoval 9 bodů (z pole 11/2), 7 asistencí na 3 ztráty a byl -13 za 30 minut. Domácí drtily ztráty (17-23) a horší byli i z trojek (8-14) a v brejcích (12-23).

S Indianou se tým (dále bez Younga) držel do vedení 40-34, aby pak totálně zkolaboval, osmkrát v řadě minul z pole, i pod tlakem presujícího soupeře šestkrát ztratil, a byla z toho šňůra 0-21. Hned na startu druhé půle přišla další, tentokrát 0-18, a za stavu 56-84 bylo hotovo. Většina týmu v zápase ani nepředstírala nějaké defenzivní úsilí, což rezultovalo v neuvěřitelnou disproporci v bodech zpod koše (34-76).

V útoku pak tým střílel s pouze 37procentní úspěšností. Pacers měli hned tři 20bodové střelce Warrena (23), Sabonise (triple double za 22+11 asistencí a 10 doskoků) a Oladipa (22, trojky 5/5). Za domácí snesli nejvíc bodů LaVine (17), Markkanen (16) a White (12+3 asistence na 4 ztráty, z pole 10/4 a -16 za 25 minut), nicméně byl to autor 6 bodů (z pole 5/2, -1 za 25 minut), 9 asistencí (na 3 ztráty), 4 doskoků, 2 zisků a 1 bloku Satoranský, kdo byl serverem ESPN vyhodnocen – ve své premiéře pod novým koučem - jako nejlepší hráč Chicaga.

Do utkání naskočil za Whitea po 6 minutách za vedení 18-14, nabil na podkošové zakončení LaVineovi, sám úspěšně najel, po čtyřech minutách se k němu přidal White, Satoranský poté asistoval na dvojku Portera, získal míč v obraně, zblokoval nájezd Holidaye a střídal po 8 odehraných minutách za stavu 35-31. Vrátil se za počínající krize 5:30 do půle za stavu 40-49, vyzval ke trojce Markkanena, skóroval z útočného doskoku a odcházel za poločasového skore 56-66.

Ve třetím dějství přišel po necelých 4 minutách za 56-82 (za Whitea), nabil k podkošovému zakončení Markkanenovi, Porterovi i Gaffordovi, na trojku Templeovi, k další vyzval po vlastním útočném doskoku Whitea a střídal 10 minut do konce za 73-103. Ještě jednou se pak vrátil 6:30 do konce za 88-109 (za Templea). Asistoval tu na trojku Valentinea, přidal vlastní šestky a naposledy odešel 5 minut do konce za 96-114.

Trojkovou přestřelku (17-18) s Warriors (bez Draymonda Greena) Bulls (dál bez Younga) zbabrali dvojnásob větším počtem ztrát (24-12). Měli tak o 18 střel méně a nespasil je ani jednoznačně ovládnutý doskok (67-48). Ač v druhé půli byli domácí většinou mírně vpředu a ještě 4 minuty do konce vedli o 9, hektický závěr nezvládli. Nejdřív nechali hosty po trojitém útočném doskoku srovnat na 126-126. LaVine ještě samostatnou akcí pět vteřin do konce dal Bulls poslední vedení, svůj průnik ale provedl příliš brzy a hosté po timeoutu mohli vhazovat na útočné půlce. Příliš ke koši stažený pivot Carter nechal na perimetru dva útočníky operovat s míčem proti osamocenému Satoranskému a křídelník Damion Lee přes něj dokázal trefit těžkou vítěznou trojku.

Za Golden State kraloval Steph Curry (36), u domácích odpovídali LaVine (33), Markkanen (23), Carter (22+13 doskoků) a White (20+5 asistencí na 3 ztráty a -7). Střídající Satoranský nezažil povedený zápas a měl tak jen 3 body (z pole 3/1), 1 doskok, 3 asistence na 3 ztráty a byl -3 za 23 minut.

Whitea poprvé nahradil po 7 minutách za stavu 12-14, nabídl dunk Hutchisonovi, trojku Markkanenovi a dvojku Carterovi a po několikaminutovém spolužití s Whitem šel ze hry po 11 minutách odehraných v kuse za vedení 41-40. Jeho druhá šichta nastala po 8 minutách třetí čtvrtky za vedení 83-76 (opět měnil Whitea), kdy i jeho tři chyby zapadly do ztrátami zapleveleného úseku Bulls, kteří tak pomáhali hostům držet se na blízku.

V úvodu poslední části Satoranský proměnil s faulem svou jedinou trefu a necelých 7 minut do konce jej nahradil White za vedení 110-104. Čech se pak ještě vrátil na posledních 2:25 (od 122-118). 46 sekund před koncem neuspěl se svou „trenérskou výzvou“ domácí kouč Donovan a za trest přišel o timeout, který by býval mohl využít po trojce Leeeho, kdy ještě do konce utkání zbývalo 1,7 sekundy.