Böhmův parťák No.1 a další hitovky draftu

30.07.2021 - red
počet přečtení: 484
vytvořeno 30.07.2021, upraveno 30.07.2021

Ještě před rokem s ním na akademii Montverde mohl trénovat i český reprezentant David Böhm, který už tehdy nejlepšího středoškoláka Spojených států označil za jedničku draftu NBA 2021. A tak se nyní i stalo. Devatenáctiletý 203 vysoký rozehrávač Cade Cunningham byl na čísle 1 zabrán Detroitem. Pistons, kteří první volbu měli poprvé od roku 1970, se nejspíš mají nač těšit. Teenager ve své jediné univerzitní sezoně zářil v dresu Oklahoma State průměry 20 bodů, 6 doskoků a 3,5 asistence a sklidil i řadu individuálních ocenění.

Podle očekávání dopadly i další dvě volby, když si Houston vzal explozivního shooting guarda Jalena Greena a Cleveland produktivního podkošového chasníka Evana Mobleyho. Na čísle 4 Toronto volilo Scottieho Barnese a na čísle 5 Orlando Jalena Suggse.

Oklahoma, jež si loni zabrala Víta Krejčího, opět lovila mimo USA, když si na čísle 6 zabrala 18letého dvoumetrového australského rozehrávače Joshe Giddeyho, letos působícího v australské lize. Mimo jiné se blýskl i v přípravě na olympiádu, když za národní tým nasázel v Las Vegas 14 bodů Nigérii.
 


Oklahoma měla v prvním kole ještě ”picky” 16 a 18, z nichž první proměnila na další draftové volby a druhý v získání 20letého Treho Manna z floridské univerzity, což je další téměř dvoumetrový rozehrávač.

Ve druhém kole pak přidala po směně s New Yorkem i forwarda Jeremiaha Robinson-Earla z univerzity Villanova a také shooting guarda Marylandu Aarona Wigginse.

Chicago získalo na 38. místě 21letého 196 vysokého playmakera Aya Dosunma, který jako chicagský rodák dovedl univerzitní tým Illinois v minulé sezoně k jedné z nejlepších bilancí celých Spojných států, a to i díky průměrům 20 bodů, 6 doskoků a 5 asistencí, jež z něj udělaly podle řady hodnocení člena nejlepší pětky první divize.

Tomáš Satoranský, kterému 1. srpna vedení Bulls buď potvrdí i druhých pět milionů dolarů na nadcházející sezonu, nebo se jej pokusí směnit, má podle zámořských zdrojů řadu zájemců o své služby a těsně před rozhodující bitvou s USA na olympiádě v Tokiu tak netrpí nouzí o napínavé chvíle.

V prestižním prvním kole draftu byli mezi třiceti mladými muži vybráni jen čtyři Evropané, a z toho pouze dva přímo z Evropy.

Orlando si na čísle 8 vzalo z univerzity Michigan německého forwarda Franze Wagnera,  mladšího bratra  Moritze Wagnera z Orlanda. Na čísle 16 byl draftován turecký pivot Alperen Sengun (výkupné z Besiktase jej bude stát “jen” 777.000 dolarů), který hrál olympijskou kvalifikaci proti Čechům, na čísle 23 si Houston zajistil španělského power forwarda Usmana Garubu, který nyní hraje na olympiádě, a který nebude mít odchod do NBA z Realu Madrid snadný kvůli obřímu smluvnímu buy-outu 3 milionů eur.

Na čísle 30 si pak španělského centra Santiho Aldamu z univerzity Loyola Maryland překvapivě zabral Memphis.

Ve druhém kole šli na řadu litevský guard Rokas Jokubaitis (číslo 34 do New Yorku, nejspíš zůstane v Barceloně, kde nedávno podepsal smlouvu), portugalský centr Neemias Queta (číslo 39 z Utah State do Sacramenta, vůbec první Portugalec dějin vybraný v draftu, pokud by mu klub dal smlouvu, byl by i prvním Portugalcem v NBA), francouzský guard Juhann Begarin (číslo 45 do Bostonu), srbský centr Filip Petrušev (číslo 50 do Filadelfie), gruzínský power forward Sandro Mamukelašvili (číslo 54 do Milwaukee), srbský pivot Balsa Koprivica (číslo 57 do Detroitu) a řecký guard George Kalaitzakis (číslo 60 do Milwaukee).

Celkem se tak dostalo na 11 Evropanů, což je o tři více než loni. Jen pět borců z této jedenáctky ovšem nehrálo v NCAA (Sengun, Garuba, Jokubaitis, Begarin a Kalaitzakis).