Blíží se konec zdatného komunikátora?

22.03.2021 - red
počet přečtení: 758
vytvořeno 22.03.2021, upraveno 22.03.2021

AKTUÁLNĚ Z CHICAGA Jako by se k tomu i přes občasná plusová znamení schylovalo už od konce minulé sezony, kdy poprvé dostal přednost v základu Chicago Bulls tehdejší novic v NBA Coby White. Ten zahájil ve stejné pozici i letošní sezonu, a až když základ Bulls v sestavě LaVine, White, Williams, Carter, Markkanen měl do prvního střídání nejhorší skore v celé lize, přimělo to kouče Donovana (dá-li se mu to zdůvodnění věřit) k činu - rozuměj k navrácení Tomáše Satoranského ke kormidlu při vyplouvání do zápasů. Ani různá pochvalná vyjádření trenéra po této změně a vyjma pár zbytečných ztrát výtečný výkon v nedělním duelu v Detroitu ale neodvrátily toto pozápasové vyjádření Billyho Donovana - ”rozehrávku jsme museli řešit ve sboru”.

Po 21 ztrátách v chybovosti nejhoršího celku ligy tím jinými slovy chtěl říct - ”hledáme výraznou posilu na pozici 1”. A tu si prý litevsko-americké vedení vyhlédlo v Lonzovi Ballovi z New Orleans, za nějž už podle Ringeru nabídlo českou jedničku a volby v druhém kole draftu. Kluby mají čas na trejdy - ještě v rámci této sezony - do tohoto čtvrtka, další změny by ale mohly přijít na řadu i v létě, po němž má Satoranský garantovanou už jen polovinu ze třetího a posledního roku svého kontraktu v Chicagu.   

O služby výborného obránce Balla, který letos zlepšil i své trojky (38,5 procenta při 8 pokusech na utkání, průměry 14 bodů a 5,5 asistence, bodově je tak dvakrát produktivnější oproti Satoranskému, který ale byl většinu sezony náhradníkem), je ale větší zájem, chtějí ho údajně i Atlanta (spolu s Bulls má mít největší šanci), New York či Clippers, kteří patří ke kandidátům na poslední kola play-off, a Čech s několika výběry z druhého kola by Pelicans nestačil. Měli by proto jako bonus žádat kvalitní "pick" z prvního kola.
 


Navíc v létě by Ball jako ”restricted free agent” (může vyjednávat s jinými kluby o nové smlouvě, ale jeho stávající klub ji pak může dorovnat a ponechat si ho), měl lepší vyjednávací pozici a nejspíš i větší výběr, který v rozehrané sezoně s účastí deseti celků z každé konference v play-off (opor se nyní nikdo nebude chtít lacino zbavovat) není příliš velký.

Jedním z faktorů ve hře je i věk a dlouhodobý výhled. Satoranskému, který zatím za svých pět zápasů v základu točí  9,2 bodu, 7 asistencí a 1,6 zisku, bude letos na podzim třicet, téměř dvoumetrovému Ballovi teprve 24. V zámoří o něm hovoří ve srovnání se Satoranským jako o ”upgradu” na rozehře, po letošní sezoně si ale bude nárokovat i pořádnou smlouvu.

Co nyní trochu udivuje, je výběr hráčů nového vedení Bulls v nedávném draftu, kdy při potřebě vzít kvalitního rozehrávače, kterých v draftu bylo na výběr víc, sáhlo po křídlu Williamsovi.   

Ve hře za Balla je prý i Markkanen, který by se ale Pelicans nyní nijak zvlášť nehodil, navíc jde o katastrofického obránce, jejž si soupeři v ofenzivě vybírají za častý cíl, což ukázal i úvodu posledního duelu v Detroitu.
 
Na závěr ale přece i jedna nadějnější věta kouče Donovana na adresu českého svěřence, byť i tenhle Američan jako velmi zdatný verbální diplomat dobře ví, že pár hřejivými slovy nemůže urazit:

”Tomáš je ve hře velmi dobrý komunikátor, aspoň se mnou to platí. Nadhazuje třeba - ”Hele, neměli bysme zkusit na soupeře tohle?” Pořád myslí na ostatní, jak je může zorganizovat a pomoct jim. To od něj jako veterána oceňuju.”