Bez LaVinea výjimečný triumf i po kolapsu

03.03.2020 - red
počet přečtení: 197
vytvořeno 03.03.2020, upraveno 03.03.2020

ECHO 21. VÍTĚZSTVÍ BULLS Ten vysoký oblouk z půlky letěl zatraceně dlouho a hlediště v United Center sledovalo trajektorii míče se zatajeným dechem. Pokud by Luka Dončič, který tyto pokusy běžně trénuje, proměnil, museli by Bulls zřejmě vracet vstupné. 23 sekund do konce domácího duelu s Dallasem vedli při svém výhozu na útočné polovině 107-99, aby ho ranou Dončiče ještě mohli ztratit. Nejdřív se jediní dva hráči na útočné půlce White s Youngem nedokázali uvolnit pro výhoz, Tomáš Satoranský musel míč poslat až pod svůj koš, ale míč zachytil soupeř Kleber, který okamžitě zadunkoval. Vzápětí nezkušený Mokoka, hrající 11. zápas v NBA, vyhodil zpod koše do rukou hostů znovu a Finney-Smith trojkou snížil 15 sekund do konce na tři body. Chicagský Young poté proměnil aspoň jednu šestku a po další trojce Smithe na 108-107 posunul domácí Carter skore svou druhou šestkou (kdy už se nabízelo spíš nahození na obruč) na konečných 109-107. To zbývalo už jen 2,6 sekundy a čas Dončičova dalekonosného pokusu. Bulls nakonec se štěstím uhájili svou teprve druhou výhru sezony nad týmem s kladnou bilancí a na play-off jim teď chybí 5 vítězství s tím, že Brooklyn má k dobru dva zápasy navíc.

Byl to z mnoha ohledů výjimečný zápas. Tím hlavním byly vedle výsledku sestavy. Hostům chyběli Porzingis, Seth Curry a Brunson, domácím poprvé v sezoně lídr LaVine (natažený kvadriceps), dále Markkanen, Dunn a Hutchison. Zpět už ale byli Valentine (17 bodů v základu) a především Porter (vrátil se po čtyřměsíční absenci), který se hned v první půli rozjel k velkému výkonu a svými 18 body za 17 minut přispěl k obří náhradnické převaze domácích (60-19). 19 bodů z lavičky přihodil rozehrávač White (5 asistencí na 4 ztráty a +4 za 32 minut) a 10 body s 2 asistencemi na 1 ztrátu (+7 za 20 minut) další dirigent Arcidiacono.

Klíčovou roli zejména v zásadní třetí čtvrtině (33-17) ovšem sehrál i Satoranský, který tu byl u obratu ve skore a zápas končil na 11 bodech (z pole 10/5, -9), 6 doskocích, 5 asistencích na 2 ztráty a 1 zisku za 31 minut. Spolu s Whitem už je jediný, kdo má z týmu odehraných všech 61 zápasů. Šestým dvojciferou za absence LaVineho méně čitelného týmu byl power forward Young (12).

Zápas Satoranský začal v obraně na střelci Hardawayovi a i přes své úspěšné zakončení z brejku přes Dončiče musel skousnout úvodní Dončičem způsobené manko 6-15. Vzápětí ale pod košem asistoval na alley-opp Gaffordovi a také na dvojku Whiteovi a Bulls snížili na dva body, aby chyby dvou dalších rozehrávačů domácích i obr hostů Marjanovič způsobily novou 12bodovou díru ve skore, čemuž nezabránilo ani místy až ztrojování Dončiče, po němž museli Bulls náročně rotovat.

Satoranský střídal po 8 minutách za 13-19, za jeho absence ve hře se ale rozjel rychlými 10 body Porter, tým se prosazoval z útočných doskoků a český playmaker se vrátil 8 minut do půle za 36-34. Kouč Boylen mu tady zrušil ne právě citlivým vyžádáním timeoutu asistenci na koš Arcidiacona, Čech pak dvakrát fauloval Dončiče a po jeho útočném doskoku trefil trojku Valentine (do půle 15 bodů). I tak ale šli Bulls do šaten za manka 48-57.

Třetí čtvrtku pak Satoranský zahájil při zlepšené obraně týmu (Dallas tu měl 6 ztrát) skvěle, v brejku asistoval na dunk Carterovi, trefil se z driblinku i z nájezdu, po jeho útočném doskoku skóroval s faulem Young, po vykrytí nájezdu soupeře asistoval Whiteovi na trojku, obranou zepředu vykryl přehoz na obra Marjanoviče, přidal floater přes stejného soupeře a střídal po 8 minutách za stavu 70-70.

Po aktivitě Arcidiacona s Porterem Bulls vedli až o 9, ale pak příliš spěchali a o náskok přicházeli. Satoranský se vrátil 7 minut do konce za 93-90, hned trefil trojku, Gaffordovi nabil na parádní alley-oop dunk s faulem, v útoku mu za lehké odhození zdatně filmujícího soupeře při driblinku byl odpískán pátý faul a pak už přišel čas závěrečného dramatu.

Bulls byli před 18.407 fanoušky lepší zpod koše (60-50), ve ztrátách (14-18, Dallas 13 ve druhé půli) a na útočném doskoku (12-9). Mavericks sytili Hardaway (26), ve druhé půli už unavenější Dončič (23+9 asistencí), Finney-Smith (18), Marjanovič (14+12 doskoků) a Kleber (13+10 doskoků).