17. titul Lakers a James v 35 MVP

12.10.2020 - red
počet přečtení: 139
vytvořeno 12.10.2020, upraveno 12.10.2020

NBA po 356 dnech od začátku své nejdelší sezony korunovala 11. října své nové šampiony. Těmi se stali poprvé od roku 2010 a posedmnácté celkově, což je vyrovnaný rekord ligy (Bostonu), Los Angeles Lakers, vedení LeBronem Jamesem, který v šestém utkání Finále zapsal svůj 28. play-off triple double (28+14 doskoků a 10 asistencí, lepší je se 30 už jen Magic Johnson) a byl vyhlášen MVP Finále. Jeho tým v úvodu zaskočil soupeře z Miami, kterému se po čtyřzápasové absenci vrátil rozehrávač Dragič, enormně intenzivní obranou, brzy si vybudoval velký náskok a po poločase 64-36 se odrazil ke čtvrtému vítězství v sérii (106-93). James má nyní již čtyři tituly, jež získal se třemi různými kluby. A jako první si vysloužil cenu pro MVP Finále ve třech různých týmech. V pětatřiceti je zároveň druhým nejstarším MVP Finále všech dob.

Kouč Lakers Frank Vogel pozměnil po porážce v pátém utkání základní pětici, když Davise posunul na pozici centra a namísto centra Howarda vložil do hry guarda Carusa, aby zvýšil mobilitu a rychlost celé pětice. Za příliš chybující Heat se od počátku nechytil jejich lídr Butler, který odkládal příliš míčů v nájezdech na spoluhráče. Za Lakers odehrál excelentní zápas rozehrávač Rondo, který má titul i s Bostonem z roku 2008, a který se v neděli zaskvěl 19 body při třech trojkách i spoustě šikovných nájezdů.

Dokonce 28bodové poločasové vedení, k němuž Lakers v utkání vystřelili, je druhé nejvyšší ve finálové historii. Lakers se zapsali do dějin i dokonalou sezonní bilancí 57-0 (základní část i play-off), pokud byli ve vedení před 4. čtvrtinou.

Frank Vogel uspěl hned ve své první sezoně u kormidla týmu. LeBron James jako rozehrávač ve své 17. sezoně v NBA poprvé vedl celou soutěž v asistencích.

„Pokud musím něco dokazovat, žene mě to dopředu. Bez ohledu na to, co jsem dosud dokázal, stále se objevují pochybnosti, nebo srovnávání mých výkonů s „dějinami“ hry. Když mám tohle v hlavě, tak si říkám, proč ještě něco nedokázat, a to mě opravdu žene dál,“ vyhnul se James zmínění osoby Michaela Jordana, jehož otisk v dějinách basketbalu by chtěl jednou překonat.