Život a doba tří teenagerů z Baskonie

22.05.2019 - red
počet přečtení: 411
vytvořeno 22.05.2019, upraveno 22.05.2019

S ČESKÝMI TALENTY VE VITORII Český basketbal zanechal o víkendu ve španělské Vitorii zajímavou stopu. Postaral se o ni Jan Veselý, který byl v srdci Baskicka dekorován jako MVP Euroligy za uplynulou sezonu, coby první Čech v historii a také coby první podkošový hráč dějin soutěže. Pro tamní erudované publikum ale není jediným známým zástupcem českého basketbalu. O jeho dobré jméno se stará v mládežnickém programu Baskonie, jejíž elitní mužský tým patří už dlouhé roky ke smetánce Euroligy i španělské ACB, hned trojice českých mladíků.

Dva Ondřejové a dva Hustákové neboli Ondřej Hanzlík (na fotce uprostřed) a dvojčata Ondřej (na fotce vpravo) a Adam Hustákovi rozvíjejí svůj talent v barvách klubu z Vitorie. Ještě loni ale osamocenou českou vlajku nesl nejstarší z trojice, teď už sedmnáctiletý Ondřej Hanzlík. „Ve Vitorii jsem třetím rokem. Letos jsem začal s chlapama hrát třetí španělskou ligu. Nakonec jsme ji udrželi, takže letošní sezonu hodnotím velmi pozitivně. Těším se tu na další spolupráci,” pochvaluje si odchovanec rychnovského basketbalu.

V mužské konkurenci se jako nadějný junior má stále co učit a musí se vyrovnávat s výškovou i hmotnostní převahou soupeřů. K tomu mu pomáhá intenzivní basketbalový program. Devět tréninků týdně dělí rovnoměrně mezi juniory, muže a posilovnu. „Je to intenzivnější a většinou i delší než jsem byl zvyklý v Čechách. Trénink máme často i dvě a půl hodiny. Hodně hrajeme a zkoušíme herní situace. Byl to velký skok, ale cítím na sobě velký posun,” ohlíží se za třemi lety ve Španělsku Hanzlík.

Svůj posun rád porovnává i v mezinárodním měřítku. Loni byl vybrán do nejlepší pětky B-divizního evropského šampionátu do 16 let, letos míří na prestižní kemp Basketball Without Boarders. Tradiční přehlídku talentů, na které se některý z českých hráčů ukáže potřetí v řadě, spolupořádá NBA. A ta je i Hanzlíkovým snem: „Chtěl bych dojít až do NBA, anebo aspoň tady do Euroligy. Pokud nevyjde ani jedno z toho, tak snad jednoho dne budu hrát španělskou ligu.”


1695OTJ.jpeg

Úspěšná cesta krajana může inspirovat i o rok mladší dvojčata, jež k basketbalu předurčuje už jejich výška. Součástí Baskonie se bratři Hustákovi stali v srpnu loňského roku. „Byli jsme tu na zkoušce a pak nám poslali nabídku, jestli bychom tu chtěli zůstat. Přišel jsem ze školy a říkal mi to táta. V tu chvíli jsem tomu nevěřil. Časem mi to začalo docházet. Uvědomoval jsem si, jaké zlepšení v basketu mi to může přinést. Sedli jsme si s rodiči, pokecali o tom a během jednoho dne se rozhodli,” vzpomíná na zatím nejzásadnější krok ve své kariéře mladší z dvojice bratrů Ondřej.

Adam potvrzuje, že začátky nebyly v 15 letech daleko od domova bez základů španělštiny vůbec jednoduché. „Bylo to těžké hlavně kvůli řeči, protože jsme se vůbec nedomluvili. Úplně se mi změnil styl života. Musel jsem začít studovat jinak než dosud. Okolo basketu bylo taky všechno jiné.”

Základy zcela nového jazyka sourozenci ovládli už do Vánoc a pak už bylo vše radostnější. Adam všem, kdo budou ve stejné situaci, nabízí i jednu radu. „Důležité je začít s místními mluvit a nebát se toho.“

Dvojčata navíc měla výhodu. Roli jejich průvodce novou životní zkušeností na sebe vzal Hanzlík. „Všechno nám překládal. Pomáhal nám se tu zabydlet a vysvětloval, jak tu co chodí. Bylo to pro nás o hodně lehčí, než když on sem přijel jako první Čech,” skládá poklonu Ondřej Husták.

„Máme s bráchou apartmán a Ondra má další hned vedle nás. Jsme spolu často a hrajeme třeba nějaké hry, povídáme si nebo chodíme do města,” vykládá Adam. Přítomnost dalších Čechů se zamlouvá i tomu nejzkušenějšímu z českého tria. „Je to oživení. Jsem rád, že si s někým můžu popovídat česky,“ přizvukuje Hanzlík.
 


Basketbalové bratry nicméně v Baskonii částečně rozdělili. Adam hraje za kadety a trénuje s juniorským áčkem. To je hlavní tým pro Ondřeje, který byl navíc nominován i do výběru Baskicka. „Je to o to těžší, proti komu hrajeme. Já mám v týmu jednoho vysokého černocha na stejné pozici. Takovou konkurenci jsem v Čechách neměl,” vysvětluje o sedm minut mladší Ondřej.

Také on jako většina basketbalistů míří ve snech do NBA. Sám ale přiznává, že se mu víc zamlouvá Euroliga. Aby také ne, když ji má pravidelně jako na dlani. Vitoria je jejím pravidelným účastníkem, a tak zápasy slavné soutěže nemohou minout ani naděje baskického klubu. „Všichni z rezidence povinně chodíme na Euroligu. Vždycky nás tam odvezou, abychom se mohli dívat. Viděli jsme skoro každý domácí zápas,” je spokojený Ondřej.

Všechny tři krajánky spojuje mládežnická reprezentace České republiky. O Hanzlíkovi již byla řeč, ten má své první ME zdárně za sebou. Hustákovi se na něj možná chystají. Zatím měli možnost ochutnat reprezentační atmosféru na turnaji TOP 16 ve Španělsku. „Jsem rád za zkušenosti, které jsme tam nabrali. Hráli jsme proti hodně vyrovnaným týmům. Byla to úplně jiná hra,” vzpomíná Adam na období kolem letošních Velikonoc.

Všichni tři si v minulosti vyzkoušeli tréninkový dril pod vedením jediného Čecha v NBA, když se na pražské Folimance účastnili kempu Tomáše Satoranského. „Byl jsem tam před dvěma lety a byl to pro mě obrovský přínos - basketbalový i osobní,” vzpomíná Hanzlík.

„Saty mi přijde jako strašně hodný kluk, je oproti jiným basketbalistům hodně kamarádský. Nepřijde mi nijak namyšlený,” udělala opora Wizards dojem na Ondřeje Hustáka.