Záchranářka: Nemám správnou mentalitu

17.11.2019 - red
počet přečtení: 711
vytvořeno 17.11.2019, upraveno 17.11.2019

ECHO DUELU LVIC O ME S RUMUNSKEM Češky se v domácím zápase evropské kvalifikace proti Rumunsku nečekaně trápily v útoku, měly však svého lídra, který nezklamal a v poslední sekundě doručil výhru. Kateřina Elhotová se při výhozu zpod koše dvě a půl sekundy do konce uvolnila za clonou, Tereza Vyoralová ji přesně našla a zkušená shooting guardka ze čtyř metrů neomylně trefila, čímž lvicím darovala těžce vydřenou výhru 60-59.

„Říkala jsem si, že když to nedám, tak to pěkně podělám, což není ta správná mentalita střelce,“ smála se po utkání Elhotová. „Jsem tak ráda za to, že to tam spadlo. Myslím, že tyhle „jumpy“ rovnoběžně s košem mi sedí. Koncovky nám ale jinak moc nevyhovují. V takhle vypjatém utkání jako bychom se nechaly strhnout na druhou stranu. Musíme se z těchto zápasů poučit, abychom chodily pořád stejně dopředu a nevynechávaly v obraně. Pak totiž stačí chvilka a soupeřky jdou přes nás.“

Češky před slušně zaplněnou pražskou Královkou začaly díky Elhotové a Hejdové dobře v útoku, ale stejně jako v dalším průběhu měly nečekané potíže v obraně, kde nechávaly i hlavním střelkyním soupeře při nedůrazném osobním krytí spoustu prostoru na otevřené pokusy z perimetru, nechávaly se obcházet v nájezdech a výpomoce nefungovaly tak jako v prvním utkání v Itálii. Gori-Parau (nakonec 21bodová top skórerka hostů) se tak postarala o 12 ze 17 rumunských bodů v první čtvrtině, která skončila 24-17 ve prospěch lvic.

Pak se český ofenzivní stroj zasekl, Rumunky dokázaly mnoho českých střel zablokovat nebo znesnadnit a poločas už skončil jen 35-31. Ještě hůř bylo při českých minelách i v nejvyloženějších situacích ve třetí části a po 30 minutách už vedly Rumunky 42-44.

Až ve čtvrtém dějství se lvicím konečně podařilo využít pivotku Reisingerovou, která zatím kouči Svitkovi ztěžuje své nasazování nevhodnými fauly, a český tým za vedení 58-53 necelé tři minuty do konce zdánlivě směřoval k výhře. Jenže pak sudí Češkám zápas zkomplikovali odpískáním sporných útočných faulů, a když Rumunky otočily 22 sekund do konce na 58-59, musely se Češky nejdřív vypořádat se dvěma nestřeleckými fauly hostů, jež Rumunky měly ke spotřebení, než se Kateřina Elhotová mohla dočkat své prý první kariérní vítězné trefy tohoto typu.

Dvacetiztrátové Češky, které přetlačily soupeře v produkci laviček 15-3, vedly Elhotová (23), Hejdová (12), Reisingerová (9) a Vaughn (8).

„Byly to nervy. Vyhrál šťastnější, ne lepší. Začátek zápasu byl v naší režii. Nedokázali jsme ale pod kontrolu dostat jejich rozehrávačku. Ona je dost táhla v některých fázích. Kdybychom ji lépe kontrolovali, byl by i náš náskok větší. Když to bylo 29-20, tak jsme si asi mysleli, že je zápas vyhraný a přestali jsme hrát, jak jsme měli. Nekoncentrovali jsme se, v obraně jsme chybovali a ztráceli hrozně moc míčů. Soupeř měl 14 útočných doskoků, což je hrozně moc, i když neměl výškovou převahu. To bylo jedním z důvodů, proč se tak držel. V posledním útoku zahrály holky jeden z našich autů, jak ho zahrát měly,“ glosoval různé aspekty hry svého týmu kouč lvic Štefan Svitek.

V přestávce mezi první a druhou čtvrtinou se zaplněná Královka rozloučila s aktivní kariérou dvou vicemistryň světa z roku 2010. Fanouškům přímo z palubovky zamávaly Tereza Krakovičová a Edita Šujanová. Po třetí čtvrtině pak byly oceněny bronzové medailistky z ME 1978, které byly letos v létě uvedeny do Síně slávy ČBF.