Výkon roku! 19 útočných doskoků na CSKA

29.04.2016 - red
počet přečtení: 1513
vytvořeno 29.04.2016, upraveno 29.04.2016

PLAY-OFF VTB LIGY Nymburk v této sezoně odehrál 4 velké zápasy s absolutní špičkou Evropy, které snesou ta nejpřísnější měřítka kvality. Kubáň na úsvitu VTB ligy dokázal doma složit, Vojtěch Hruban pak propásl šanci na domácí pokoření Kazaně z poslední střely a Chimki v Nymburce odvrátilo porážku až fenomenální střeleckou show dua Rice – Šved. To největší představení sezony si však Polabané nechali až na závěr sezony – na palubovku top boháčů kontinentu CSKA Moskva.

Ještě pět minut před koncem Nymburk v prvním čtvrtfinále VTB ligy na CSKA ztrácel jen 81-78, jenže o útok předtím si Dixon při průniku zbytečně na trojce odstrčil Teodosiče a šel po pátém faulu ze hry, už dvě a půl minuty zpátky musel povinně střídat Randle a hostům tak z hráčů, kteří byli schopní účinných samostatných průniků, zbýval už jen Sant-Roos. Jako by nestačilo, že týmu chyběl v utkání křídelník Hruban.

Pak si navíc lídr CSKA De Colo snadno seběhl pro přihrávku do koše, Welsch poslal ztrátovou přihrávku, neomylný De Colo z šestek zvýšil a po minuté dvojce Kuridžy poslal trojkou CSKA už na 88-78 Teodosič. Tři minuty do konce tím bylo rozhodnuto.

CSKA měl do té doby trojky 18/2 a to drželo nymburské akcie proklatě vysoko. Trojka Teodosiče a vzápětí další Kurbanova však definitivně spláchly veškeré naděje hostů, kteří se zuby nehty drželi na distanc po 35 minut.

Středočeši v základu s Křížem, který odehrál možná životních 22 minut s 5 body, 6 doskoky a 3 asistencemi, po trojce Sant-Roose vedli v úvodu už 4-12, pak ale domácí zlepšili obranu a i díky hromadě trestných hodů, nejednou následujících po více než sporných faulech (CSKA do půle TH 19/17, Nymburk 12/5), drželi do poločasu mírné vedení (49-46).

Hosté si pomáhali trojkami (do půle 12/5, celkem 20/8), využívali chyb domácích k brejkovým bodům a hlavně skvěle doskakovali, když soupeře v tomto segmentu hry dokonce předčili (36-38), zejména díky famóznímu počtu 19 útočných doskoků (body z druhých šancí 14-18!). Polabany na druhé straně srážely především zbytečné ztráty (v utkání 19), jež několikrát nabily rovnou do brejku CSKA.

Beze strachu hrál duel především Dixon, který najížděl a střílel i do obličeje obránců. Několik odvážných průniků měl Welsch a vedle Randlea pak obranu větral hodně i 20bodový top skórer týmu Sant-Roos.

Čím víc se blížil závěr, tím víc rozhodovala každá sebemenší chybička, jako zbytečný faul, nevykrytý obranný doskok nebo hloupá ztráta. Trojky, brejky a body z druhých šancí však hosty stále držely, byť důležití hráči byli stále víc obtěžkáni fauly. Ty v závěru sehrály velkou roli a zejména De Colo s Teodosičem domácí dotlačili k vítězství 95-87.

Nymburk jen o pár bodů zaostal v bodech z brejků, po ztrátách i zpod koše. Měl o 12 střel z pole víc a díky vyššímu počtu pokusů dosáhl i více dvojkových tref (24-25), ale domácí při poměru faulů 23-32 rozhodli z šestek (39/35 – 24/13). Guardi Teodosič, De Colo a Higgins měli bilanci 11/11, 10/10 a 8/8.

CSKA, který hrál ponejvíce v sedmi a s výjimkou Hinese prakticky bez klasických dlouhých (Freeland, Chryjapa, Korobkov mimo kvůli zraněním a Lazarev pouze 8 minut), vedli 20 body, 8 asistencemi, 6 zisky a 8F+ De Colo, 20 body a 6 asistencemi Teodosič a 21 body Higgins.

Na straně Nymburka byli vedle Sant-Roose (20 bodů, 6 doskoků, 4 asistence, 2 zisky, 7F+) plodní i Dixon (16), Welsch (12) a De Zeeuw (11).