Velké premiéry greenhornek a star Lenka

13.11.2020 - red
počet přečtení: 185
vytvořeno 13.11.2020, upraveno 13.11.2020

ECHO DUELU O EUROBASKET ŽEN Lvice po roce opět vstoupily do dobře rozehrané kvalifikace o EuroBasket. Jenže situace se zejména kvůli celosvětové pandemii za tu dobu výrazně změnila. Trenér Štefan Svitek měl co dělat, aby dal dohromady dvanáctku zdravých hráček. Navíc těsně před zápasem vypadla kvůli bolavým zádům důležitá rozehrávačka Petra Záplatová.

Jednou ze lvic, která skočila do své reprezentační premiéry po hlavě, byla Natálie Stoupalová. Ta v základní sestavě vytvořila podkošové duo s Julií Reisingerovou. A nevedla si vůbec špatně. Ostatně, všechny hráčky, které zasáhly poprvé do hry v českém dresu, ukázaly, že se rozhodně nebojí. Už během první čtvrtiny si první reprezentační body připsaly Stoupalová, Krejzová a Matušková!

Nerozehranost českého týmu, jenž tvoří v drtivé většině hráčky domácí RENOMIA ŽBL, která byla na měsíc přerušena, se projevovala především na obranné polovině. Dánky využívaly oken v české defenzivě. Ty se daly připsat i na vrub nesehranosti nově a narychlo složeného týmu. Soupeřky hrozily především z dlouhé vzdálenosti a jakýkoli český pokus o trhák zachytily trojkou ještě v zárodku.


2456ZDY.jpg

To česká hra byla o něco komplexnější. Lvice dokázaly také reagovat tříbodovou střelou, ale zároveň si i vzájemně vyhovět. Aby však trenér Svitek starostí se sestavou neměl málo, ve druhé čtvrtině odkulhala ze hřiště klíčová pivotka Reisingerová, která do té doby měla problémy s fauly, jež se nevyhnuly ani zkušené kapitánce Elhotové.

Češky však měly parádní vstup do druhé půle. Zpřesnily hru na obranné polovině, kde zůstala prakticky jediná bolest z prvního poločasu – obranný doskok. V útoku si pak dobře rozuměl perimetr s pivotkou Březinovou, která využívala vzniklého prostoru po pick-and-rollech. Když odešla střídat, převzala štafetu rozehrávačka Bartáková. Ta odváděla obrovské penzum práce a už v průběhu třetí čtvrtiny zkompletovala double-double.

Český náskok se postupně vyšplhal nad hranici dvaceti bodů. Tyto minuty nesly především podpis kapitánky Elhotové, která dánskou obranu deptala až zázračnými střelami. Při takto velkém náskoku a se zápasy proti Itálii už za dva dny, přišel čas sbírání reprezentačních zkušeností. Debut si tak připsala i pátá novicka Barbora Holubová.

Lvice tak navzdory všem komplikacím posledních dnů získaly důležité vítězství a udržely kvalifikační neporazitelnost. Dánkám naopak připravily dosud nejtěžší porážku v dosavadním průběhu kvalifikačních klání o ženský EuroBasket 2021.

ČESKO – DÁNSKO 84-64
Nejvíc bodů: Kateřina Elhotová 21, Bartáková 17 bodů a 11 asistencí, Adamcová 13, Matušková 12
TH: 14/21 – 8/14
Trojky: 12 – 8
Doskoky: 41 – 42

Beáta Adamcová: „Vítězství se rozhodně nerodilo lehce. První polovina byla hodně fyzicky náročná asi kvůli té dlouhé pauze, protože zápasové tempo je úplně někde jinde. Ještě Dánky hrají hodně aktivní basketbal a nedá se v obraně vypnout ani na vteřinu, protože se pořád hýbou. V druhé půlce jim trochu docházely síly, přitvrdily jsme v obraně a lépe se nám hrálo v útoku, když jsme mohly hrát rychle dopředu. Klíč k výhře byl v obraně, protože nám daly mnohem méně bodů, zato my se držely na dobré vlně. Přišlo mi, že na začátku trefily všechno, co vypustily z ruky, ať to bylo z nájezdu, přes hlavu, zády ke koši nebo trojka. Bylo to frustrující, protože mi přišlo, že tam jsme, ale asi ne dost tvrdě. Doufaly jsme, že když budeme malé v nesnázích, tak to jen nahodíme dolů na Julču a ta to tam dotlačí. O to jsme se nemohly opřít, ale snad jsme se s tím vyrovnaly. Zvedlo se nám sebevědomí, ale zase Italky jsou o hodně lepší soupeř.“

Lenka Bartáková: „Chvíli nám trvalo, než jsme se dostaly do zápasového tempa, ale pak už to bylo docela dobré. Viděly jsme se i nám celkem padlo, takže jsme se do toho slušně dostaly. Jejich úspěšnost střelby na začátku nám moc nepomohla. V poločase měly padesát procent za tři, což nás dost sráželo, ale pak jsme se s tím vypořádaly a do těch pozic se už ani nedostávaly. Útok nám šel od začátku, v poločase jsme měly přes čtyřicet bodů, což jsme ani nečekaly, ale obrana se musela zlepšit. Musely jsme v průběhu reagovat na zranění Julči, a když nám vyšel pick-and-roll s Renátou Březinovou jednou, tak jsme v tom pokračovaly. Byly jsme plné očekávání, jak to bude vypadat. Přeci jen tým je trochu jinak postavený, pauza byla dlouhá, ale ukázaly jsme si, že nám to pořád jde a basket umíme.“

Štefan Svitek: „Jsem velmi spokojený s výsledkem, který je pro nás velmi dobrý a jsme za něj rádi. Vyhráli jsme s nepříjemnými Dánkami, které před rokem potrápily silnou Itálii. Byly to dvě rozdílné poloviny, co se týče obrany, útok byl v pořádku v obou poločasech. Obrana v prvním poločase byla trochu laxní, soupeř měl hodně otevřených střel, které proměnil, což se ale změnilo ve druhé půli, kdy jsme na ně duply a snížila se úspěšnost střelby. Dánky byly na začátku hodně čerstvé a dokud měly síly, tak střelbu dávaly. Plus jsme jim dávali hodně času na přípravu střely. Jsme tým a chtěli jsme, aby každá hráčka do zápasu naskočila. Samozřejmě zamrzí zranění Julky Reisingerové. Doufám, že to nebude nic vážného a bude nám schopna pomoci ve druhém zápase. Renata Březinová pak dobře bránila, vypomohla, dala i nějaké body a stavěla dobré clony na střelce. Jsem rád, že vykompenzovala absenci Julky. A Lenka nás jednoznačně držela na rozehrávce. Výborně ale zahrála i třeba Míša Matušková, která naskočila do zápasu, byla platná, a i se prosadila. Jsem rád, že nové hráčky zvládly naskočit do zápasu a pomohly.“