Velká mezinárodní premiéra nové e-repre!

10.12.2020 - red
počet přečtení: 348
vytvořeno 10.12.2020, upraveno 10.12.2020

S KAPITÁNEM DAVIDEM NAVRÁTILEM I VIDEEM Už v sobotu zažije svou velkou soutěžní premiéru zbrusu nová reprezentace českých basketbalistů. Jejím kapitánem je 18letý teenager, který má pod sebou i třicetileté mazáky. V týmu, který hraje ten nejlepší basketbal, ačkoli jsou hráči uvelebení v pohodlných křeslech, a každý může sedět v jiném koutě republiky. Hlavní ale je, že jsou spolu všichni propojeni a signály mohou hlásit, jako by spolu stáli na jednom kurtu. Vítejte ve světě online basketbalu, jehož v létě založený reprezentační celek čeká tento víkend prestižní mezinárodní turnaj světové federace FIBA Esports Open II ve hře NBA 2K21 hrané na playstationu. Jen z Evropy se jej účastní 17 národních federací.

Zápasy národního týmu i s českým komentářem bude možné sledovat na facebookovém profilu CZ Basketball, přičemž první utkání přijde na řadu v sobotu od 18:05 s Portugalci, v 21:55 budou soupeři Čechů Švýcaři a v neděli v 11:30 top favorité ze Španělska. Ze skupiny půjdou do čtvrtfinále nejlepší dva.

„Myslím, že jsme připraveni tak akorát. A pro postup ze základní skupiny uděláme maximum,“ hlásí kapitán David Navrátil po několikaměsíční přípravě s desítkami odehraných zápasů, včetně nabitého turnaje s řadou velmi kvalitních evropských soupeřů. Zde už jsou některé akce z těchto duelů.
 


Zhruba polovinu utkání jsme hráli se soupeři z jiných zemí a zbytek byl v rámci našeho interního tréninku, kde jsme se snažili plnit různé taktické varianty. Máme šikovného trenéra Vláďu Svojanovského, který nás leccos naučí,“ chválí spoluhráče a zároveň kouče, který má za sebou dorostenecké extraligy i reprezentaci kadetů. Pro jistotu dodejme – v basketbalu živých bytostí.

NBA2K nepatří v tuzemsku mezi nejrozšířenější videohry, byť se jí věnuje i řada hráčů z české nejvyšší soutěže mužů Kooperativa NBL. A v prvních přípravných utkáních tak i „e-lvi“ poznali, na jaké úrovni už jsou leckde v zahraničí.

„Nečekal jsem, že některé týmy budou hrát až tak dobře. I my jsme ale občas překvapili. Plus minus se nicméně moje původní očekávání ohledně výsledků v přípravě naplnila. A aktuálně bych nás viděl někde ve středu pole,“ snaží se o objektivní pohled Navrátil.

„Ti nejlepší spolu nehrají půl roku jako my, ale třeba už druhý třetí rok a jsou fakt sehraní. Vědí, kam si stoupnout, co jeden od druhého očekávat. To už teď ale víme líp i my. Občas si sice příhry hlásíme i slovně, ale většinou už člověk díky sehranosti musí poznat, že ten pas dostane. Některé týmy už jsou v tomhle skuteční profíci. Mají třeba pět signálů v útoku, předem danou obranu a jedou tak několik let,“ dodává křídlo národního týmu, které má v týmu šest spoluhráčů – rozehrávače Václava Podivína (20 let) a Jana Balka (29), křídlo Vladimíra Svojanovského (33), nižší podkošové hráče Davida Bálka (22) a Davida Řánka (18) a pivota Pavla Kováře (35).

2448ZGU.png

Jednou velkou alchymií je v NBA 2K i střelba, jejíž úspěšnost záleží na řadě faktorů. „Jde tam o to, jestli je střelec sám, jestli k němu dobíhá obránce, jestli jste vyčerpaný, nebo to je střela z místa nebo z driblinku. A pak se musí i správně načasovat vypuštění střely. A když se trefí takzvané „zelené světlo“, je z toho automaticky koš,“ popisuje nadšeně Navrátil.

„A třeba u smečí, když se hráč postaví tak, aby celá animace vyšla, tak je ten dunk potom parádní. A naopak, pokud mu chybí ideální pozice, může se minout i zpod koše, nebo to obránce zblokuje.“

Každý turnajový zápas, trvající kolem půl hodiny hrubého času (čtyři čtvrtiny po pěti minutách), musí odehrát pouze pětice hráčů bez střídání, přičemž v případě nadcházejícího turnaje musí v každém duelu nastoupit kapitán mužstva.

Ten český si z přípravy hodně cení výhry nad slovenskými rivaly (turnaje ESPORTS OPEN se ale nezúčastní) a ještě víc nad Švýcary, které na e-lvy čekají v základní skupině klání FIBA. V přípravě ale došlo ale i na exotické soupeře a interkontinentální bitvy přes několik časových pásem s Libanonem, Dominikánskou republikou či Brazílií.

„Dominikánci to fakt uměli. Doslova váleli a střelba jim úžasně „lepila“. Zástupce jejich týmu mi pak napsal, že se zkoušel dostat do draftu zámořské NBA 2K League a v týmu měli víc hráčů, co třeba trénovali s týmy z této nejlepší soutěže světa,“ říká Navrátil (na následujícím snímku je jeho herní avatar) s odkazem na elitní tři roky fungující podnik, kde si hráči draftovaní v prvním kole přijdou na 35 tisíc dolarů za sezonu. „I Brazilci byli hodně nadupaní. Nevím, jestli i oni už ve své zemi nemají vlastní ligu...“

2474MjQ.jpg

I český celek se ale od prvního sejití hráčů dramaticky zlepšil. „V útoku jsme na začátku nevěděli, kdo je čeho schopný. Teď už ale víme, že já, „Balu“ (Balko), Vláďa nebo Venca (Podivín) umíme vystřelit, a když jsme sami v rohu, ostatní nám to pošlou. „Mollycek“ (Řánek) s „Čájou“ (Kovářem) pak zakončují zpod koše. A kvalitní zakončovatel je taky David Bálek,“ popisuje přednosti svých mužů.

„A v obraně zkoušíme stále nové taktiky, měsíc a půl jedeme zónu a oproti začátku to šlo nahoru. Je tam výhoda, že v zóně jde hrát přesně tak, jak si to naplánujete. A tak chceme i hrát i na turnaji.“

V týmu jsou jasně rozdělené klíčové role. Kapitán Navrátil se snaží spoluhráče především povzbuzovat po porážkách a také uklidňovat v zápasech, aby v útoku nebyli zbrklí. Hlavní slovo má ale hrající kouč Svojanovský. „Vláďa nám dělá i videorozbory, sleduje ostatní týmy a zkouší nové taktiky včetně obran. Jemu fakt věřím, protože v mládeži byl i v reprezentaci.“

Ani Navrátil, „v civilu“ elektrotechnik s know-how na opravy všelijakých kuchyňských přístrojů, ale nezahálí a soupeře se z materiálů dostupných na internetu snaží co nejvíc vyskautovat. „Vím, že naši poslední soupeři ve skupině Španělé v červnovém prvním vydání turnaje FIBA byli suverénní favoriti, ale nakonec byla nejlepší Itálie. Jeden známý mi říkal, že ve Španělsku už NBA 2K jede ve velkém, hráči si už asi i něco vydělají a z těch týmů berou nejlepší hráče do reprezentace,“ říká kapitán k dění ve Španělsku, kde se největší energetická společnost v zemi Endesa, po níž se jmenuje i elitní mužská liga v živém basketbalu, čerstvě stala i oficiálním sponzorem e-reprezentace. A i Navrátil už pokukuje po možnosti, jak by se dalo zúčastnit španělských turnajů či lig v NBA 2K.

Právě Španělé budou nejtěžšími soupeři e-lvů ve skupině. Velkou neznámou pak budou Portugalci, kteří se v žádných přípravách neobjevovali, a největší zkušenost tak tým má se Švýcary. „Vyznávají podobný styl jako ostatní, kdy to perou z trojek, a na to si budeme muset dát pozor. Většina týmů má jako nejlepší hráče rozehrávače, pak střílející křídlo a občas i dominantního centra, který má každý doskok a každý bod dává z „dunku“ nebo košem s faulem, což si taky musíme ohlídat.“

Specifikem NBA 2K je to, že žádný hráč nemůže být dokonalý a musí se tak zvolit atributy, v nichž bude vynikat. „My jsme časem zjistili, že obrana je občas ještě důležitější než útok a spousta týmů tak má dva malé střelce, pak dvě malá křídla, co jsou jenom na obranu, a možná občas vystřelí trojku, a doplní to velkým silným centrem. My to teď máme hodně zaměřené do útoku, ale i v obraně máme silnější typy, jako „Čáju“, „Balua“ nebo Davida Bálka,“ poodkryje DNA svého týmu kapitán.