Už žádné drama s Rumunkami!

04.02.2021 - red
počet přečtení: 169
vytvořeno 04.02.2021, upraveno 04.02.2021

PŘED DUELEM LVIC S RUMUNSKEM Ke svému závěru se chýlí extrémně dlouhá kvalifikace o evropský šampionát basketbalistek 2021. Ta začala už na podzim 2019, teď v covidem pozměněném světě končí pro Češky na neutrální půdě v Istanbulu. V tamní hale Sinan Erdem Dome vyzvou v rámci uzavřené bubliny postupně Rumunsko a Dánsko a pokusí se zpečetit postup na čtrnáctý EuroBasket v řadě.

„Jdeme vyhrát. Jsme si vědomi situace v naší skupině, kde k úplné jistotě potřebujeme vyhrát oba dva zápasy,“ řekl trenér Štefan Svitek.

Na úvod vyzvou lvice Rumunky (čtvrtek 13:00 na ČT Sport), které v listopadu 2019 zdolaly po vyrovnané bitvě 60-59 až díky střele Kateřiny Elhotové sekundu před koncem. Zaplněná hala v Praze na Královce tehdy bouřila, teď bude Češky provázet jen hecování od vlastních spoluhráček.

„Bylo by lepší, kdyby zápas měl klidnější vývoj, ať to nemusí dojít do takové koncovky a nemusíme to zachraňovat. Tu střelu jsem viděla několikrát na Instagramu a lidi se mi o ní často zmiňovali a vzpomenu si na ty pocity, ale nechci, abychom dovedly zápas do takové pozice,“ varuje aktérka šťastné koncovky Elhotová.

2497NDg.jpg

„V Praze sehrály Rumunky velmi vydařený zápas, kdy trefily velké střely, několik šťastných střel v posledních sekundách útoku. To jim pomohlo k agresivní obraně a vnutily nám svůj pomalejší styl hry,“ vzpomíná na sedmnáctý listopad 2019 Svitek.

V posledních kvalifikačních duelech proti Itálii a Dánsku chyběla Rumunkám naturalizovaná americká křídelnice Ashley Walker, ta je teď zpátky u týmu a chystá se Češky trápit podobně jako v Praze, kde zvládla 17 bodů a 13 doskoků.

„Ten zápas s Rumunskem už je skoro rok a půl starý, ale osvěžovali jsme si paměť na tréninku a absolvovali jsme dvakrát videorozbor. Budeme tedy kvalitně připravené a zápas bude hodně o nás. Věřím v dobrý konec, vůbec si nepřipouštím, že bychom mohly prohrát, ale cesta k tomu nebude jednoduchá. Chceme začít agresivní obranou, abychom si vybudovaly náskok a hrálo se nám lépe,“ dodává Elhotová.

Také Češky ale budou oproti listopadové bublině v lotyšské Rize silnější. Do sestavy se vrací Veronika Voráčková, Veronika Vyoralová, Alena Hanušová a také kapitánka Romana Hejdová.

„Romča dokáže vyhecovat všechny kolem sebe, je nositelka dobré nálady, je s ní sranda a v týmu je to hrozně důležité. Vždycky ale věřím v sílu týmu. Zápasy v Rize byly v hodně oslabeném složení, teď jsme silnější a věřím, že na každé pozici teď máme lepší hráčku s lepšími dispozicemi,“ myslí si Elhotová.

Situace v české skupině D je relativně zamotaná, lvice ji však mohou rozmotat dvěma výhrami, které by je posunuly na evropský šampionát bez ohledu na další výsledky.

„Chceme vyhrát jasným výsledkem oba zápasy a nepřipouštět žádné spekulace o počtech ve skupině,“ hecuje hlavní střelecká opora.

Z patnáctičlenné nominace se do zápasové dvanáctky pro první duel nevejdou Michaela Krejzová, Eliška Mircová a Petra Záplatová. Dvanáctka pro druhý zápas s Dánskem se může změnit.

Nominace na kvalifikační zápas proti Rumunsku

ROZEHRÁVAČKY
Bartáková (BLK Slavia Praha), Vyoralová (ZVVZ USK Praha), Matušková (Sokol Hradec Králové)

KŘÍDLA
Kateřina Elhotová, Veronika Šípová, Voráčková (všechny ZVVZ USK Praha), Hejdová (Nantes Reze), Adamcová (Žabiny Brno)

PODKOŠOVÉ
Březinová (KP Brno), Hanušová (Bretagne), Reisingerová (Girona), Stoupalová (Žabiny Brno)