Triumf všemu a všem navzdory

01.09.2017 - red
počet přečtení: 1022
vytvořeno 01.09.2017, upraveno 01.09.2017

3KRÁT VIDEOECHO DUELU S RUMUNSKEM Už už se chystal zakončit na pohled snadný nájezd z rychlého protiútoku. Když vtom přišel zákrok přes ruce na poslední chvíli se vracejícího domácího lídra Moldoveana. Křídelník Vojtěch Hruban se v pádu zarazil až o reklamní panel a jen nevěřícně zíral. Martin Peterka naštěstí pro tým z doskoku skóroval, křídlo lvů však jako řada spoluhráčů ve druhé půli marně reklamovalo, že to přece byl jasný faul.

Vzápětí ovšem udělal to nejlepší, co mohl. Ještě pod košem soupeře odzbrojil rumunského rozehrávače a okamžitě zadunkoval. Zahoupal se na obroučce a jeho pohled říkal vše. Tenhle zápas nepustíme, i kdyby už na nás nebyl ani jeden jediný faul. Hruban tak korunoval svůj kariérní reprezentační zápas, v němž se ve třetí čtvrtině odpoutal k 11 bodům, za druhou půli jich nastřádal 18 a za celý zápas 25 (trojky 5/3)! K tomu za svých 29 minut přidával skvělé zákroky v defenzivě, kde zejména v druhé půli několikrát vpadl do přihrávek a celkem zapsal 3 zisky a 2 bloky. Byl motorem rozhodujícího úniku na 47-65, z něhož už se domácí nevzpamatovali.

Češi se dokázali v psychicky velmi náročné druhé půlce, kdy domácí hráli vše na Moldoveana, který sbíral šestku za šestkou jako na běžícím pásu, ať se při české obraně stalo cokoli, „udržet“ a těžký úvodní zápas uhráli na jedinou technickou chybu Tomáše Satoranského, který rovněž ve většině útoků nesměl spoléhat na to, že by se mohl ocitnout na trestné linii.

Pro český tým s pěti nováčky to byl velký křest ohněm. Ač hrál zápas, který papírově měl vyhrát, poločas nebylo nic jistého a až rozhodná druhá půle (30-43) s těsnou obranou od míče mu přivála kýžený úspěch (68-83), jištěný skvělým výkonem Satoranského (20+13 doskoků a 6 asistencí za 33 minut). Větší či menší příspěvky ale přihodili skoro všichni a třeba bezbodový veterán Welsch se na pozici menšího pivota ve druhé půli srdnatě rohoval s vyšším a statnějším Moldoveanem.

V první půli (38-40), zhusta svázané nervozitou, šlo za hlasitého povzbuzování dvou českých sektorů o to, kdo víc vytěží z výpomocí a frekventovaného přebírání. Domácím, v úvodu postrčeným sekvencí českých faulů (Bohačík 2 za 2,5 minuty), padaly až neuvěřitelné střely v nouzi, ale pomohli si i útočným doskokem (do půle 7) a trefami z větší dálky po zdvojování power forwarda Moldoveana (do půle 13, celkem 24 s TH 11/11) a centra Baciua.

I Čechy, kteří do půle vytočili všech 11 hráčů, držely velké trojky (15/6, domácí 13/7), několikrát vsítěné ze zdvojení Satoranského (10+5 doskoků a 3 asistence za 16:20 v první půlce), jejž soupeř přebíral i dlouhými hráči. Jednu trefil i volný Kříž, který ještě pěknou chvíli po pátečním tréninku právě střelbu zpoza oblouku piloval. Další přidal Peterka, který si po asistenci od Satoranského vysloužil takový „high five“, že ono plesknutí dlaní bylo slyšet na celou halu. Šéf týmu chtěl i takto podpořit své parťáky, dodat jim sebedůvěru a ukázat jim, že jim věří.

Lvi se dobře starali o míč (ztráty do půle 8-3), navíc se vrzy srovnal i počet faulů, kdy za první dvě čtvrtiny domácí schytali hned dva nesportovní. Češi ani po úvodní faulové sekvenci neustoupili od celoplošného presinku, který jim domácí začali postupně stále víc oplácet.

Třetí čtvrtka (22-9) se pak proměnila v český koncert vedený dirigentem Hubanem, který sázel do rumunské obruče projektil za projektilem. Za pouhých 105 vteřin to bylo 38-48, načež oba české sektory povstaly a spustily „Pojďme hoši, pojďme do toho“. Forward Kříž sice vzápětí schytal 4. faul a s únikem Čechů se množily i hvizdy v jejich neprospěch, ale tou dobou už byli k nezastavení, i když na kurtu chyběl Satoranský, místy efektivně zastupovaný Šiřinou (7 za 14:35).

Zápas končil se ztichlou domácí většinou, která nakonec plnou kapacitu hlediště (9315) zdaleka nevyprodala, a proto byla velmi slyšitelná tradiční česká skandování „Kde máte kotel?“ a na závěr i „Kdo neskáče, není Čech!“

Lvi dali 12 bodů z druhých šancí, 20 z 20 ztrát (sami pouhých 11) soupeře a 23 zajistila lavička. Při rovnováze z trojek (9-9) i šestek byly klíčovou ingrediencí body zpod koše (16-34).