Třináct na Realu, Ondřej No.9 i kurzarbeit

24.03.2020 - red
počet přečtení: 147
vytvořeno 24.03.2020, upraveno 24.03.2020

LEGIE V ZAHRANIČÍ Český obr Ondřej Balvín je po 23 kolech třetím doskakovačem, pátým dunkerem a devátým nejužitečnějším hráčem aktuálně přerušené ACB, když s týmem nováčka z Bilbaa je díky pátému místu v tabulce hlavním překvapením této sezony. Reprezentační kolega Vít Krejčí řádil po 13 velmi bohatých minut na Realu Madrid a dál je se Zaragozou na skvělém třetím místě ve stejné soutěži. Téměř dvakrát starší Blake Schilb drží skvělou 15. pozici mezi nejužitečnějšími hráči a také 20. příčku mezi asistenty francouzské ProA, jejímž 32. střelcem je další reprezentant Patrik Auda. Nastávající otec Tomáš Kyzlink zaujímá pro změnu 33. místo mezi skórery italské Lega Basket. David Jelínek s Andorrou patří do TOP šestky ve Španělsku, Jan Veselý do přerušení turecké ligy, jež byla zastavena jako vůbec poslední v Evropě, má dosud odehráno v této sezoně jen šest utkání a Hagen Adama Pecháčka by měl v aktuální kritické situaci po ukončení druhé německé ligy přejít na kurzarbeit. Takové byly hlavní události na legionářských polích před přerušením válečných bitev napříč evropským kontinentem.

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
V turecké lize třetí Fenerbahce (18-5, vedoucí Efes 21-2, zbývá sedm kol) v posledních šesti kolech uspěl hned pětkrát, když postupně doma vyřídil Ankaru 91-67 (Veselý nehrál), venku Bahcesehir 79-100 (Veselý nehrál), aby na domácím kurtu padl s Galatasarayem 75-80 (Veselý v základu, 34 minut, 10 bodů, z pole 6/3, 9 doskoků, 4 zisky, 1 asistence), poté těsně dobyl kurt Afyonu 62-64 (Veselý nenastoupil) i Besiktase 73-74 (střídající Veselý 19 minut, 3 body, z pole 3/1, 3 doskoky, 2 asistence, 2 zisky, vyfaulován) a před přerušením soutěže doma skolil už před prázdnými tribunami Bursu 84-75 (Veselý v základu, 22 minut, 12 bodů, z pole 5/5, 4 doskoky, 1 asistence, 2 zisky, 1 blok).

Zatímco v lize má český letec zatím odehraných jen 6 z 23 utkání, v Eurolize to je 18 z 28 možných.

Fenerbahce během února získal i domácí pohár, když v semifinále zdolal Ankaru 83-81 a ve finále Darussafaku 74-71.

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao)
Bilbao (14-9) v posledních čtyřech kolech ACB zaznamenalo tři výhry a jednu porážku a drží skvělé páté místo. Postupně dobylo kurt euroligové Valencie 78-81 (Balvín v základu, 21:51, 2 body, z pole 7/1, -1, 8 doskoků, 2 asistence, 2 zisky, a 1 blok), doma v kulise 8650 fanoušků přemohlo Malagu 98-95 (Balvín v základu, 19:15, 8 bodů, z pole 5/3, +/-0, 5 doskoků, 4 asistence, 1 zisk a 1 blok), aby padlo v Seville 81-79 (Balvín sdíleně nejužitečnější, 21:27, 10 bodů, z pole 7/4, +2, 7 doskoků, 1 asistence a 1 blok) a doma před 8384 diváky deklasovalo Obradoiro 99-72 (nejužitečnější Balvín v základu, 18:57, 10 bodů, z pole 6/4, s +26 nejlepší, 6 doskoků, 2 asistence a 1 blok).

V Copa del Rey (Španělském poháru) v Malaze hned ve čtvrtfinále Bilbao vypadlo s Realem 83-93 (Balvín jako nejužitečnější v základu, 21:18, 12 bodů, z pole 10/6, s +2 druhý nejlepší, 12 doskoků a 1 blok).

V ligových statistikách českému centrovi patří sdílená třetí příčka na doskoku (7,3), v užitečnosti je to devátá (15,8) a páté místo bere v duncích s průměrem 1,2 na utkání.

DAVID JELÍNEK (Andorra)
Výborné umístění drží po 23 zápasech španělské ligy i šestá Andorra (13-10), která v posledních čtyřech kolech sklidila bilanci 2-2, když doma před 3974 diváky zdolala Estudiantes 69-65 (střídající Jelínek 20:59, 8 bodů, z pole 7/2, -4, 3 doskoky, 2 asistence a 1 zisk), podlehla v Burgosu 93-88 (střídající Jelínek, 20:04, 6 bodů, z pole 9/2, +3, 2 doskoky, 1 asistence) a doma před 4223 fanoušky Gran Canarii 60-70 (střídající Jelínek 19:54, 6 bodů, z pole 4/2, -11, 4 doskoky a 2 asistence), aby loupila v Murcii 72-87 (střídající Jelínek 13:33, 3 body, z pole 2/1, +1, 4 fauly).

Ve čtvrtfinále Copy del Rey tým přemohl Tenerife 87-85 (bez Jelínka), aby jej až v semifinále zastavila domácí Malaga (92-59, opět bez Jelínka).

VÍT KREJČÍ (Zaragoza)
Famózní sezona nadále třetí Zaragozy (16-7) trvá i po 23 kolech ACB. V posledních čtyřech utkáních tým doma porazil v kulise 9083 fanoušků Murcii 80-70 (střídající Krejčí 14:36, 6 bodů, z pole 4/2, +4, 3 doskoky, 1 asistence, 1 zisk, 4f+, vyfaulován), prohrál v Manrese 85-67 (střídající Krejčí 8 minut, 7 bodů, z pole 2/2, -7, 3 doskoky), doma si přes 9123 příznivci poradil s Estudiantes 97-87 (střídající Krejčí 1 vteřinu) a poté jasně padl na Realu 92-70, nicméně teenager Krejčí (obvykle bývá nasazován do lichých čtvrtin) tu i jako náhradník doslova řádil (i v roli rozehrávače) ve všech statistických kolonkách (13:10, 5 bodů, z pole 4/2, 3 doskoky, 3 asistence, vyfaulován).

Ve čtvrtfinále Copy del Rey celek podlehl těsně domácí Malaze (90-86) s 28 sekundami Krejčího ve hře (+3).

PATRIK AUDA (Boulazac)
Sdíleně patnáctý Boulazac (8-17, sestupují týmy na 16.-18. místě) v posledních pěti utkáních francouzské ProA posbíral 2 výhry a 3 porážky – za prohry v Monaku 86-71 (Auda v základu, 16 minut, 3 body, z pole 2/1) a doma s Chalonem 70-73 (Auda v základu 14 minut, z pole 1/0), domácí výhru nad Roanne 96-77 (Auda v základu 18 minut, 11 bodů, z pole 6/4, 4 doskoky, 2 asistence), porážku v Nanterre 85-78 (střídající Auda 8 minut, 2 body, z pole 3/1, 3 fauly) a domácí výhru v českém derby nad Chalons-Reims 94-84 (střídající Auda 24 minut, top skórer s 20 body, z pole 13/9, 7 doskoků, 1 zisk, vyfaulován).

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
O záchranu v ProA rovněž bojující Chalons-Reims (9-16) v uplynulých pěti duelech zvítězil jen jednou, když postupně doma podlehl euroligovému ASVELU 66-68 (střídající Schilb 26 minut, 5 bodů, z pole 4/2, 4 doskoky, 2 asistence a 1 blok), v Nanterre 104-84 (střídající Schilb 23 minut, top skórer se 17 body, z pole 9/6, 3 asistence, 2 doskoky a 1 blok), v Monaku 88-74 (střídající Schilb 22 minut, 4 body, z pole 5/2, 1 asistence, 1 zisk), aby doma skolil Limoges 80-77 (střídající Schilb 27 minut, druhý nejužitečnější i druhý střelec se 17 body, z pole 7/5, 5 doskoků, 3 asistence, 5f+, 1 zisk) a poté padl v Boulazacu 94-84 (střídající Schilb 23 minut, 8 bodů, z pole 9/3, 7 asistencí, 4 doskoky a 4 zisky).

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
O 14. místo se v italské lize po 22 odehraných utkáních dělí Řím (7-15), který v posledních třech kolech třikrát prohál a napočítal tak už 9 porážek v řadě. Po nejtěsnější domácí prohře s Pistoiou 80-81 (Kyzlink v základu 27 minut, 13 bodů, z pole 10/5, s -15 nejslabší, 2 doskoky, 3 zisky, 2 asistence) následovaly neúspěchy na Fortitudu Boloňa 95-92 (Kyzlink v základu 31 minut, 8 bodů, z pole 9/4, -4, 6 doskoků, 4 asistence, 2 zisky) a doma se Sassari 88-93 (Kyzlink v základu 36 minut, sdílený top skórer se 17 body, z pole 12/7, s +4 nejlepší, 5 asistencí, 3 doskoky, 1 zisk).

ADAM PECHÁČEK (Hagen)
Jedenácté místo ve druhé německé lize udržel i po posledních 6 kolech Hagen (12-14), když třikrát zvítězil i prohrál. Doma podlehl Norimberku 87-100 (Pecháček v základu 23 minut, 14 bodů, z pole 10/6, 3 asistence, 1 doskok a 1 blok), dobyl Leverkusen 68-84 (střídající Pecháček 15 minut, 2 body, z pole 4/1, 2 doskoky) i Heidelberg 68-87 (Pecháček v základu 26 minut, nejužitečnější hráč i top skórer s 18 body, z pole 8/5, 10 doskoků, 1 asistence), doma prohrál s Karlsruhe 77-85 (Pecháček v základu 24 minut, 15 bodů, z pole 11/6, 2 doskoky, 1 asistence, 1 zisk) a poté skolil Trier 92-81 (bez Pecháčka, který měl potíže se stehenním svalem) a padl v prodloužení v Tübingenu 90-86 (opět bez Pecháčka).

Soutěž už byla z důvodu pandemie ukončena a podle vyjádření klubu si Hagen od 1. dubna požádá o „kurzarbeit“ (institut fungující v Německu od finanční krize v roce 2009, kdy pokud firma nemá dost zakázek či práce pro své zaměstnance, namísto propouštění jim zkrátí úvazky a platí jen část mzdy, přičemž zbytek z většiny doplácí stát, aby předešel nezaměstnanosti). Hagen má včetně hráčů, trenérů a funkcionářů 18 zaměstnanců na plný úvazek.