Svitek vrací Kiu a bere kupu novicek

11.11.2019 - red
počet přečtení: 383
vytvořeno 11.11.2019, upraveno 11.11.2019

PŘED STARTEM KVALIFIKACE O EUROBASKET ŽEN Návrat pivotky Kiy Vaughn i spousta novicek. To jsou hlavní zprávy plynoucí z širší 18členné nominace kouče ženské reprezentace Štefana Svitka před prvním blokem kvalifikace o EuroBasket 2021, jejž spolu hostí Francie a Španělsko. Lvice startují v Itálii tento čtvrtek (20:30 v Cagliari) a o sváteční neděli vyzvou na pražské Královce Rumunsko (18:00). Ze čtyřčlenné skupiny postoupí její vítěz a dál se lze na šampionát kvalifikovat i jako jeden z pěti nejlepších celků z druhých míst (v celkem 9 skupinách).

Po roce od svého posledního národního startu se do týmu vrací Kia Vaughn, která se omluvila z letošního ME v Lotyšsku. „Z toho, co vím, se výrazně zlepšila její komunikace s národním týmem a těším se na její návrat. Vždy, když byla s námi, odváděla maximum a byla velmi platná. Doufám, že nám pomůže i tentokrát, protože se mi s ní velmi dobře spolupracovalo,“ vyhlíží Svitek návrat zkušené Američanky, která na klubové úrovni nadále působí v Turecku.

V nominaci je celkem devět hráček, které v červnu odehrály evropský šampionát, jinak ale širší kádr doznal značných změn. „Jsou typy hráček, které víme, že potřebujeme. Chceme zapojit mládežnické reprezentantky, které hrály na letošním ME U20 v Klatovech. Možná se nedostanou do dvanáctky pro zápasy, ale i tak přičichnou k seniorské reprezentaci a tím rozšíříme náš záběr,“ podotýká trenér.

2065NjI.jpg

V nominaci je hned několik nováčků - mimo jiné mládežnické reprezentantky Veronika Šípová se Simonou Sklenářovou, mladá pivotka působící v Belgii Klára Břicháčová či zkušená podkošová hráčka Klára Pochobradská. „Mnoha reprezentacím včetně té naší chybí podkošové hráčky, proto chceme vyzkoušet některé nové pivotky a máme tak v týmu obě Kláry. S Pochobradskou se ještě osobně neznám, ale třeba nám pomůže se skautingem na Italky,“ naráží Svitek na působiště Pochobradské v Pistoie.

V Česku se poprvé od srpnového ME U20 objeví i mladá křídelnice Veronika Voráčková, která kvůli přestupu na univerzitu Rhode Island v USA nemůže ani v této sezoně nastoupit k soutěžnímu zápasu (podle pravidel musí po přestupu rok stát a během sezony tak už druhý rok v řadě bude pouze trénovat). „Veronika je jeden z největších talentů českého basketbalu a je velká škoda, že takhle mladá hráčka už druhou sezonu nemůže hrát ostré soutěžní zápasy. V jejích letech můžete hráčku hodně formovat a je velké minus, že nemůže hrát. Věřím, že za krátkou dobu chytí herní rytmus,“ uvedl Svitek.

Velký návrat mezi lvice čeká i rozehrávačku brněnských Žabin Petru Záplatovou, která na evropském šampionátu chyběla kvůli přetržené achilovce. „Jsem rád, že se Petra dala dohromady. Její zranění je jedno z nejvážnějších, jaké se může sportovci stát, a je velmi těžké se dostat do formy před operací. Petra ale v lize ukazuje, že se vrátila ve velmi dobré pohodě, vrací se do známého prostředí a těším se na spolupráci s ní,“ uvedl Svitek, který ale počítá i nemalé ztráty, neboť dlouhodobé zranění nepustí do hry power forwardku Alenu Hanušovou a nějaký čas teď bude pod koši chybět i těhotná křídelnice Karolína Elhotová.

Kormidelník chce už před zápasm v Itálii stanovit většinu finální nominace, přesto mezi utkání nevylučuje jednu či dvě změny. „Hráčky, které nebudou ve dvanáctce pro první zápas, chceme mít připravené případně na ten druhý.“

Úvodní kvalifikační duel s Itálií český tým hodně prověří, protože devátý tým posledního EuroBasketu by měl být papírovým favoritem skupiny. „Je to velmi silný soupeř, navíc na horké domácí půdě. Italky ale nejsou neporazitelné. Máme málo času na přípravu, ale to mají všechny týmy a budeme se to snažit poskládat co nejlépe a nejrychleji. Musíme bojovat a uvidíme, jak to dopadne,“ nechtěl kouč zabíhat do zápasových detailů.

NOMINACE LVIC

Rozehrávačky: Andělová, Sarah Beránková (obě KP Brno), Bartáková (Minsk), Vyoralová (USK Praha), Záplatová (Žabiny Brno)

Křídla: Adamcová (Žabiny Brno), Hejdová (Landes, Francie), Kateřina Elhotová, Sklenářová, Veronika Šípová (všechny USK Praha), Voráčková (Rhode Island University, USA)

Podkošové: Březinová (Cegledi EKK, Maďarsko), Břicháčová (Charleroi, Belgie), Pochobradská (Pistoia, Itálie), Reisingerová (Valencie, Španělsko), Štěpánová (Empoli, Itálie), Vaughn (Elazig IL Ozel Idare, Turecko), Vojtíková (Hradec Králové)